Domů     Trojský zámek: Barokní perla pod vinicemi
Trojský zámek: Barokní perla pod vinicemi

Když se před staletími stavěl Trojský zámek, museli dělníci ještě dojíždět pěkný kousek za tehdejší Prahu. Dnes ale tato unikátní stavba patří k barokním chloubám metropole i celé republiky.

Když se někdo narodí do bohaté a vlivné šlechtické rodiny, má samozřejmě k úspěchu a kariéře cestičku umetenou. Musí ovšem prokázat také trochu talentu a píle, jinak svět dostane dalšího zbytečného bohatce.

Potomek vlivného rodu Šternberků, hrabě Václav Vojtěch, patřil ve druhé polovině 17. století k těm, kteří za sebou zanechali významnou stopu.

Jako mladík absolvoval tehdy nezbytnou takzvanou kavalírskou cestu po Evropě, na kterou se tradičně vydávali šlechtičtí synkové, aby poznali svět, a přivezl si domů spoustu nápadů.

Zámek otočit za každou cenu!

Že mu stavění jde a že ho baví, to si vyzkoušel už na zámku na Zelené Hoře či v Horažďovicích. Ale když zdědil po matce pozemky severně od tehdejší Prahy, rozhodl se vybudovat tu něco, na co se jen tak nezapomene.

Ostatně zastával v hierarchii království významné postavení, a doba baroka si hodně zakládala na náležité reprezentaci. Václav Vojtěch hodlal svůj význam podtrhnout i samotným umístěním stavby.

Hlavní sál zámku, který pod jeho dozorem začal na kopci nad Vltavou vyrůstat, spojuje přímka přímo s Pražským hradem, a aby bylo možné takové polohy dosáhnout, nelitoval hrabě dát na jedné straně stavebního pozemku odlámat značný kus skály, zatímco na druhé naopak vytvořit vysoký násep.

Jedná se snad o ten nejkrásnější zámek v Praze!
Jedná se snad o ten nejkrásnější zámek v Praze!

Turci stále bojují na stropě

Václav Vojtěch si na stavbu rodového sídla ve stylu římských vil pozval příslušné odborníky – italského architekta Giovanniho Domenica Orsiho a jeho burgundského kolegu Jana Baptistu Matheyho.

Ti zvolili projekt, jehož srdcem se stal již zmíněný ústřední sál, vysoký přes dvě patra.

Vyzdobit ho svými freskami přicestovali italští a vlámští mistři, a motivy jejich maleb jsou opravdu bohaté, od oslavy vítězství nad Turky u Vídně na stropě ústředního sálu až po orientální náměty v takzvaných čínských komnatách v prvním patře.

A o tom, že si výtvarníci dali s výzdobou skutečně práci, svědčí i fakt, že jen v ústředním sále najdeme 1400 čtverečních metrů maleb, v celém zámku pak neuvěřitelných 4000 metrů. 

Jak se Troja dostala do Prahy

Autoři stavby si dali záležet i na monumentálním vnějším schodišti, které vystupuje z hlavního sálu. Jeho sochařská výzdoba je inspirována antickými vzory včetně zpodobnění boje Titánů s bohy.

Právě tyto plastiky způsobily, že se pro schodiště ujalo označení Troja, které pak převzala celá oblast,

původně známá pod podstatně méně exotickým jménem Zadní Ovenec. Podle jiných zdrojů ovšem jméno Troja získala oblast z úplně jiného důvodu, a to až v průběhu 19. století.

Lidem totiž ruiny zdejšího starého mlýna připomínaly trosky antických měst, jak je znali ze starých kreseb.

Prohlídku zámku můžete pohodlně spojit s návštěvou zoo.
Prohlídku zámku můžete pohodlně spojit s návštěvou zoo.

Kašen není nikdy dost

Co by ovšem bylo šlechtické sídlo bez impozantní zahrady? Ta trojská byla založena v typickém barokním stylu, takže nepostrádá nezbytné kašny, antické terakotové vázy, pergoly či altánky.

Ve středu zahrady je pak umístěn labyrint z habrových keřů, kde hledání správné cesty komplikují i důmyslné vodní překážky.

Zanedlouho začali dělníci stavět také přilehlé konírny, oranžerie, mlýn, pivovar a rozlehlou terasu, z níž měl hrabě Šternberk s chotí a dcerou úžasný výhled do okolí. Pýchou zahrad jsou zdejší kašny.

Na jedné z nich, hned pod monumentálním hlavním schodištěm, hrabě Šternberk pro své hosty přichystal i překvapení, když po došlápnutí na určitý schod začala na přítomné z některých soch stříkat voda.

Další dvě kašny najdeme před jižním průčelím, nedaleko stojí další kašna s fontánou. Zahanbit se nedali ani moderní tvůrci, kteří po staletích přispěli kruhovou kašnou s fontánou před severním vstupem.

Kterou Kláru miloval víc?

Za časů hraběte Václava Vojtěcha by nám projít jeho panství trvalo mnohem déle. Rozlehlé pozemky tenkrát zahrnovaly i prostory, které dnes zaujímá botanická zahrada, a patřila k nim také vinice svaté Kláry.

V roce 1695 na vrcholku vinice nechal hrabě postavit barokní Kapli svaté Kláry. Pojmenoval ji tenkrát nejen po svaté Kláře, zakladatelce přísného řeholního řádu klarisek, ale také po své milované manželce Kláře Bernardině z Maltzanu.

Ke kapli bylo možné od zámku až na vrchol vinice vystoupat po speciálně postaveném schodišti.

Když prodat, tak císařovně

Václav Vojtěch ze Šternberka toho za svého života dokázal hodně.

Byl členem místodržitelského sboru Českého království, prezidentem apelačního soudu i nejvyšším sudím a dotáhl to až do funkce nejvyššího hofmistra – druhého nejvýznamnějšího zemského stavovského úředníka celé země.

Nesplnil se mu jen jeho velký sen přivítat na Trojském zámku samotného císaře. A už vůbec nebylo v jeho silách uchovat zámek ve vlastnictví svého rodu.

Po půlstoletí od jeho smrti totiž jeho potomci zámek prodali a jen malou útěchou může být, že kupcem byla sama Marie Terezie.

Ta ho sice pořídila pro svůj Ústav šlechtičen, kde se mladé urozené dámy učily správnému vychování, ale i ona sama tu několikrát pobývala.

I v přírodě se dobře vyučuje

Stát získal zámek s přilehlými pozemky od posledního soukromého majitele v roce 1922 a správce státního rozpočtu určitě těšilo, že na to nemusel vynaložit ani korunu.

Velkostatkář Alois Svoboda totiž svůj majetek věnoval státu u příležitosti 70. narozenin T. G. Masaryka, ovšem s podmínkou, že bude sloužit osvětě, například školství. K uskutečnění projektu jakési výchovné osady školních pavilonů se ale nikdo neměl.

Za osvětu však můžeme s klidným svědomím považovat i zoologickou či botanickou zahradu, které pak byly obě na původních šternberských pozemcích založeny.

Jedna prohlídka přece nestačí

Obě tyto vážené instituce samozřejmě existují dodnes a návštěvníci mohou využít unikátní vstupenky, zvané Trojská karta. Nabízejí totiž zvýhodněné vstupné současně jak do zámku, tak do sousedních areálů zoologické zahrady i botanické zahrady.

Výhodou pro spěchající turisty je především to, že není nutné absolvovat všechny tři prohlídky zároveň – karta platí od dubna až do září. Kdo nechce investovat do vstupenky, může se alespoň pokochat krásou trojské zahrady, kam je vstup volný.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Související články
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz