Domů     Úsov: Zámek vestavěný do hradu
Úsov: Zámek vestavěný do hradu

Svět je plný zámků, které i přes svou architektonickou rozdílnost a originalitu výzdoby mnohdy působí tak trochu stejně. Na zámku Úsov ve stejnojmenné obci mezi Olomoucí a Šumperkem tenhle pocit mít zaručeně nebudete.

Zámek v Úsově, založený na stezce spojující Olomouc s královským městem Uničov, býval původně středověkým hradem, a řadí se dokonce k nejstarším na Moravě. Současně se může pochlubit tím, že u něj došlo k unikátnímu propojení hradu a zámku do jediného areálu.

Barokní zámek byl vlastně vestavěn do gotického hradu. Svou dispozicí patří původní hrad mezi takzvané francouzské kastely, tedy hrady s více věžemi, které se staraly o jeho obranu. Archeologické průzkumy dokládají, že těch věží na Úsově stávalo dokonce šest.

Z původního hradu se dodnes dochovaly především hradby, zvýšené pro potřeby dělostřelby v 15. století. Renesanční klenby ilustrují výstavbu zámku na místě staršího gotického paláce.

Poprvé se o Úsově historie zmiňuje v roce 1260, ale nás budou více zajímat pozdější období, kdy se jeho podoba začala postupně proměňovat.

Místní prohlídky vás zavedou až do podzemí.
Místní prohlídky vás zavedou až do podzemí.

Sídlo hodné pověsti rodu

Impulz ke změnám Úsova dal král Václav IV., když v roce 1416 svěřil hrad bohatému šlechtici Janu z Vlašimi. Měl tehdy jen jediný požadavek – aby sám mohl na Úsov kdykoli přijet.

A pánové z Vlašimi hned začali na hradě provádět změny k lepšímu a modernějšímu způsobu života, aby Úsov proměnili v reprezentativní panské sídlo, hodné pověsti významného rodu.

Postarali se o mnoho gotických úprav a díky nim dodnes v areálu stojí také věž zvaná Vlašimka. V době, kdy tu na sklonku 15. století sídlili Karel a Jiří z Vlašimi, patřilo rozsáhlé úsovské panství k nejbohatším na Moravě.

Majitelé se ovšem mění a stalo se to i na Úsově. Po pánech z Vlašimi se majetku ujali Boskovicové a pak také Lichtenštejnové. V jejich době to měl Úsov hodně těžké, ostatně jako většina tehdejších bohatých sídel v zemi.

V rámci třicetileté války tu totiž řádili Švédové, kteří na svých taženích nevynechali ani Úsov a když odcházeli, nikdo z předchozích majitelů by zámek asi nepoznal.

Do konce 19. století zde žili Lichtenštejnové.
Do konce 19. století zde žili Lichtenštejnové.

Unikátní ve střední Evropě

Ale potřebné opravy byly spojeny také s novým rozvojem. Přibyl třípatrový zámecký palác se schodištěm a v rámci barokní přestavby dostala třeba nejvyšší věž střechu ve tvaru cibule s hodinovým strojem.

Lichtenštejnové pak na zámku žili vlastně nenápadně až do konce 19. století.

Tehdy kníže Jan II. z Lichtenštejna rozhodl, že rozsáhlé rodové sbírky přírodnin a exponátů, pořízených na četných zahraničních výpravách, si zaslouží místo, kde budou soustředěny a důstojně vystaveny. A jako takové místo si vybral právě Úsov.

Položil tím základ dnešní slávy zámku a jeho výjimečnosti ve srovnání s ostatními podobnými památkami.

I dnes, kdy na zámku sídlí Lovecko-lesnické muzeum, ojedinělé ve střední Evropě.

tvoří totiž lichtejnštejnské sbírky základ celé expozice. Tematika je každému jasná už ve chvíli, kdy vejde do vstupní chodby a na slavnostní schodiště. Stěny jsou totiž zaplněny trofejemi domácí i exotické zvěře.

Muzeum uchovává na 4000 kusů přírodnin, a právě rohů a parohů je mezi nimi na sedm set.

Paroží na zámku nesmějí chybět – a tak nechybí ani zde.
Paroží na zámku nesmějí chybět – a tak nechybí ani zde.

Pohled až do kuchyně

Prostory na Úsově samozřejmě nejsou jen úzce zaměřeny na přírodní exponáty. Už úvodní čtyři sály se věnují historii a nabídnou například model hradu, zachycující podobu jeho opevnění ve 13. století nebo, archeologické nálezy ze zámeckého nádvoří.

Milovníci historie určitě ocení hned tak neviděnou korespondenci správy zámku s odborníky na preparování ulovených zvířat nebo možnost nahlédnout do starých inventárních knih.

Za skvěle dochovanou je možné prohlásit také černou kuchyni, objevenou během rozsáhlé rekonstrukce v 80. letech minulého století. Je stále vybavena pecí, dřevěným nábytkem, a především kuchyňským nádobím ze 17. století.

Zbraně panské i pytlácké

Při procházení lichtenštejnských sbírek určitě budeme přemýšlet o tom, kde si jejich majitelé vlastně všechny ty exponáty pořídili. Odpověď je snadná. Příslušníci rodu rádi cestovali a nebáli se ani hodně exotických destinací.

Přírodniny tak pocházejí z jejich výprav nejen do Polska či Itálie, ale také z Keni, Tanganiky, Ugandy nebo Somálska. Většinu z trofejí si pořídil princ Jindřich Lichtenštejn, který pak své sbírky v roce 1911 zámku Úsov odkázal.

Zdejší africké exponáty jsou tak starší než celé století. Základ sbírek tvoří sály v prvním patře, věnované trofejím africké zvířeny.

Obdivovat můžeme preparovaného lva pustinného, ale přehlédnout se nedají ani šedesátikilové sloní kly, lví kůže a hlavy gazel, antilop, zeber nebo žiraf.

Samostatný sál je věnován kozorožcům a pak už se můžeme vydat o patro výš, kde pro změnu čeká kolekce, pocházející ze středoevropských krajin. Najdeme v ní trofeje srnců, kamzíků, divokých prasat, medvědů, lišek nebo vlků. Dokonce i sbírky hmyzu vystačí na celý jeden zámecký sál.

V parku zde potkáme sympatické obyvatele.
V parku zde potkáme sympatické obyvatele.

S přírodou a lovem souvisejí také zbraně, a i těch si na Úsově užijeme do sytosti.

A to nejen takových, které používali majitelé zámku, třeba zbraní vyrobených lichtenštejnskými puškaři z Valtic na konci 18. století, ale i těch pytláckých, které svého času zabavili hajní z lichtenštejnských panství.

Pro mnohé návštěvníky bude určitě překvapující sbírka značkovacích seker a také takzvaná knihovna dřevin – unikátní sada dřevěných krabiček s plody a listy různých stromů.

Kromě exponátů nejsou zdejší pokoje a sály vybaveny nábytkem, ovšem s jednou výjimkou. Tu tvoří sál zařízený originálním nábytkem, vyrobeným z kořenů stromů.

Pro současné milovníky myslivosti pak budou určitě zajímavé modely dobového nářadí, posedů a dalších lesních staveb.

Hodnota celé úsovské expozice spočívá zejména v její celistvosti a autentičnosti, neboť její podoba se zachovala téměř nezměněná více než sto let. Ovšem to neznamená, že expozice ustrnula v minulosti.

Před pěti lety byla dokončena modernizace celého druhého patra. Nově jsou řešeny grafické prvky a stávající statické exponáty jsou doplněny o audiovizuální a interaktivní prvky včetně velkoplošného promítání.

Jak to chodilo ve staré škole

Pokud bychom si snad po všech těch trofejích chtěli dopřát změnu, stačí se vydat do další zdejší stálé expozice, která připomíná období největší slávy hradu, spojené s přítomností pánů z Vlašimi.

Na své si v ní přijdou zejména malí návštěvníci, pro které je sestavena jako soubor hádanek a rébusů, které je třeba vyřešit. Autoři expozice nezapomněli ani na patřičně strašidelnou středověkou mučírnu.

Jeden z objektů zámku, zvaný Stará škola, v němž od poloviny 18. století sídlila jedna z nejstarších lesnických škol na Moravě, zase nabízí pohled do autentické učebny z dob císaře Františka Josefa I., původní učební pomůcky, a dokonce i unikátní ručně přepisované učebnice.

A kdo vystoupá až do třetího patra zámku, může se pokochat obrazy akademického malíře Lubomíra Bartoše, který se ve své tvorbě rád inspiroval zdejším krajem.

Dnes na úsovském zámku rozhodně nepoznáme, že se na sklonku minulého století nacházel takřka v havarijním stavu. V roce 1983 musel být dokonce pro veřejnost zcela uzavřen a znovuotevření se dočkal až v roce 1990, kdy byla dokončena kompletní rekonstrukce.

Foto: Shutterstock (úvodní), autor (zbytek)

Foto:
Související články
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz