Domů     Santiago de Compostela: Pouť plná bolesti i naděje
Santiago de Compostela: Pouť plná bolesti i naděje

Dvanáct je poutních cest, každá jinak dlouhá a jinak náročná, všechny však mají jediný cíl. Místo, kde spočívá svatý Jakub starší, katedrálu v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii.

Santiago de Compostela se spolu s Římem a Jeruzalémem řadí k nejvýznamnějším poutním místům křesťanů.

Kolem všech dvanácti poutních cest, které vedou z Itálie, Francie i Portugalska byly postupně vztyčovány orientační kameny, patníky, kříže, boží muka a stavěny kaple, kostely a kláštery poskytující poutníkům azyl.

Svatojakubská poutní cesta je vyhlášena za „evropskou kulturní trasu“ a zařazena mezi památky UNESCO.

Putování s bolestí i vírou

První poutníci se k hrobu svatého apoštola na severozápadním cípu Španělska vypravili už v roce 951. Nyní každým rokem svatojakubskou pouť podstoupí tisíce tisíců dalších. Proč se vydávají na tak namáhavou cestu? Motivů je víc.

* Víra, že se poutí plné odříkání a bolesti očistí od svých hříchů a získají vnitřní klid.

* Naděje, že dokážou ve svém životě něco velkého, že překonají sami sebe.

* Touha spatřit místo nabité biblickou historií, uctít ostatky muže, který stál po boku Krista, a pobýt v jeho bezprostřední blízkosti.

* Důvěra, že ostatky svatého Jakuba staršího pomohou k uzdravení blízkého nemocného nebo poutníka samotného (říká se, že vyléčí hlavně revmatismus) a že přinesou poutníkovi i jeho nejbližším ochranu a pomoc boží v nouzi a v obtížných životních situacích.

* Hledání dobrodružství…

Francouzská cesta

Záleží na každém, po které z 12 cest se vydá a v kterém ročním období. Nejznámější trasou je „královská francouzská“, tzv. Camino Francés. Patří k fyzicky i časově náročnějším a potkáte na ni největší počet poutníků. Nejčastěji se začíná ve francouzském St.

Jean Pied de Port, odkud je to do Compostely asi 790 kilometrů. Cesta trvá více než měsíc. Na místě dostanete i mapku s rozdělením na jednotlivé etapy po dnech. Už samotné cestování vás odloučí od známého prostředí a denních starostí.

Na cestě potkáte hodně lidí, přesto je lépe pouť uskutečnit o samotě. Jen tak se můžete ponořit do svého nitra a zcela se oddat tomu hlavnímu důvodu, pro který jste se sem vydali.

Na místě

Cílem v Santiagu de Compostela je trojlodní katedrála. Uvnitř vás překvapí nepřehlédnutelná, věhlasná, téměř dva metry vysoká kadidelnice Botafumeiro. Na hlavním oltáři stojí dřevěná apoštolova socha z 12. století, pobitá zlatým plechem.

Dostanete se k ní po schůdkách a můžete ji obejmout kolem krku. Poutníci se shodují v tom, že v tomto čaruplném okamžiku se koncentrují všechny prosby, přání a myšlenky za vše, pro co byla pouť vykonána.

Ostatky sv. Jakuba jsou uloženy ve stříbrné rakvi v chrámové kryptě pod oltářem…

Praktické rady

* Abyste v cíli své poutě dostali diplom pro poutníky (La Compostela), musíte s sebou mít tzv. credencial, jakýsi poutnický pas, a sbírat cestou razítka. Prokážete jimi, že jste danou cestu opravdu prošli.

Dostanete je v kostelích, kapličkách a ubytovnách… Další podmínkou získání diplomu je, že musíte ujít nepřerušeně posledních 100 kilometrů. Za každý den pouti je nutné získat aspoň 2 razítka.

* Credencial vám zároveň otevře dveře hromadných ubytoven. Jsou rozesety po celé trase, říká se jim albergues a narazíte na ně každých 15 – 25 kilometrů. Poplatek za nocleh je většinou dobrovolný, ustálený na 5 euro za noc.

Albergues se poutníkům otevírají kolem 15. hodiny a zavírají ve 22 hodin. Přespat můžete pouze jedinou noc a ubytovnu musíte opustit do 8 hodin ráno. Zvířátka tady nejsou povolena a rezervace není možná.

* Po ukončení pouti zajděte do poutnické kanceláře (sídlo má v ulici Rúa Carretas), kde za svá razítka dostanete diplom pro poutníky La Compostela. Pokud byl váš motiv i náboženský, dostanete ji v barevném provedení s latinským zněním svého jména. Za poplatek můžete získat i certifikát o vzdálenosti.

Vychytávky, které cestu usnadňují

* Špunty do uší a maska na oči – V albergue bývá často úplně plno a spát s dalšími lidmi, kteří rozsvěcí, baví se, šustí a rachotí, chrápou a brzy vstávají, není moc příjemné. A vyspat se musíte, protože to je na cestě jedna z nejdůležitějších věcí.

* Měsíčková mast – Ocení ji hlavně vaše nohy. Má vodoodpudivé účinky a vytvoří na nohou filtr, který k nohám nepustí pot a vlhkost, potenciálně ji lze použít na bolestivé puchýře.

* Zásyp nebo dětský krém na opruzeniny – Bude výborný na jakékoli poranění, především pak na otlačené nohy.

* Leukoplast – Když už se puchýře přece jen objeví, užitečné budou i ty s gelovou vložkou, které by měly být hojivé.

* Tejpy – můžete použít na cokoliv od bolavého lokte třeba po opravu podrážky u boty.

* Dvoje ponožky – jsou skvělé – jak jinak – proti puchýřům. Systém je jednoduchý – tenká na nohu, silnější na tenkou. Kůže se tolik netře o boty.

Svatojakubskou pouť si můžete natrénovat i v Česku, kde vede hned několik tras...
Svatojakubskou pouť si můžete natrénovat i v Česku, kde vede hned několik tras…

Kdo byl apoštol Jakub starší?

Syn rybáře Zebedea a Salome je známou biblickou postavou. Spolu se svým bratrem apoštolem a evangelistou Janem a s Petrem patřil ke Kristovým oblíbeným učedníkům. Protože byli oba bratři velmi temperamentní, přezdíval je Syn Boží „synové hromu“.

Byl první ze 12 apoštolů, který zemřel mučednickou smrtí.

Brzy poté byl označen za patrona a ochránce válečníků, dělníků, lékárníků, drogistů, kloboučníků, voskařů, ale i jako přímluvce za dobré počasí, hojnou úrodu jablek a polních plodin, proti revmatismu a samozřejmě také jako průvodce poutníků, především těch, kteří mají zamířeno do Santiaga de Compostela.

Zdroj: ultreia.cz, luckycesta.cz, hedvabnastezka.cz Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Související články
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz