Domů     Zámek Nový Jičín: Renesanční skvost plný klobouků
Zámek Nový Jičín: Renesanční skvost plný klobouků

Zámek s dlouhou historií, kterému se někdy přezdívá také Žerotínský, dnes přicházejí obdivovat turisté. A když odcházejí, spousta z nich může říci, že dnes měla na hlavě klobouk.

Jak vznikl název města Nový Jičín, o tom nemáme úplně přesné údaje. Podle pověsti bylo pojmenováno po udatné dívce Jitce, která se pro záchranu malého chlapce neváhala pustit do boje s medvědem.

Na místě jejího odvážného činu vznikla kaplička a později zámek s názvem Jitčin, od čehož byl k Jičínu už jen kousek.

Jiní zase odvozují jméno Jičín od slova diký neboli divoký a předpokládají, že původně se město jmenovalo Dičín a nenápadně se přes Tičín dostalo až k Jičínu. Nás do města přivádí krásný zámek se zajímavými expozicemi.

Panství rozdělené na polovic

Když se osada pod hradem Starý Jičín začala ve 14. století rozrůstat, měla pravoúhlý tvar a obepínala tvrz hned vedle náměstí.

Zdejší panství patřilo ve 14. století pánům z Kravař, ale ti nebyli zrovna jednotní, a tak se rodový majetek musel rozdělit na dva díly.

Vok z Kravař získal právě tu část s městem Novým Jičínem a postavil si tu rozlehlý kamenný dům, zárodek budoucího hradu, který teprve až další století proměnila v zámek. To už tu ale vládl zcela jiný rod, kterým byli Žerotínové.

Ti koupili panství v roce 1500 a Bedřich ze Žerotína nechal městský hrad přestavět na jednopatrový renesanční zámek. Jeho chloubou byl velký sál s křížovou klenbou.

Radnice se mění ve skladiště

Zámek ale dlouho tak nízký nezůstal. O půlstoletí později získalo objekt město Nový Jičín a hned nechalo zámek rozšířit o třetí, dlouhé a dvouposchoďové jihozápadní křídlo.

A nakonec přibylo i čtvrté křídlo, čímž zámek dostal dnešní půdorys písmene F. Město si zámku natolik považovalo, že ho na konci 16. století proměnilo v radnici. Ne na dlouho.

Když ho za třicetileté války vydrancovali Švédové, hodil se už jen na sklad obilí a zdálo se, že skončí v zapomenutí.

Vídeňský pohled na rekonstrukci

Pak se do dějin zámku zapsala Tereziánská akademie z Vídně, která ho do své správy získala v 18. století. Díky ní se také zámek o století později dočkal generální přestavby, která trvala dvacet let a od základu vzhled komplexu proměnila.

Bylo to poznat na první pohled už zvenčí. Strženy byly renesanční atiky a věžičky, které už měly nespolehlivou statiku a ohrožovaly kolemjdoucí. Pultové střechy zámku se změnily na sedlové, na jiných místech byla proražena okna.

Vězení nad ovocným sadem

Změny se dotkly i všech čtyřiceti místností v interiéru. Z původních komnat jich mnoho změnilo účel, takže tu nově vznikly kanceláře, byty, kuchyně nebo obydlí obecního drába s přilehlým vězením.

Všechny tyto stavební práce samozřejmě vyžádaly mnoho peněz, ale k zámku patřilo 2000 hektarů zemědělské půdy, takže se dokázal uživit.

Právě v tomto období definitivně zmizely zbytky bývalého příkopu, který už dávno ztratil svou obrannou funkci a stejně už byl do značné míry zavezen. Teď ho nahradila ovocná zahrada. Do krásného parku nyní vedla dvě schodiště ze zámku.

Koncert pro budoucího krále

Myslelo se ale i na vzácné návštěvy, kterým byla k dispozici zcela nová apartmá. V nich pak pobýval například historik František Palacký.

Nejvzácnějším hostem byl ale následník rakouského trůnu arcivévoda Karel František Josef, který se tu zastavil v roce 1912 i s manželkou Zitou. Město pro něj tehdy přichystalo automobilovou projížďku slavnostně osvícenými ulicemi a koncert pod zámeckými okny.

Zakrátko se po smrti Františka Josefa I. stal rakouským císařem a současně i posledním českým králem a historie ho zná jako Karla I.

Ve znaku ohnivého šípu

Dnes v zámku sídlí Muzeum Novojičínska. Nejen obyvatelům zdejšího regionu je určena stálá expozice Ve znaku zavinuté střely.

Svým názvem připomíná městský znak, na němž je už od dob pánů z Kravař ruka svírající šíp omotaný kusem látky, který se ve středověku používal k zapalování střech obléhaných měst.

Znak pochází už z roku 1398. Expozice dokumentuje dlouhou historii města od jeho počátku.

Pozdrav z ráje klobouků

Neobvyklou atrakcí, v zámeckých prostorách běžně nevídanou, je zdejší Muzeum klobouků.

Po náročné rekonstrukci jihovýchodního křídla byla expozice s názvem Nechte na hlavě poprvé otevřena na konci roku 2000 a dnes v ní můžeme porovnávat na šest stovek pokrývek hlavy – klobouků, čepic a přileb od počátku 19. století do současnosti.

Kloboukům a zdejší kloboučnické tradici se ostatně věnuje i městské Návštěvnické centrum sídlící hned vedle zámku v historickém domě, v němž v roce 1790 zemřel slavný vojevůdce Gideon Laudon.

V prvním patře najdeme interaktivní expozici s digitální zkoušírnou, ateliérem i dětským koutkem. Z kloboučnických polotovarů si zde můžeme vyrobit vlastní suvenýr nebo si vybrat některý z klobouků a nechat si v něm pořídit profesionální snímek.

Svou fotografii v klobouku pak můžeme rozeslat svým přátelům jako originální pozdrav z výletu.

Expozice Generál Laudon

Do budovy Návštěvnického centra už jsme nahlédli díky tamní kloboučnické interaktivní výstavě. Ve stejné budově sídlí ale také historická expozice věnovaná osobnosti významného rakouského generála 18. století Ernsta Gideona von Laudona.

Zabírá celé třetí podlaží – několik místností věnovaných jednotlivým etapám vojevůdcova života. V každé zh nich jsou k dispozici dotykové obrazovky, pomocí nichž si můžeme samo vyhledat klíčové historické události.

K nejobdivovanějším částem expozice patří dioráma bitvy u Domašova s pěti stovkami cínových vojáčků, doplněné novým systémem ozvučení. Návštěvníky zaujme i interaktivní dělo, z něhož si mohou zkusit osobně vystřelit.

Foto: Shutterstock
Související články
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Obec Kuželov na severním svahu hřebene Bílých Karpat stojí v krásné krajině, ale vodními toky, a tedy ani vodními mlýny, okolí právě neoplývá. V roce 1842 se tak obec problémy s mletím obilí rozhodla vyřešit jednou provždy. Kuželovitá stavba větrného mlýna holandského typu v našich krajích není právě obvyklá, ale funkci mlýn rozhodně plnil. Jeho stavba si vyžádala 300 koňských fůr kamene. Mlýn s
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz