Na soutoku řek Otavy a Volyňky leží moderní město Strakonice se zajímavými architektonickými památkami a známými průmyslovými podniky. Dvě protáhlá náměstí tu vytvořila společně s mlýnským náhonem a ramenem řeky ostrov, dnes městskou část zvanou Na Ostrově. Ve městě narazíme na pozůstatky dob minulých.
Ty nám připomíná majestátní hrad, Masné krámy na Velkém náměstí, mariánský sloup uprostřed Palackého náměstí nebo kostel svaté Markéty. Domy na obou náměstích mají krásné zdobené fasády, ze kterých na nás dýchá historie.
Strakonice a jejich okolí byly vždy krajem dudáků, a tak se každé dva roky ve městě koná Mezinárodní dudácký festival, kde se představí zahraniční i tuzemské dudácké soubory. Letos se festival koná 25.–28. srpna.
Architektonická rozmanitost
Dominantou Strakonic je tamní hrad. Ten nese známky hned několika architektonických slohů. Kostel svatého Prokopa, který k hradu náleží, je vystavěn v gotice.
Věž Jelenka v jižní části nese prvky renesance a průčelí východní části bylo opraveno ve stylu klasicistním.
Hrad je spojen se zázrakem, který se stal 22. února 1718, kdy spadla sedmiletá dcera správce strakonického hradu Rosalie Hodánková do splavu Pětikolského mlýna.
Pětikolský mlýn
Ten stával proti strakonickému hradu. Zachránci našli dceru pod ledem až po dvou hodinách pátrání bez známky života.
Po chvíli se však Rosalie probrala z bezvědomí a zcela zdravá vyprávěla, že se jí po pádu do vody zjevil Jan Nepomucký a řekl jí, že se neutopí.
O dalších hradních záhadách se dozvíme přímo na prohlídce, vybrat si můžeme ze tří prohlídkových okruhů a zdarma můžeme navštívit také hradní safari.
Vstupné: 50 Kč; děti 25 Kč