Jedním z nejslavnějších míst, které lidé vyhledávají pro velké množství energie je obec Svatý Jan pod Skalou v okrese Beroun, asi 30 kilometrů jihozápadně od Prahy. U zdejšího pramene má docházet k zázrakům!
Svatý Ivan je mnohými považován za vůbec prvního českého poustevníka a světce. Právě on prý inspiruje knížete Bořivoje (asi 852–888) a jeho manželku Ludmilu (zhruba 860–921) k přijetí křesťanství.
Podle některých historiků je však jeho existence sporná a jen málo doložitelná (proto je za první českou svatou považována Ludmila–pozn. red.).
Ovšem ve středočeské obci Svatý Jan pod Skalou se nachází jeskyně, ve které má být o Ivanově životě k dispozici celá řada důkazů. Včetně záhadného kamene s údajnými otisky jeho chodidel. Vedle tajemné jeskyně sv.
Ivana pak vytéká pramen, který má prý léčivé účinky. Některé chemické výzkumy potvrzují, že zdejší voda obsahuje vysoké množství minerálů. Je v ní ale i něco víc?
Ostatky jako důkaz?
Voda z mystického pramene údajně výrazně pomohla mnohým slepým, hluchým i chromým lidem. Žádný z těchto údajných zázraků však nikdy nebyl vědecky potvrzen. Za vším prý může být tzv. placebo efekt.
Zdá se však, že vyloučit zázračnou sílu pramene v obci Svatý Jan pod Skalou nebude tak jednoduché, jak se zdá. Někteří badatelé soudí, že sv. Ivan mohl desítky let přežívat ve vlhké a chladné jeskyni právě jen díky zdejší vodě.
Jde o další důkaz toho, že pramen pomáhá? Skeptikové připomínají, že celá existence svatého Ivana je jen málo doložitelná.
Nelze ovšem zapomenout na fakt, že v jeskyni byly v minulosti nalezeny kosterní ostatky, které podle antropologického průzkumu patřily muži vysokému asi 171 cm a starému zhruba 53 let.
„Měl zdravé zuby a podle způsobu jejich opotřebení se dá usuzovat, že se živil rostlinnou stravou,“ říká český antropolog Emanuel Vlček (1925–2006). To by přitom přesně odpovídalo životu slavného poustevníka! Má legenda přece jen pravdivé jádro?
Foto: Shutterstock