Domů     TOP destinace, kam se už nebát jet
TOP destinace, kam se už nebát jet
od 11.11.2021
1

U těchto pěti zemí si turisté často kladou otázku, zda jejich návštěva není bezpečnostním rizikem. Ačkoliv zde v minulosti nejednou tekla krev, dnes už vítají turisty s otevřenou náručí. Vydejte se do zemí, kam se dlouhá léta odvážil jen málokdo!

Po zuby ozbrojený Izrael

Protože se židovský stát nachází v sevření nevypočitatelných arabských sousedů, bezpečnost (nejen turistů, ale samozřejmě i místních) je jednou z izraelských priorit. Tomu odpovídá i úroveň bezpečnostních opatření, třeba na letištích, ale i běžně na ulici.

Co si nenechat ujít

Ve starobylých uličkách Jeruzaléma se snadno může stát, že vás začnou zpovídat po zuby ozbrojení vojáci, jinak jsou ale místní pověstní svým přívětivým chováním. Právě Jeruzalém je místem, které patří k turisticky nejoblíbenějším.

Potkávají se tu vlivy hned tří různých náboženství: judaismu, křesťanství a islámu. Nenechte si ujít návštěvu Chrámové hory s úchvatným Skalním dómem a Zdí nářků.

Mezi další vyhledávané oblasti patří Mrtvé moře, kaňon Mitze Ramon, města Nazaret a Betlém, ale i Haifa se svými nádhernými terasovitými zahradami.

INFO NA CESTU

Měna: nový izraelský šekel (1 ILS = 6,5 Kč)

Jazyk: hebrejština a arabština

Úroveň znalosti angličtiny: skvělá

Časový posun: zimní čas +1 hodina, letní čas +2

Délka cesty: letecky cca 3,5 hodiny

Ideální doba návštěvy: březen až duben nebo říjen až listopad

Vízové požadavky pro české občany: bezvízový styk při pobytu do 3 měsíců

Kambodža není jen Angkor Vat

Hrůzy občanské války a nadvlády Rudých Khmerů v Kambodži jsou už zřejmě definitivně pryč. Následky konfliktu ze 70. let minulého století jsou ale patrné dodnes, na budovách, infrastruktuře i na samotných obyvatelích.

V poslední době se zde rozšířil hlavně sexuální turismus, čímž vzrostl počet nakažených virem HIV. Dnes už ale v zemi chrámů a nádherné přírody téměř žádná bezpečnostní rizika nejsou.

Země diamantů a říčních delfínů

Když už sem cizinci zavítají, většinou zamíří jen k proslulému chrámovému komplexu Angkor Vat, o dost tím ale přicházejí. Kambodža má totiž hodně co nabídnout.

Ať už je to hlavní město Phnom Penh s pohádkovým královským palácem (kde najdete podlahu s dlaždicemi ze stříbra, nebo zlatou sochu Buddhy posázenou 9 500 diamanty!) a nechvalně proslulou věznicí Rudých Khmerů S-21, hluboká džungle v národním parku Virachey, která je ještě z části neprozkoumaná nebo městečko Kratie, kde lze zahlédnout vzácné říční delfíny.

INFO NA CESTU

Měna: kambodžský riel (1 000 KHR = 5,5 Kč)

Jazyk: khmerština

Úroveň znalosti angličtiny: průměrná

Časový posun: zimní čas +6 hodin, letní čas +5 hodin

Délka cesty: letecky cca 12 hodin s přestupem

Ideální doba návštěvy: listopad až březen

Vízové požadavky pro české občany: vízum je možné získat po příjezdu

Egypt čekající na druhou šanci

Kvůli napjaté situaci na Sinajském poloostrově zažívá dříve turisticky oblíbený Egypt odliv návštěvníků. Statisticky zde přitom není nebezpečí teroristického útoku vyšší, než kdekoliv jinde ve Středozemí. Turistická místa jsou navíc většinou dobře chráněná.

Když se tak rozhodnete severoafrickou zemi navštívit, dočkáte se v současné době přívětivých cen zájezdů a menších davů.

V letoviscích je bezpečno

Některým oblastem je ale přece jen lepší se vyhnout. Podle rad cestovních kanceláří je to zejména zmíněný Sinajský poloostrov, západní část země, ale třeba i samotná Káhira.

Na druhou stranu návštěva proslulých letovisek poskytujících kvalitní turistické služby, ale i nezapomenutelné zážitky z potápění, údajně není rizikem. Egypt je ale hlavně zemí starodávné kultury a památek.

Kromě proslulých pyramid stojí za návštěvu také skalní hrobky v Údolí králů, chrámové komplexy v Karnaku a Luxoru, nebo chrám Abú Simbel, který hlídají čtyři přes 20 metrů vysoké sochy faraona Ramesse II.

INFO NA CESTU

Měna: egyptská libra (1 EGP = 1,4 Kč)

Jazyk: arabština

Úroveň znalosti angličtiny: v turistických oblastech dobrá

Časový posun: zimní čas +1 hodina, letní čas stejný jako v Česku

Délka cesty: letecky cca 4,5 hodiny.

Ideální doba návštěvy: za památkami od listopadu do března, do letovisek od poloviny března do poloviny července

Vízové požadavky pro české občany: vízum je možné vyřídit po příletu nebo předem na egyptském velvyslanectví v Praze

Příroda s historií se snoubí v Gruzii

Gruzie se v posledních letech stala oblíbenou destinací všech milovníků přírody. Z bezpečnostního hlediska zde žádná rizika nejsou, až na hranice „vnitřní“ Gruzie s Abcházií a Jižní Osetií, územími se separatistickými tendencemi. Může zde totiž docházet k ozbrojeným výpadům a konfliktům.

Atmosféru načerpejte v Tbilisi

Jinak se návštěvy této země, kde se snoubí přírodní krásy a historické pamětihodnosti, není třeba obávat. Něco pro sebe si tu najde každý.

Fanoušci historie jistě ocení atmosférické hlavní město Tbilisi a jeho historickou část s mnohými chrámy, zvonicí, katedrálou, sirnými lázněmi i proslulou pevností Narikala.

Těm, kteří preferují toulky přírodou, by nemělo uniknout divoké pohoří Kavkazu, či hornatá oblast Svanetie, která je ideální pro dobrodružné treky. Navíc se zde nacházejí pozůstatky středověkých vesnic zapsaných na seznamu UNESCO.

INFO NA CESTU

Měna: gruzínské lari (1 GEL = 7,8 Kč)

Jazyk: gruzínština

Úroveň znalosti angličtiny: slabá

Časový posun: zimní čas +3 hodiny, letní čas +2 hodiny

Délka cesty: letecky cca 6 hodin včetně přestupu

Ideální doba návštěvy: květen až červen nebo září až říjen

Vízové požadavky pro české občany: bezvízový styk při pobytu do 3 měsíců

Duhová hora Vinicunca
Duhová hora Vinicunca

V Peru buďte obezřetní

Peru je země plná krás, turistu zde ale čekají i nástrahy, především v podobě drobných krádeží. Doporučuje se proto necestovat v noci a po setmění být obezřetný, především co se týká nošení hotovosti.

Vážnější nebezpečí představují narkoteroristické skupiny, které se ale v posledních letech stáhly z dosahu turistů.

Po stopách starých Inků

Pro jistotu se ale vyhněte údolí řeky Apurímac a Ene a před odjezdem situaci radši ještě zkontrolujte na internetu. Pokud dodržíte základní bezpečnostní doporučení, poznávání peruánských krás nebude stát nic v cestě.

Vydat se můžete třeba na nejznámější památku, ruiny inckého města Machu Picchu, k tajemným obrazcům na planině Nazca, posvátnému jezeru Titicaca, ležícímu ve výšce 4000 m. n.

m., nebo do oáz Huacachima či (méně navštěvované) Morón, které uprostřed pouště vypadají jako fata morgána.

INFO NA CESTU

Měna: sol (1 PEN = 6,9 Kč)

Jazyk: španělština, kečuánština, ajmarština

Úroveň znalosti angličtiny: slabá, doporučuje se aspoň základní znalost španělštiny

Časový posun: zimní čas -6 hodin, letní čas -7 hodin

Délka cesty: letecky cca 16 hodin včetně mezipřistání

Ideální doba návštěvy: obecně květen až červen, záleží na oblasti návštěvy

Vízové požadavky pro české občany: bezvízový styk při pobytu do 3 měsíců

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
Litva, Lotyško a Estonsko, trojice zemí u západních hranic Ruska je v posledních letech stále zajímavější alternativou pro poznávací výlety. Není se čemu divit. Země lze během několika dnů projet autem a díky svému rovinatému charakteru vybízí i k cyklistickému výletu. Pokud si k tomu přidáte množství kulturních i přírodních památek, je jasné, proč je o ně stále větší zájem. Doporučujeme začít v
Hlavní město Slovenska můžete poznávat různými způsoby. Jestliže milujte zeleň, můžete využít širokou síť cyklotras a kochat se pohledem na třetí nejzelenější hlavní město na světě ze sedla jízdního kola. V případě, že máte rádi dobré jídlo a víno, právě nyní, na podzim, je ten pravý čas vychutnat si dobroty, které voní z každého koutu města. Chcete-li však poznat Bratislavu naplno, využijte m
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je všechno na skok. Ve víně je zážit
Objevte kouzlo města na Dunaji, nadchněte se pro jeho historii, zažijte skvělou atmosféru a ochutnejte jeho různorodost. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků ve městě, kde je všechno na skok. 1. Akce pro celou rodinu  V Bratislavě to žije v každém ročním období. Brzy na podzim se v okolí Bratislavy konají vinné festiva­ly a tradiční vinobraní, Jazzo­vé dny a Bratislavské hudební sl
Květen je měsíc lásky, ale také období, kdy se turistická sezóna teprve rozjíždí, zároveň jsou však už i evropská letoviska zalitá sluncem a příjemné teploty lákají k procházkám a objevování nových míst. To vše přímo vybízí k romantické dovolené. Ať už k moři, než se pláže zaplní a teploty vystoupají bůhví kam, nebo do termálních lázní či za poznáváním jiných kultur – zejména páry často vyrážejí
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inspirujte se našimi tipy a zařiďte si kuchyni snů
epochaplus.cz
Inspirujte se našimi tipy a zařiďte si kuchyni snů
Zařizujete si nové bydlení, nebo vám vaše stávající kuchyň připadá nemoderní a uvažujete o změně? Ať tak, či tak, mohou se vám hodit naše tipy, jak si zařídit moderní, a přitom praktickou kuchyni, o které možná zatím jen sníte. Kde jinde vařit, než v kuchyni? Většina z nás si doma vaří, peče, připravuje svačiny. Kde jinde tohle
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Opravdu jsou jen kamarádi?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou jen kamarádi?
V pořadí jako třetí vypadl v letošním ročníku StarDance oblíbený zpěvák Richard Krajčo (46). Rozhodně ale s tancem skončit nechce a povídá se, že je to zejména kvůli krásné tanečnici Dominice Roškov