Domů     Všem romantikům zaslíbený Střekov
Všem romantikům zaslíbený Střekov
od 28.5.2020
1

Tyčí se na nepřístupné skále do výšky sta metrů nad hladinou Labe a přestože je z velké části pobořený, stále nás nepřestává okouzlovat neopakovatelnou atmosférou. Majestátní hrad Střekov vždycky vyhledávali především umělci a romantikové všeho druhu.

Podle pověsti se zakladatelem hradu stal za vlády prvních Přemyslovců vladyka Střek. Chtěl, aby kamenný hrad učinil přítrž neustálým loupeživým nájezdům na okolní obce. V noci prý jeho družina napínala i řetěz přes řeku, aby lapkové neproklouzli.

Historikové vás ovšem budou přesvědčovat, že pravým otcem myšlenky postavit na tomto místě hrad byl někdy před rokem 1319 sám král Jan Lucemburský. Ten potřeboval z lodního provozu vybírat clo a k tomu účelu chtěl zřídit strážní celnici.

Čedičová skála sto metrů nad hladinou Labe mu přišla ideální. Majitelé hradu se pak za staletí střídali, v roce 1563 jej získal rod Lobkowiczů, kterému patří i dnes. Na svém hradě však mezitím nepanovali stále.

Například za třicetileté války ho obsadili Švédové, kteří se tu zřejmě hodlali usadit na delší dobu, protože jejich střekovská posádka nelitovala sil a pod hradem prohloubila a rozšířila říční koryto, aby válečnou kořist mohla odvážet větší plavidla.

Věžovitou branou v podhradí se vstupovalo do předhradí ležícího před vlastním hradním jádrem.
Věžovitou branou v podhradí se vstupovalo do předhradí ležícího před vlastním hradním jádrem.

Nebojte se, to je pan skladatel!

Po odchodu Švédů zřejmě nebyl hrad v tak dobré kondici, aby někomu stálo za to ho opravovat a dlouhodobě obývat. Od konce 17. století už pustl vlastně nepřetržitě a možná by z něj dnes zůstalo jen pár balvanů, kdyby 19. století nepřineslo módu romantismu.

Největší umělci té doby propadávali vášni pro historii, rozervané přírodní scenérie a divoké báje. To všechno Střekov měl.

A tak si tu začaly podávat pomyslné dveře osobnosti formátu básníka Karla Hynka Máchy, jeho německého kolegy Johanna Wolfganga Goetheho nebo spisovatele Karla Maye. Střekov si potom zvlášť oblíbil skladatel Richard Wagner.

Ten se inspiraci pro další romantickou operu v roce 1842 rozhodl hledat vskutku originálním způsobem. Za nocí se tehdy devětadvacetiletý mladík potuloval po střekovských hradbách zahalen do prostěradla a děsil kolemjdoucí.

Ale zdá se, že na to šel správným způsobem. Netrvalo dlouho a složil zde báseň, která se později stala základem libreta jeho opery Tannhäuser.

Duch, který stále nepřestává plakat

Romantické duše si na Střekově vždycky přicházely na své. Už jen tou nepřebernou nabídkou legend, které se k tomuto místu váží. Asi nejznámější je příběh dcery hradního pána, která se zamilovala do chudého podkoního.

To její otec odmítal připustit, protože si pro dceru už dávno vyhlédl bohatého, i když zlého nápadníka. Podkoního uvrhl do věže a nechal ho tam zemřít hladem. Dívka se poté ze zoufalství vrhla z útesu do labských vln.

Její tělo se nikdy nenašlo a říkalo se, že ho ukryli trpaslíci přímo v nitru střekovské skály. Za deštivých nocí je prý dodnes slyšet úpění ducha nešťastné dívky, který se škrábe vzhůru po temné čedičové skále.

Její osud prý od té doby připomínají pouze něžné kvítky tařice, které tu vyrážejí ze země. Kvetou jen pár týdnů a dávají nám tak najevo, jak krátká byla nenaplněná láska dvou zamilovaných.

Ze střekovské vyhlídky obsáhneme vzdálenou krajinu, ale také rozeznáme detaily města pod námi.
Ze střekovské vyhlídky obsáhneme vzdálenou krajinu, ale také rozeznáme detaily města pod námi.

Průplav pro ryby v protisměru

Příchozího už po vstupu na nádvoří uchvátí majestátní černá znělcová skála. Dodnes je v ní zaryto šest dělových koulí z dob, kdy hrad obsazený Prusy v roce 1757 obléhala chorvatská vojska pod vedením slavného generála Laudona.

Traduje se, že všech šest koulí najednou je možné spatřit pouze z jediného místa. Pokud ho dokážete objevit, splní se vám tajné přání. Na nádvoří mohou ostatně vstoupit i ti, kteří se do samotného hradu nechystají. Vstup na něj je totiž volný.

Pokračovat dál pak návštěvníci mohou buď s průvodcem, nebo samostatně, vybaveni jen průvodcem tištěným.

Ani jedni, ani druzí samozřejmě nemohou minout takzvané Velké stavení – rozsáhlou budovu, v jejímž přízemí je umístěna stálá expozice a v patře potom vyhlídková terasa, z níž se otevírá nevšední pohled na okolní krajinu i na město Ústí nad Labem.

Pohlédneme-li přímo dolů, spatříme také Masarykova zdymadla – dvě plavební komory z 30. let minulého století s vodní elektrárnou a významným rybím přechodem, jímž migrují ryby proti proudu. Zdymadla byla prohlášena za chráněnou technickou památku.

Moderní a technická Masarykova zdymadla kontrastují se středověkou krásou hradu vysoko nad nimi. Obojí jsou však památkami, které stojí za to vidět.
Moderní a technická Masarykova zdymadla kontrastují se středověkou krásou hradu vysoko nad nimi. Obojí jsou však památkami, které stojí za to vidět.

Schody procházejí nad hladomornou

Při procházení hradem si okamžitě povšimneme, jak dokonale je v něm propojena rostlá skála se zděnými stěnami.

Na některých místech čedičové útesy vstupují i do samotných místností a vzhledem k jejich rozložení vlastně na Střekově téměř nenajdeme pravoúhlé prostory.

Určitě bychom neměli vynechat takzvanou místnost s arkýřem – jedinou, která bývala v celém areálu vytápená, a venku rozhodně nemineme místo, kde kdysi padací most překlenoval průrvu mezi samotným hradem a předsunutým opevněním.

Ti, kteří potřebují prošmejdit každičký koutek, pak nevynechají ani komůrku hlásného ve věži, do níž je přístup po 49 schodech, zatímco původně tam strážný musel šplhat po žebříku.

Pod nohama přitom budeme mít hladomornu, kde skončil život onoho nešťastně zamilovaného podkoního ze staré střekovské pověsti.

Jak se staví parkoviště

A když už se věnujeme legendám, vězte, že dokonce i parkoviště má na Střekově svůj příběh. Na jeho místě v podhradí kdysi stával poplužní dvůr.

Když se v roce 1961 chystal Střekov navštívit prezident Antonín Novotný, úředníci organizující jeho cestu dostali strach, že vládní limuzína nebude mít kde zaparkovat a hlava státu se rozzlobí, že se musí trmácet pěšky.

A tak s předstihem zinscenovali požár překážejícího statku a když ten shořel do základů, byla už hračka ruinu strhnout a včas na jejím místě vybudovat parkoviště.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Chrám na křižovatce pozitivní energie... Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě
„Ta jižní Morava je jistě krásná zem, osázená vinohradem.“ Refrén známé lidové písně trefně vystihuje kraj, o kterém bude řeč na následujících stránkách. Jižní Morava je známá pro svoje výborné víno, tradiční hody, slunečné počasí a překrásnou přírodu s mnoha historickými památkami. Na jižní Moravě naleznete všechno, na co si jen vzpomenete. Brno je zlatá loď Bývalým hlavním městem Moravy je Brn
Je největší z deseti židovských obcí v České republice a její historie sahá více než tisíc let do minulosti. Od roku 1215 žili pražští židé v ghettu, které se nacházelo na území dnešního Josefova. Vedle Starého židovského hřbitova a několika dochovaných synagog, které slouží jako expozice Židovského muzea, jsou nejvýznamnějšími památkami na kdysi tajemné židovské město Staronová synagoga a přile
Město ve středních Čechách je dobře dostupné autem i vlakem a jeho návštěva vás určitě nezklame Tak například bývalá židovská čtvrť patří k nejcennějším památkám svého druhu na území Čech. V Kolíně se dochovala část židovského ghetta se synagogou a dva židovské hřbitovy. Starý, kde se pochovávalo do roku 1887 a najdeme zde téměř 2 700 náhrobků, a nový, kde se pohřbívá dodnes, s 1 000 náhrobky.
Město s historií sahající do 12. století vzniklo na zemské stezce přes řeku Ohři. Od počátků bylo vnímáno jako významné kulturní a hospodářské středisko. Nebylo proto žádným překvapením, že o století později byla Kadaň panovníkem Přemyslem Otakarem II. povýšena na královské město. Samotné centrum dodnes představuje jednu z nejmalebnějších památkových zón u nás. Dominanty města Kadaň P
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
epochalnisvet.cz
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
Nejdřív je, pak dlouho není a teď by zase mohl být. Dronte mauricijský je jedním ze zvířat, které v současnosti už můžete vídat jen na stránkách odborných publikací. Patří totiž do kategorie „vyhynulá
Užívám si s mojí první láskou
skutecnepribehy.cz
Užívám si s mojí první láskou
Byla jsem dvacet let sama a neměla jsem už v plánu hledat další chlapy. Osud ale chtěl něco jiného. A já potkala Jardu, dávnou lásku. Když mi bylo necelých padesát let, stala jsem se babičkou na plný úvazek a zároveň přišla o manžela. Časem jsem si zvykla na to, že lásku už prožívám jen skrz
Voňavý dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Voňavý dárek na poslední chvíli
Pokud na poslední chvíli potřebujete ještě jeden malý vánoční dárek, vyhledejte českou značku přírodní kosmetiky Candy Soap. Nebudete mít vůbec žádnou práci, vše vám přijde již zabalené a opatřené jme
Solné království v Berchtesgadenu
epochanacestach.cz
Solné království v Berchtesgadenu
Město v jihovýchodním koutě Horního Bavorska stojí kousek od Salzburgu a nachází se v něm obrovský solný důl, v němž probíhá těžba už od roku 1517. Děti si zde mohou vyzkoušet jízdu důlním vláčkem, který je zaveze do 650 metrů dlouhého tunelu končícího v působivé „Solné katedrále“. Úchvatnou podívanou vám také poskytne plavba po zrcadlovém
Milenec je boháč?
nasehvezdy.cz
Milenec je boháč?
Vdova Ivana Gottová (47) si měla najít nového partnera. Takové spekulace se šíří českým showbyznysem. Říká se, že její známost pochází ze zahraničí, kam se hodlá brzy přestěhovat. Někdo dokonce tv
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
enigmaplus.cz
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
Jmelí jako neobvyklá, magická rostlina je opředena množstvím zvyků a pověr. V historických dobách plnilo různé funkce, například v období druidů se stalo přímo jejich posvátnou bylinou. Obzvláště posv
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
panidomu.cz
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
Líbí se vám krb, ale z jakéhokoli důvodu si nemůžete pořídit ten klasický? Existují „náhražky“, které vám ho mohou v interiéru nahradit nebo alespoň přiblížit. Jako bytový doplněk nemá krb konkurenci, žádným jiným vybavením nevykouzlíte tak podmanivou atmosféru. A nemusíte být smutní, když bydlíte v panelovém nebo činžovním domě, že vám je krb zapovězen. Není!
Dějiny a geny královny Viktorie
21stoleti.cz
Dějiny a geny královny Viktorie
Ačkoli je nejznámějším představitelem hemofiliků mezi panovnickými rody ruský carevič Alexej, pravým původcem této dědičné poruchy byla jeho prababička britská královna Viktorie. Kde se nemoc v rod
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
epochaplus.cz
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta,
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
nasehvezdy.cz
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
V soutěži StarDance se zdá, že mají Marek (35) a Eva (30) Adamczykovi dokonalé manželství. Jenže za zavřenými dveřmi u nich doma je teď prý dost dusno! Herec ze seriálu Kukačky se totiž vyslovil s