Domů     Turecko ze všech stran
Turecko ze všech stran
od 30.5.2019
1

Z téhle země uvidíte za hranicemi letovisek vždy jen kousek. Přitom krás je tu habaděj! Kdo přijede „jen“ za odpočinkem na slunci a neuvidí přírodu a antické památky, ten prohloupí. Turecko je krásná, mnohotvárná země, kterou moře omývá hned ze tří stran.

Amasra

Letovisko na severu Turecka u Černého moře má několik výhod: především klid, žádný nával lidí, a lépe se tu snášejí letní vedra, protože tu na rozdíl od vyprahlého jihu občas sprchne.

Malebné městečko se rozkládá na dvou poloostrovech Büyük Ada a Tavsan Adasi a nabízí báječné podmínky ke koupání.

Büyük spojuje s pevninou prastarý most a místní muzeum Müze ukáže sbírku antických artefaktů. K vidění je i raně křesťanská bazilika Kilise a půvabně zpustlý hrad.

Zdejší taverny nabízejí zejména za soumraku romantické posezení a zvědavcům lze doporučit návštěvu horského parku Küre Daglari s lesy evropského typu a trčícími skalními homolemi. Dá se tu houbařit!

Kusadasi

Město pozdvihl turistický ruch za posledních dvacet let ze 4 tisíc až k 60 tisícům obyvatel, žije to tu jako v Saint-Tropez!

Zdejší proslulé pláže Ladies Beach a Tusan Beach poskytují maximální pohodlí, mají jemný písek, pozvolný vstup do moře a jakmile přejdete pobřežní silničku, můžete si vybrat jednu z desítek restaurací k občerstvení.

Sto metrů od břehu leží dva ostrůvky spojené uzounkou šíjí, na jednom z nich je malá kamenná pevnost. Kousek od letoviska zaplesají milovníci památek:

leží tu antické ruiny slavného Efesu, komplex velebných rozvalin měšťanských domů, amfiteátr a jediný zbylý sloup divu starověkého světa, chrámu bohyně Artemis.

Bodrum

Největší letovisko Egejské riviéry má vše: vyhlášené pláže, perfektní servis, zachovalé památky, slušný noční život a dobře dostupnou, čistou přírodu.

Město kdysi neslo název Halikarnassos a stál zde jeden z divů světa, mauzoleum krále Mausolea, jehož ruiny lze navštívit. Krásný je pohled na křižácký Hrad sv. Petra, který je z částí mauzolea, jež se zřítilo při zemětřesení, postaven.

K vidění je tu sbírka lodních vraků a rozsáhlé podzemí, zatímco pod hradem kotví tradiční plachetnice. U hlavní silnice D 330, procházející středem města, je vidět kamenný řecký amfiteátr.

Sportovci a děti se mohou vyvztekat v místním ohromném aquaparku s neskutečným výběrem tobogánů.

Kemer

Toto letovisko na Turecké riviéře je pro ty, kteří chtějí všechno pustit z hlavy, neřešit služby (ty jsou tu perfektní) ani peníze (je tu dráž, jezdí sem Němci).

Dělí se na severní a jižní část, které rozděluje vádí s potokem, a mondénní hotely tu od pláží většinou dělí příjemné parčíky. Najdete tu spoustu restaurací s výhledem na moře.

Hned za městem se tyčí pohoří Taurus, porostlé lesy, ideální pro výlety. Za Kemerem pár kilometrů na jih na vás čekají rozvaliny starověkého města Olimpos a za soumraku musíte vidět unikát:

ohňovou stráň Chimera, kde ze země šlehají věčné Hefaistovy plameny – vývěry plynu, zapalované žhavým magmatem.

Side

Na východ od Antalye, centra Turecké rivéry, leží letovisko Side, jež vám kromě pláží vyrazí dech krásným římským amfiteátrem a ruinami řeckých chrámů Apollóna a Athény.

Proslulá jsou místní granátová jablka, ostatně jméno městečka znamená ve staré turečtině právě to.

Ze čtvrti novodobých hotelů se turisté vydávají do starého Side, čtvrti malých domečků s průchody, zahradami a obchůdky.

Pěkné je sednout si do některé z restaurací v přístavišti jachet a vychutnávat kolorit za vůně rybích specialit, které tu umějí výborně připravit. Na pláži východně od Side se můžete koupat téměř o samotě na pozadí antických ruin!

Alanya

Kdysi město pirátů, dnes druhé největší letovisko v oblasti. Dominantou města je pevnost sultána Kejkubata ze 13. století s šestikilometrovou spletí hradeb, a červená osmihranná věž Kizil Kule, kde je muzeum zbraní. Pod hradem se dá doplavat do malých jeskyní.

Před vedrem se můžete ukrýt v jeskyni Damlatas, známé léčivými účinky pro astmatiky.

Pro turisty je výhoda, že letovisko má i tureckou klientelu, což místní ceny např. v restauracích drží dole. Dlouhou východní pláží ústí do moře několik řek a je docela příjemné okusit pro změnu koupačku v chladné sladké vodě, třeba místo sprchy. Kousek od západní pláže je v centru docela příjemný aquapark.

Foto: Shutterstock, wikipedia, archiv
Lokalita:
reklama
Související články
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy slavné čokoládové značky, nebo se jen tak projet vlakem od ledovcových vrchů až k ita
Město v jihovýchodním koutě Horního Bavorska stojí kousek od Salzburgu a nachází se v něm obrovský solný důl, v němž probíhá těžba už od roku 1517. Děti si zde mohou vyzkoušet jízdu důlním vláčkem, který je zaveze do 650 metrů dlouhého tunelu končícího v působivé „Solné katedrále“. Úchvatnou podívanou vám také poskytne plavba po zrcadlovém jezeře, z níž si budete moci prohlédnout magická zákout
Litva, Lotyško a Estonsko, trojice zemí u západních hranic Ruska je v posledních letech stále zajímavější alternativou pro poznávací výlety. Není se čemu divit. Země lze během několika dnů projet autem a díky svému rovinatému charakteru vybízí i k cyklistickému výletu. Pokud si k tomu přidáte množství kulturních i přírodních památek, je jasné, proč je o ně stále větší zájem. Doporučujeme začít v
Hlavní město Slovenska můžete poznávat různými způsoby. Jestliže milujte zeleň, můžete využít širokou síť cyklotras a kochat se pohledem na třetí nejzelenější hlavní město na světě ze sedla jízdního kola. V případě, že máte rádi dobré jídlo a víno, právě nyní, na podzim, je ten pravý čas vychutnat si dobroty, které voní z každého koutu města. Chcete-li však poznat Bratislavu naplno, využijte m
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je všechno na skok. Ve víně je zážit
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vášnivý románek s kolegou?
nasehvezdy.cz
Vášnivý románek s kolegou?
Pohledná herečka ze seriálu Ulice Kristýna Hrušínská (38) je sice vdaná za režiséra Matěje Balcara (32), ovšem už delší dobu se povídá, že mají velkou krizi. Právě to byl nejspíš důvod, proč se ta
Být pouze sami se sebou…
panidomu.cz
Být pouze sami se sebou…
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás
Jak se moje máma bála, že zůstanu na ocet
skutecnepribehy.cz
Jak se moje máma bála, že zůstanu na ocet
Bylo mi pětadvacet a moje máma se proměnila v dohazovačku. Naháněla mi ženichy ze všech stran. Její intriky mi ale přinesly jen samou ostudu. Když jsem byla mladá, nebylo zvykem, aby byla holka na vesnici ještě v pětadvaceti svobodná. A přesně to jsem byla já, neprovdaná, a navíc nezadaná. Pro moji mámu katastrofa. Propadla panice, že zůstanu na ocet, a došla
Snaží se Vydra zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Snaží se Vydra zachránit manželství?
V poslední době se v médiích spekulovalo o tom, že si herec Václav Vydra (67) našel mladší milenky. Podle našeho tajného zdroje z blízkého okolí herce se to měla jeho manželka Jana Boušková (69) d
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Děsivá předpověď Isaaca Newtona: Skončí svět v roce 2060?
enigmaplus.cz
Děsivá předpověď Isaaca Newtona: Skončí svět v roce 2060?
Zákon všeobecné gravitace, zákony pohybu a mnoho dalších nejen fyzikálních objevů, to je monumentální odkaz, který po sobě zanechal Sir Isaac Newton. Zabýval se ale i nadpřirozenem a v jeho textech se
Nová éra kosmických stanic: Starlab a Evropa si potřásly rukou
21stoleti.cz
Nová éra kosmických stanic: Starlab a Evropa si potřásly rukou
Mezinárodní vesmírná stanice stárne, k odchodu na odpočinek jí zbývá několik posledních let. Svět tak přijde o unikátní laboratoř, která nemá na Zemi/orbitě obdoby. Není ale všem dnům mikrogravitačníh
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
epochaplus.cz
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
K adventu neodmyslitelně patří také trhy. Někde sázejí na klasiku, jinde zvolí originálnější pojetí. Ale každé místo a akce má své neopakovatelné kouzlo. 1298 Vánoční trhy se konají už od pozdního středověku v německy mluvících částech Evropy a v mnoha částech bývalé Svaté říše římské. Zřejmě nejstarší zmínka pochází z roku 1298 a týká se
Suzuki představuje zcela nový Swift
iluxus.cz
Suzuki představuje zcela nový Swift
Suzuki představuje zcela nový Swift v jeho již čtvrté novodobé globální generaci. Ikonický model značky Suzuki se vyvinul v chytrý kompaktní vůz s ostrým designem, nejpokročilejšími bezpečnostními fun
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vražedná mlha si vyžádala 12 000 obětí
epochalnisvet.cz
Vražedná mlha si vyžádala 12 000 obětí
Zima roku 1952 je neobvykle tuhá. Lidé v Londýně jsou nuceni neustále topit, uhelné elektrárny jednou naplno, před pár dny navíc proběhla výměna elektrických tramvají za dieselové autobusy. Ráno 5. pr