Domů     Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
od 5.12.2023
1

Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu.

A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy slavné čokoládové značky, nebo se jen tak projet vlakem od ledovcových vrchů až k italskému pobřeží.

Jedním z nejnavštěvovanějších měst ve Švýcarsku je Ženeva. Je to středisko hodinářského průmyslu, kde jsou obchody s hodinkami na každém rohu. Ženeva je centrum obchodu a konají se tu různé mezinárodní konference a setkání.

Sídlí tu Světová zdravotnická organizace, OSN, Světová meteorologická organizace a mnoho dalších. I díky tomu je Ženeva multikulturním městem a obyvatelé jsou zvyklí na studenty a turisty z různých zemí. Anglicky se tu bez problémů domluvíte.

Za zmínku dále stojí Bodamské jezero a ostrov Mainau. Jezero je ledovcového původu a jedná se o největší jezero v Alpách. Tvoří hranici mezi Švýcarskem, Rakouskem a Německem.

Pokud se rozhodnete pro návštěvu, popřemýšlejte i nad výletem lodí na květinový ostrov Mainau nebo do nedaleké německé Kostnice, kde byl upálen mistr Jan Hus.

Lucern a Rýnské vodopády

Lucern leží na severozápadě Lucernského jezera. Jedná se o taktéž velmi hezké město k návštěvě, jak v létě, tak zimním období. Zajímavý je určitě nejstarší dřevěný most na světě (tzv. Kapličkový nebo Most vetešníků).

Lanovkou nebo ozubnicovou železnicí je možné vyjet na horu Pilatus. Podle pověsti by mělo jít o poslední místo, kde odpočíval Pilát Pontský. Je odtud úžasný výhled na celé město, Lucernské jezero a okolí. Další přírodní krásou jsou Rýnské vodopády.

Jsou to největší vodopády v Evropě a výškou dosahují až 150 metrů. Okolo vodopádů je mnoho vyhlídek, je tu i možnost plavby lodí k vodopádům. Pokud to máte při cestě za jinými lokalitami, je na místě se tu zastavit a pokochat se okolím.

Bern i horské lanovky

K dalším metropolím Švýcarska lze zařadit hlavní město Bern. Město bylo založeno už ve 12. století. Patří zaslouženě na seznam UNESCO, a to hlavně díky starému městu. Zde můžeme vidět částečně zachovalé podloubí.

K historickým památkám patří také radnice a katedrála Münster. Území Švýcarska je také bohaté na hrady, staré pevnosti a zámky. Začalo je vytvářet Švýcarské spříseženstvo, které bylo tvořeno samostatnými kantony.

Díky tomu, že byla země během 1. a 2. světové války neutrální, krajina nebyla válkami poničena a památky zůstaly neporušené. Cestovatelé doporučují udělat okružní jízdu kolem Thunu, Oberhofenu a Spiezu, které leží blízko u sebe.

Přes letní sezonu se můžete dostat i s průvodcem do interiérů sídel. A samozřejmě jsou tu Švýcarské Alpy. Do hor se dá vyrazit v létě i zimě. Jsou tu dostupné lanovky a horské železnice, díky nimž se dá dostat i tam, kam nohy nestačí.

K tomu mají horské vesničky a městečka kouzelnou atmosféru a řadu výborných restaurací a kaváren.

Švýcarský sýr

Jedním z fenoménů švýcarské gastronomie je určitě švýcarský sýr, patřící k největším vývozním artiklům této alpské země. Zdejší tradice ochutnávání sýrů se dá ostatně přirovnat k degustaci našeho vína nebo koštování slivovice.

Některé z těchto lahůdek se dodnes vyrábějí tradičně na lučních pastvinách a jsou k dostání pouze na zdejších trzích. Historie výroby sýra tu sahá až do doby Římské říše.

Pastevci se jeho výrobou zabývali po staletí, ale dnes už existuje několik set mlékárenských vesnic, jež dodávají čerstvé kravské mléko na trh. Většina zdejších výrobců odmítá pasterizaci, protože prý kazí aroma sýra.

Proto se sýry vyrábějí ze syrového mléka, nevhodného pro těhotné ženy. I když se jedná o zemi milující pravidla, je zarážející, že zde dlouho neexistoval systém kontroly názvů sýrů.

Kontrolní značka AOC byla zavedena až roku 2001. Také z tohoto důvodu je švýcarský ementál v menšině oproti ostatním produkcím jeho druhu. Jen 2,5 procenta celosvětové produkce pravého ementálu dnes najdeme na trhu Emmentaler Switzerland.

Ty nejlepší sýry

Většina sýrů dnes pochází sice z údolí, nicméně stále pokračuje tradice výroby na lučních loukách a pastvinách. Takovému sýru se říká Bergkäse. Podmínkou označení je, že krávy se musejí pást výlučně na čerstvé trávě, divokých květinách a jeteli.

Jen z toho mléka totiž může vzniknout pravý vysokohorský sýr. Tyto sýry jsou vyhledávány po celé zemi díky své rozmanité chuti. Mezi desítku nejlepších sýrů patří nejvíce zapáchající Appenzeller. Emmentál je děravá klasika, Gruyére je hlavní přísadou fondue.

Raclette je tavitelný sýr, připravovaný spíše v zimě, a Sbrinz je švýcarská obdoba parmazánu. Schabziger je sýr s bylinkami, Téte de Moine je vyráběn mnichy v oblasti Jura a Titsilter – v kraji kolem Bodamského jezera.

Vacherin Fribourgeois je inspirován receptem z Katalánska a Vacherin Mont d’Or je krémový sýr, připravovaný v zimě. Můžete je nalézt ve specializovaných sýrových obchodech.

Čokoláda, kam se podíváš

Po sýru je nejvyváženějším artiklem Švýcarska jeho čokoláda. Zdejší hořký pokrm je považován za jeden z nejlepších na světě a má prim v obsahu kakaového másla, díky čemuž je právě tak skvěle lahodný a jemný.

Švýcaři to vědí a řada z nich se proslavila v cukrářském řemesle. Jejich plněné čokolády pro zvláštní příležitosti nám berou dech v kteroukoliv roční dobu.

Na jaře budete pozváni na čokoládové květiny a na podzim budete s úžasem hledět na čokoládové kaštany rozkládající se po pultě. V kantonu Jura se vyrábějí čokoládové hodinky a v Bernu nabízejí čokoládové medvídky.

Každého bez rozdílu věku takové krásné a chutné pochutiny jistě potěší. I přes vyšší cenu těchto produktů se zajisté vyplatí koupit si něco z čokoládových produktů domů.

Slavné značky žijí dodnes

Řada ze slavných průkopníků ve výrobě čokolády byla právě ze Švýcarska. Již roku 1819 zahájil Francois-Louis Callier výrobu ve Vevey. Krátce nato ho následovali Philipp Suchard z městečka Neuchatel. To ještě jednalo o tmavou a hořkou čokoládu.

Jiná se ani do 70. let 19. století nevyráběla. Až roku 1875 Daniel Peter za pomoci souseda Henriho Nestlé vymyslel mléčnou čokoládu.

O čtyři roky později přišel Rodolphe Lindt na proces, jenž umožňoval jemnou a snadno se rozpouštějící čokoládu, jak ji dnes známe. Mezi další průkopníky patřil i Jean Tobler z Bernu.

Všechna tato slavná jména přežila a dostala se do názvů největších čokoládových továren ve Švýcarsku. Nesmíte také zapomenout navštívit továrny na čokoládu, které jsou otevřeny pro veřejnost. Jsou mezi nimi světové značky jako Alpenrose, Maestrani a Nestlé.

Do poslední firmy se dostanete i čokovlakem, jenž je doplňkem pro výlety v oblasti Ženevského jezera. Tato výprava ale nabízí více než jen prohlídku čokoládovny.

Panoramatické vlaky

Raritou Švýcarska jsou rovněž jejich vyhlídkové vlaky. Trasy vedou od vysokohorských ledovců přes hory, lesy, skály i skalní vodopády až na italskému pobřeží moře.

Na seznamu kulturního dědictví UNESCO je zapsáno dokonce několik železnic, například Bernina Express vede přes Chur, Svatý Mořic, Berninapass, Poschiavo a Tirano. Rhétská dráha Bernina patří podle ohlasů mezi nejimpozantnější dráhu v Alpách.

Zároveň je to jedna z nejvýše položených železničních tratí. Expressem projedete kolem ledovců, skrz 55 tunelů a 196 mostů až do Itálie. Cesta trvá pět hodin a místo ve vozech 1. a 2. třídy je potřeba dopředu zarezervovat. Podobné je to s Glacier Expressem.

Ledovcový express se pyšní tím, že se jedná o nejpomalejší rychlík světa. Cesta mezi Zermattem a sv. Mořicem trvá sedm hodin. Trasa je plná úchvatných scenérií, takže se můžete náležitě pokochat. K tomu mají vozy i částečně prosklenou střechu.

Čokoládový a sýrový vlak

Dalším zážitkem bude pro zájemce jistě GoldenPass Line. Trasa vede od Interlakenu do Monteux a vine se od Ženevského jezera kolem vinic až do hor. Během cesty projede vlak kolem osmi jezer, přes šest kantonů a skrz tři horské průsmyky.

Pokud si koupíte VIP jízdenku, usadí vás přímo do špičky vlaku, kde se budete cítit jako v Orient Expressu. Rezervace sice není nutná, ale za jedno místo si připravte 10 švýcarských franků. Milovníci čokolády pak musejí zaručeně navštívit Čokoládový express.

Projedete se historickým vagonem z roku 1915, který vlastní čokoládový gigant Nestlé. Po cestě se zastavíte v městečku Gruyerés, kde můžete prozkoumat továrnu na sýry a místní hrad.

A na konečné zastávce v Brocu dojde na sladkou tečku v podobě návštěvy Calliér-Nestlé, kde poodhalíte roušku tajemství receptu na švýcarskou čokoládu a můžete si vzít čokoládový pamlsek jako suvenýr. A nakonec je tu sýrový vlak.

Ten vyjíždí v zimní sezoně každý čtvrtek a neděli z Montreux do Chateau-d´Oex. Na konci vás čeká prohlídka sýrárny s ochutnávkou fondue v restauraci Le Chalet a návštěvou Muzea řemesel a umění.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. [caption id="attachment_87505" align="alignnone" width
Hlavní město našich východních sousedů potěší nejen milovníky historie, ale i cyklisty, romantiky nebo vyznavače dobrého jídla a pití. V Bratislavě naleznete několik hodnotných architektonických děl spojených s nedávnou minulostí. Mezi ty nejvýjimečnější jednoznačně patří budova obrácené pyramidy Slovenského rozhlasu na Mýtné ulici, nejstarší výšková budova v Bratislavě - Manderlák či komplex o
V posledních letech míří turisté nejen k moři nebo do hor, ale chtějí ochutnávat i neznámá jídla i nápoje, ať už v blízkých nebo vzdálených zemích. Říká se tomu gastroturistika a věnuje se jí čím dál více lidí. Proto jsme se rozhodli, že se tentokrát podíváme do některých sousedních zemí na to, co můžeme ochutnat. A sluší se dodat, že i milovníků čokolády a vína. Ve francouzské kultuře je gastro
Voňavý ostrov, Perla Středomoří či Kolébka vendety… tak se přezdívá Korsice, ostrovu ve Středozemním moři, na který jsou jeho obyvatelé patřičně hrdí a kde si turisté prožité dny nemohou vynachválit. Na tomhle ostrově si totiž dovolenou užije každý. Ať už dáváte přednost odpočinku a koupání v moři, nebo si ji chcete zpestřit různými výlety za poznáváním přírody či objevováním památek. Najdete tu
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý dezertní talířek. A máte tapas. Ja
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy