Už kolem roku 1260 založil Přemysl Otakar II. město na místě původní osady při brodu přes Olšavu. Nevynechejte procházku historickou částí města.
Lákavým cílem je především renesanční a později upravený zámek ze 16. století, radnice z 15. století, později barokně přestavěná.
Obdiv si zaslouží barokní farní kostel, bývalý dominikánský kostel Nanebevzetí Panny Marie i gotický kostel svatého Jana Křtitele. Zábava a odpočinek V letních dnech se můžete s dětmi vyřádit a osvěžit v místním akvaparku Delfín.
Je možné využít plavecký bazén, zábavný bazén, tobogan, dětské brouzdaliště, whirlpool, dvě parní kabiny, finskou saunu. K dispozici jsou služby plavecké školy, f tness nebo si nechte udělat masáže. Hledáte klid? Navštivte japonskou zahradu.
Zahrada byla vytvořena na podzim roku 1998 pěti japonskými architekty. Pro její instalaci bylo vybráno nádvoří ředitelství Muzea J. A. Komenského.
Jedná se o suchou zahradu tzv. Karesansui, která symbolizuje krajinu s horami, stromy a řekou, v níž je voda pouze naznačena oblázky nebo pískem.
Pro japonskou zahradu jsou charakteristické kameny, naznačující hory, bambus, jehličnany a výrazné listnaté stromy. Vesmír jako na dlani Zdejší hvězdárna pořádá pravidelné pozorování oblohy, přednášky, ale i programy pro školy.
Digitální planetárium, které je umístěno v přízemí Domu kultury, vám ukáže pohyby kosmických těles na obloze i ve vesmíru.
Fascinující je i možnost sledovat pohyby kosmických objektů ve zrychleném sledu, a tak přiblížit divákovi, jak některé pohyby a jevy vznikají.
Planetárium ale umožňuje i to, co běžný pozorovatel oblohy nemůže pozorovat, například průlet galaxií, výbuch supernovy, cestu k hranicím vesmíru, ale i k jeho počátkům.
V Uherském Brodě si můžete projít také unikátní Planetární stezku. Na této stezce od nádraží po hvězdárnu najdete infopanely a modely planet.
První část stezky, jdoucí městem, zahrnuje svět planet viditelných pouhým okem (Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn). Panely planet pozorovatelných jen dalekohledem (Uran a Neptun) jsou umístěny na severním okraji města.
Planety byly zpodobněny pomocí žulových koulí. Materiál pochází z různých koutů světa, aby struktura kamene a jeho barva korespondovaly co nejvíce s povrchem jednotlivých planet.
Úsek od Slunce až k hvězdárně je dlouhý 2 km a odpovídá kosmickým 4,5 miliardy kilometrům. Součástí planetární stezky je i galaktická stezka se zajímavými informacemi o vesmíru.
Planetární stezka pokračuje od hvězdárny do místní části Maršov (celkem 7 km), kde je zakončena infopanelem o hranici sluneční soustavy. Hvězdárna Domu kultury nabízí také komentované prohlídky Planetární stezky spojené s návštěvou planetária a hvězdárny.
www.cojevbrode.cz