Domů     Všem romantikům zaslíbený Střekov
Všem romantikům zaslíbený Střekov
od 28.5.2020
1

Tyčí se na nepřístupné skále do výšky sta metrů nad hladinou Labe a přestože je z velké části pobořený, stále nás nepřestává okouzlovat neopakovatelnou atmosférou. Majestátní hrad Střekov vždycky vyhledávali především umělci a romantikové všeho druhu.

Podle pověsti se zakladatelem hradu stal za vlády prvních Přemyslovců vladyka Střek. Chtěl, aby kamenný hrad učinil přítrž neustálým loupeživým nájezdům na okolní obce. V noci prý jeho družina napínala i řetěz přes řeku, aby lapkové neproklouzli.

Historikové vás ovšem budou přesvědčovat, že pravým otcem myšlenky postavit na tomto místě hrad byl někdy před rokem 1319 sám král Jan Lucemburský. Ten potřeboval z lodního provozu vybírat clo a k tomu účelu chtěl zřídit strážní celnici.

Čedičová skála sto metrů nad hladinou Labe mu přišla ideální. Majitelé hradu se pak za staletí střídali, v roce 1563 jej získal rod Lobkowiczů, kterému patří i dnes. Na svém hradě však mezitím nepanovali stále.

Například za třicetileté války ho obsadili Švédové, kteří se tu zřejmě hodlali usadit na delší dobu, protože jejich střekovská posádka nelitovala sil a pod hradem prohloubila a rozšířila říční koryto, aby válečnou kořist mohla odvážet větší plavidla.

Věžovitou branou v podhradí se vstupovalo do předhradí ležícího před vlastním hradním jádrem.
Věžovitou branou v podhradí se vstupovalo do předhradí ležícího před vlastním hradním jádrem.

Nebojte se, to je pan skladatel!

Po odchodu Švédů zřejmě nebyl hrad v tak dobré kondici, aby někomu stálo za to ho opravovat a dlouhodobě obývat. Od konce 17. století už pustl vlastně nepřetržitě a možná by z něj dnes zůstalo jen pár balvanů, kdyby 19. století nepřineslo módu romantismu.

Největší umělci té doby propadávali vášni pro historii, rozervané přírodní scenérie a divoké báje. To všechno Střekov měl.

A tak si tu začaly podávat pomyslné dveře osobnosti formátu básníka Karla Hynka Máchy, jeho německého kolegy Johanna Wolfganga Goetheho nebo spisovatele Karla Maye. Střekov si potom zvlášť oblíbil skladatel Richard Wagner.

Ten se inspiraci pro další romantickou operu v roce 1842 rozhodl hledat vskutku originálním způsobem. Za nocí se tehdy devětadvacetiletý mladík potuloval po střekovských hradbách zahalen do prostěradla a děsil kolemjdoucí.

Ale zdá se, že na to šel správným způsobem. Netrvalo dlouho a složil zde báseň, která se později stala základem libreta jeho opery Tannhäuser.

Duch, který stále nepřestává plakat

Romantické duše si na Střekově vždycky přicházely na své. Už jen tou nepřebernou nabídkou legend, které se k tomuto místu váží. Asi nejznámější je příběh dcery hradního pána, která se zamilovala do chudého podkoního.

To její otec odmítal připustit, protože si pro dceru už dávno vyhlédl bohatého, i když zlého nápadníka. Podkoního uvrhl do věže a nechal ho tam zemřít hladem. Dívka se poté ze zoufalství vrhla z útesu do labských vln.

Její tělo se nikdy nenašlo a říkalo se, že ho ukryli trpaslíci přímo v nitru střekovské skály. Za deštivých nocí je prý dodnes slyšet úpění ducha nešťastné dívky, který se škrábe vzhůru po temné čedičové skále.

Její osud prý od té doby připomínají pouze něžné kvítky tařice, které tu vyrážejí ze země. Kvetou jen pár týdnů a dávají nám tak najevo, jak krátká byla nenaplněná láska dvou zamilovaných.

Ze střekovské vyhlídky obsáhneme vzdálenou krajinu, ale také rozeznáme detaily města pod námi.
Ze střekovské vyhlídky obsáhneme vzdálenou krajinu, ale také rozeznáme detaily města pod námi.

Průplav pro ryby v protisměru

Příchozího už po vstupu na nádvoří uchvátí majestátní černá znělcová skála. Dodnes je v ní zaryto šest dělových koulí z dob, kdy hrad obsazený Prusy v roce 1757 obléhala chorvatská vojska pod vedením slavného generála Laudona.

Traduje se, že všech šest koulí najednou je možné spatřit pouze z jediného místa. Pokud ho dokážete objevit, splní se vám tajné přání. Na nádvoří mohou ostatně vstoupit i ti, kteří se do samotného hradu nechystají. Vstup na něj je totiž volný.

Pokračovat dál pak návštěvníci mohou buď s průvodcem, nebo samostatně, vybaveni jen průvodcem tištěným.

Ani jedni, ani druzí samozřejmě nemohou minout takzvané Velké stavení – rozsáhlou budovu, v jejímž přízemí je umístěna stálá expozice a v patře potom vyhlídková terasa, z níž se otevírá nevšední pohled na okolní krajinu i na město Ústí nad Labem.

Pohlédneme-li přímo dolů, spatříme také Masarykova zdymadla – dvě plavební komory z 30. let minulého století s vodní elektrárnou a významným rybím přechodem, jímž migrují ryby proti proudu. Zdymadla byla prohlášena za chráněnou technickou památku.

Moderní a technická Masarykova zdymadla kontrastují se středověkou krásou hradu vysoko nad nimi. Obojí jsou však památkami, které stojí za to vidět.
Moderní a technická Masarykova zdymadla kontrastují se středověkou krásou hradu vysoko nad nimi. Obojí jsou však památkami, které stojí za to vidět.

Schody procházejí nad hladomornou

Při procházení hradem si okamžitě povšimneme, jak dokonale je v něm propojena rostlá skála se zděnými stěnami.

Na některých místech čedičové útesy vstupují i do samotných místností a vzhledem k jejich rozložení vlastně na Střekově téměř nenajdeme pravoúhlé prostory.

Určitě bychom neměli vynechat takzvanou místnost s arkýřem – jedinou, která bývala v celém areálu vytápená, a venku rozhodně nemineme místo, kde kdysi padací most překlenoval průrvu mezi samotným hradem a předsunutým opevněním.

Ti, kteří potřebují prošmejdit každičký koutek, pak nevynechají ani komůrku hlásného ve věži, do níž je přístup po 49 schodech, zatímco původně tam strážný musel šplhat po žebříku.

Pod nohama přitom budeme mít hladomornu, kde skončil život onoho nešťastně zamilovaného podkoního ze staré střekovské pověsti.

Jak se staví parkoviště

A když už se věnujeme legendám, vězte, že dokonce i parkoviště má na Střekově svůj příběh. Na jeho místě v podhradí kdysi stával poplužní dvůr.

Když se v roce 1961 chystal Střekov navštívit prezident Antonín Novotný, úředníci organizující jeho cestu dostali strach, že vládní limuzína nebude mít kde zaparkovat a hlava státu se rozzlobí, že se musí trmácet pěšky.

A tak s předstihem zinscenovali požár překážejícího statku a když ten shořel do základů, byla už hračka ruinu strhnout a včas na jejím místě vybudovat parkoviště.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten čtverec je pravi
Některé hrady jsou dnes už jen hromadami kamení, jiné ani v rozvalinách neztratily svou atmosféru a úctyhodnost. Přesně takový je Krašov, jehož kouzlo nevyprchalo ani téměř po tisíci letech od jeho založení. Málokterý český hrad se může pochlubit tak dlouhou historií jako Krašov, vypínající se na skalním ostrohu nad řekou Berounkou. Založil ho už někdy kolem roku 1232 rod Hroznatovců a měl nejen
Zámek ve Veltrusích bývá označován za jedno z vrcholných barokních děl na našem území. Možná si při prohlídce této úžasné stavby a okolního parku ani neuvědomíme, že celý areál vlastně stojí na ostrově. Na počátku 18. století začal nápadně vzrůstat vliv rodu Chotků, příslušníků staré české rytířské šlechty. Zvláště Václav Antonín Chotek, císařský komoří a postupně hejtman hned několika krajů, poz
25.5.2023
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Projedeme-li třebíčskou ulicí U Větrníku, už zdálky uvidíme důvod jejího pojmenování. Na mírném návrší se tu vypíná stavba, kterou bychom očekávali spíš v Holandsku, domovině větrných mlýnů. Ale tenhle větrný mlýn je místní a má dlouhou historii. Na počátku 19. století bychom v Třebíči našli mnoho řemeslníků, ale docela velkou část z nich tvořili koželuhové. Poptávka po jejich produktech stále ro
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Minizahrádka ve skle
panidomu.cz
Minizahrádka ve skle
Je půvabná, má vlastní mikroklima a může sloužit jako dekorace i v obýváku. Hlavním rizikem skleněných nádob je zálivka. Nemůže odtékat a bude se hromadit u dna. To by rychle vedlo k zahnívání rostlin. Proto je nutné vytvořit dostatečně vysokou drenážní vrstvu, která vodu pojme a bude chránit kořeny. Potřebuje 3 vrstvy: * Na dno dobře