Domů     TOP destinace, kam se už nebát jet
TOP destinace, kam se už nebát jet
od 11.11.2021
1

U těchto pěti zemí si turisté často kladou otázku, zda jejich návštěva není bezpečnostním rizikem. Ačkoliv zde v minulosti nejednou tekla krev, dnes už vítají turisty s otevřenou náručí. Vydejte se do zemí, kam se dlouhá léta odvážil jen málokdo!

Po zuby ozbrojený Izrael

Protože se židovský stát nachází v sevření nevypočitatelných arabských sousedů, bezpečnost (nejen turistů, ale samozřejmě i místních) je jednou z izraelských priorit. Tomu odpovídá i úroveň bezpečnostních opatření, třeba na letištích, ale i běžně na ulici.

Co si nenechat ujít

Ve starobylých uličkách Jeruzaléma se snadno může stát, že vás začnou zpovídat po zuby ozbrojení vojáci, jinak jsou ale místní pověstní svým přívětivým chováním. Právě Jeruzalém je místem, které patří k turisticky nejoblíbenějším.

Potkávají se tu vlivy hned tří různých náboženství: judaismu, křesťanství a islámu. Nenechte si ujít návštěvu Chrámové hory s úchvatným Skalním dómem a Zdí nářků.

Mezi další vyhledávané oblasti patří Mrtvé moře, kaňon Mitze Ramon, města Nazaret a Betlém, ale i Haifa se svými nádhernými terasovitými zahradami.

INFO NA CESTU

Měna: nový izraelský šekel (1 ILS = 6,5 Kč)

Jazyk: hebrejština a arabština

Úroveň znalosti angličtiny: skvělá

Časový posun: zimní čas +1 hodina, letní čas +2

Délka cesty: letecky cca 3,5 hodiny

Ideální doba návštěvy: březen až duben nebo říjen až listopad

Vízové požadavky pro české občany: bezvízový styk při pobytu do 3 měsíců

Kambodža není jen Angkor Vat

Hrůzy občanské války a nadvlády Rudých Khmerů v Kambodži jsou už zřejmě definitivně pryč. Následky konfliktu ze 70. let minulého století jsou ale patrné dodnes, na budovách, infrastruktuře i na samotných obyvatelích.

V poslední době se zde rozšířil hlavně sexuální turismus, čímž vzrostl počet nakažených virem HIV. Dnes už ale v zemi chrámů a nádherné přírody téměř žádná bezpečnostní rizika nejsou.

Země diamantů a říčních delfínů

Když už sem cizinci zavítají, většinou zamíří jen k proslulému chrámovému komplexu Angkor Vat, o dost tím ale přicházejí. Kambodža má totiž hodně co nabídnout.

Ať už je to hlavní město Phnom Penh s pohádkovým královským palácem (kde najdete podlahu s dlaždicemi ze stříbra, nebo zlatou sochu Buddhy posázenou 9 500 diamanty!) a nechvalně proslulou věznicí Rudých Khmerů S-21, hluboká džungle v národním parku Virachey, která je ještě z části neprozkoumaná nebo městečko Kratie, kde lze zahlédnout vzácné říční delfíny.

INFO NA CESTU

Měna: kambodžský riel (1 000 KHR = 5,5 Kč)

Jazyk: khmerština

Úroveň znalosti angličtiny: průměrná

Časový posun: zimní čas +6 hodin, letní čas +5 hodin

Délka cesty: letecky cca 12 hodin s přestupem

Ideální doba návštěvy: listopad až březen

Vízové požadavky pro české občany: vízum je možné získat po příjezdu

Egypt čekající na druhou šanci

Kvůli napjaté situaci na Sinajském poloostrově zažívá dříve turisticky oblíbený Egypt odliv návštěvníků. Statisticky zde přitom není nebezpečí teroristického útoku vyšší, než kdekoliv jinde ve Středozemí. Turistická místa jsou navíc většinou dobře chráněná.

Když se tak rozhodnete severoafrickou zemi navštívit, dočkáte se v současné době přívětivých cen zájezdů a menších davů.

V letoviscích je bezpečno

Některým oblastem je ale přece jen lepší se vyhnout. Podle rad cestovních kanceláří je to zejména zmíněný Sinajský poloostrov, západní část země, ale třeba i samotná Káhira.

Na druhou stranu návštěva proslulých letovisek poskytujících kvalitní turistické služby, ale i nezapomenutelné zážitky z potápění, údajně není rizikem. Egypt je ale hlavně zemí starodávné kultury a památek.

Kromě proslulých pyramid stojí za návštěvu také skalní hrobky v Údolí králů, chrámové komplexy v Karnaku a Luxoru, nebo chrám Abú Simbel, který hlídají čtyři přes 20 metrů vysoké sochy faraona Ramesse II.

INFO NA CESTU

Měna: egyptská libra (1 EGP = 1,4 Kč)

Jazyk: arabština

Úroveň znalosti angličtiny: v turistických oblastech dobrá

Časový posun: zimní čas +1 hodina, letní čas stejný jako v Česku

Délka cesty: letecky cca 4,5 hodiny.

Ideální doba návštěvy: za památkami od listopadu do března, do letovisek od poloviny března do poloviny července

Vízové požadavky pro české občany: vízum je možné vyřídit po příletu nebo předem na egyptském velvyslanectví v Praze

Příroda s historií se snoubí v Gruzii

Gruzie se v posledních letech stala oblíbenou destinací všech milovníků přírody. Z bezpečnostního hlediska zde žádná rizika nejsou, až na hranice „vnitřní“ Gruzie s Abcházií a Jižní Osetií, územími se separatistickými tendencemi. Může zde totiž docházet k ozbrojeným výpadům a konfliktům.

Atmosféru načerpejte v Tbilisi

Jinak se návštěvy této země, kde se snoubí přírodní krásy a historické pamětihodnosti, není třeba obávat. Něco pro sebe si tu najde každý.

Fanoušci historie jistě ocení atmosférické hlavní město Tbilisi a jeho historickou část s mnohými chrámy, zvonicí, katedrálou, sirnými lázněmi i proslulou pevností Narikala.

Těm, kteří preferují toulky přírodou, by nemělo uniknout divoké pohoří Kavkazu, či hornatá oblast Svanetie, která je ideální pro dobrodružné treky. Navíc se zde nacházejí pozůstatky středověkých vesnic zapsaných na seznamu UNESCO.

INFO NA CESTU

Měna: gruzínské lari (1 GEL = 7,8 Kč)

Jazyk: gruzínština

Úroveň znalosti angličtiny: slabá

Časový posun: zimní čas +3 hodiny, letní čas +2 hodiny

Délka cesty: letecky cca 6 hodin včetně přestupu

Ideální doba návštěvy: květen až červen nebo září až říjen

Vízové požadavky pro české občany: bezvízový styk při pobytu do 3 měsíců

Duhová hora Vinicunca
Duhová hora Vinicunca

V Peru buďte obezřetní

Peru je země plná krás, turistu zde ale čekají i nástrahy, především v podobě drobných krádeží. Doporučuje se proto necestovat v noci a po setmění být obezřetný, především co se týká nošení hotovosti.

Vážnější nebezpečí představují narkoteroristické skupiny, které se ale v posledních letech stáhly z dosahu turistů.

Po stopách starých Inků

Pro jistotu se ale vyhněte údolí řeky Apurímac a Ene a před odjezdem situaci radši ještě zkontrolujte na internetu. Pokud dodržíte základní bezpečnostní doporučení, poznávání peruánských krás nebude stát nic v cestě.

Vydat se můžete třeba na nejznámější památku, ruiny inckého města Machu Picchu, k tajemným obrazcům na planině Nazca, posvátnému jezeru Titicaca, ležícímu ve výšce 4000 m. n.

m., nebo do oáz Huacachima či (méně navštěvované) Morón, které uprostřed pouště vypadají jako fata morgána.

INFO NA CESTU

Měna: sol (1 PEN = 6,9 Kč)

Jazyk: španělština, kečuánština, ajmarština

Úroveň znalosti angličtiny: slabá, doporučuje se aspoň základní znalost španělštiny

Časový posun: zimní čas -6 hodin, letní čas -7 hodin

Délka cesty: letecky cca 16 hodin včetně mezipřistání

Ideální doba návštěvy: obecně květen až červen, záleží na oblasti návštěvy

Vízové požadavky pro české občany: bezvízový styk při pobytu do 3 měsíců

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po stopách šlechticů – Česká republika
nejsemsama.cz
Po stopách šlechticů – Česká republika
Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány. S Auerspergy na pohádkový zámek Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v
Zlá čarodějka mě měla v moci
skutecnepribehy.cz
Zlá čarodějka mě měla v moci
Chodila jsem jako tělo bez duše a nic si nepamatovala. Dodnes jsem přesvědčená, že se do mě vtělila jedna zlá čarodějka, aby se mi pomstila. Moje kamarádka Lucka byla docela normální holka. Vždycky měla slabost pro knihy plné magie, čar a kouzel, což bylo v našem věku docela normální. Lucce to ale vydrželo i v dospělosti. Ráda se obklopovala kouzelnými
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
panidomu.cz
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
iluxus.cz
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
Průkopnická wellness klinika otevřela pobočku v mexickém Karibiku a učinila tak první krok v rámci svého ambiciózního plánu globální expanze SHA na každý kontinent. Tato iniciativa začíná otevřením SH
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
nasehvezdy.cz
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
Zamilované období prožívají v posledních týdnech moderátor Leoš Mareš (48) s manželkou Monikou Marešovou (43). Jedna zamilovaná fotografie střídá druhou a vzájemná romantika je až nakažlivá. Mnoho l
Pro a proti paleolitického kanibalismu: Kolik kalorií má člověk?
epochaplus.cz
Pro a proti paleolitického kanibalismu: Kolik kalorií má člověk?
„Jezte jako pračlověk,“ velí jeden z moderních dietologických trendů. Jeskynní muž ovšem nebyl vybíravý strávník. Co bylo jeden den kamarádem, mohlo být příští den večeří. Naši předci kanibalismus praktikovali, na rozdíl od zvířat se ale v lidské společnosti neujal. Důvodem by mohla být nutriční hodnota lidského masa.   V jeskyni Gran Dolina poblíž španělského Burgosu
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
enigmaplus.cz
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
Mýty nelhaly! Za časů antického Řecka a starověkého Říma lidé věří, že existuje podsvětí, místo, kam po smrti odcházejí hříšníci.   [gallery ids="141116,141115,141117"]   Pánem
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
epochalnisvet.cz
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
Na knižním veletrhu Svět knihy 2024 proběhla autogramiáda knihy, která je svým způsobem výjimečná. Kromě toho, že obsahuje na dvacet rozhovorů na dané téma s populárními osobnostmi našeho uměleckého života, přináší i radost těm, kteří si ji opravdu zaslouží. „Kniha by nevznikla, kdyby nevznikl pořad Hovory W, a kdyby za námi nestál náš generální partner, jehož
Závitky s ledovým salátem
tisicereceptu.cz
Závitky s ledovým salátem
Tortillové závitky jsou nejlepší, když je naplníte čerstvým a křupavým ledovým salátem. Suroviny 1 kuřecí prsíčko 1 menší hlava ledového salátu 6 cherry rajčátek 3 lžíce zakysané smetany 1 l
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
21stoleti.cz
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
Metan je plyn, který silně absorbuje infračervené zářeni, a proto se řadí mezi významné skleníkové plyny, jež zvyšují teplotu zemské atmosféry. Skupina nadšenců se rozhodla sestrojit družici MethaneSA
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
historyplus.cz
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
„Utíkají!“ vykřiknou nadšeně radikální kališníci při pohledu na koaliční vojáky, kteří se ve zmatku snaží ustoupit. Táboritům ani sirotkům nedojde, že by mohlo jít o léčku. Vyrazí z pevné vozové hradby, kterou zbudovali u Lipan, a rozhodnou tak o své porážce! Vinou vleklých husitských válek se České království ocitlo na pokraji zkázy. Země vyčerpaná dlouholetým