Domů     Zámek Nový Jičín: Renesanční skvost plný klobouků
Zámek Nový Jičín: Renesanční skvost plný klobouků

Zámek s dlouhou historií, kterému se někdy přezdívá také Žerotínský, dnes přicházejí obdivovat turisté. A když odcházejí, spousta z nich může říci, že dnes měla na hlavě klobouk.

Jak vznikl název města Nový Jičín, o tom nemáme úplně přesné údaje. Podle pověsti bylo pojmenováno po udatné dívce Jitce, která se pro záchranu malého chlapce neváhala pustit do boje s medvědem.

Na místě jejího odvážného činu vznikla kaplička a později zámek s názvem Jitčin, od čehož byl k Jičínu už jen kousek.

Jiní zase odvozují jméno Jičín od slova diký neboli divoký a předpokládají, že původně se město jmenovalo Dičín a nenápadně se přes Tičín dostalo až k Jičínu. Nás do města přivádí krásný zámek se zajímavými expozicemi.

Panství rozdělené na polovic

Když se osada pod hradem Starý Jičín začala ve 14. století rozrůstat, měla pravoúhlý tvar a obepínala tvrz hned vedle náměstí.

Zdejší panství patřilo ve 14. století pánům z Kravař, ale ti nebyli zrovna jednotní, a tak se rodový majetek musel rozdělit na dva díly.

Vok z Kravař získal právě tu část s městem Novým Jičínem a postavil si tu rozlehlý kamenný dům, zárodek budoucího hradu, který teprve až další století proměnila v zámek. To už tu ale vládl zcela jiný rod, kterým byli Žerotínové.

Ti koupili panství v roce 1500 a Bedřich ze Žerotína nechal městský hrad přestavět na jednopatrový renesanční zámek. Jeho chloubou byl velký sál s křížovou klenbou.

Radnice se mění ve skladiště

Zámek ale dlouho tak nízký nezůstal. O půlstoletí později získalo objekt město Nový Jičín a hned nechalo zámek rozšířit o třetí, dlouhé a dvouposchoďové jihozápadní křídlo.

A nakonec přibylo i čtvrté křídlo, čímž zámek dostal dnešní půdorys písmene F. Město si zámku natolik považovalo, že ho na konci 16. století proměnilo v radnici. Ne na dlouho.

Když ho za třicetileté války vydrancovali Švédové, hodil se už jen na sklad obilí a zdálo se, že skončí v zapomenutí.

Vídeňský pohled na rekonstrukci

Pak se do dějin zámku zapsala Tereziánská akademie z Vídně, která ho do své správy získala v 18. století. Díky ní se také zámek o století později dočkal generální přestavby, která trvala dvacet let a od základu vzhled komplexu proměnila.

Bylo to poznat na první pohled už zvenčí. Strženy byly renesanční atiky a věžičky, které už měly nespolehlivou statiku a ohrožovaly kolemjdoucí. Pultové střechy zámku se změnily na sedlové, na jiných místech byla proražena okna.

Vězení nad ovocným sadem

Změny se dotkly i všech čtyřiceti místností v interiéru. Z původních komnat jich mnoho změnilo účel, takže tu nově vznikly kanceláře, byty, kuchyně nebo obydlí obecního drába s přilehlým vězením.

Všechny tyto stavební práce samozřejmě vyžádaly mnoho peněz, ale k zámku patřilo 2000 hektarů zemědělské půdy, takže se dokázal uživit.

Právě v tomto období definitivně zmizely zbytky bývalého příkopu, který už dávno ztratil svou obrannou funkci a stejně už byl do značné míry zavezen. Teď ho nahradila ovocná zahrada. Do krásného parku nyní vedla dvě schodiště ze zámku.

Koncert pro budoucího krále

Myslelo se ale i na vzácné návštěvy, kterým byla k dispozici zcela nová apartmá. V nich pak pobýval například historik František Palacký.

Nejvzácnějším hostem byl ale následník rakouského trůnu arcivévoda Karel František Josef, který se tu zastavil v roce 1912 i s manželkou Zitou. Město pro něj tehdy přichystalo automobilovou projížďku slavnostně osvícenými ulicemi a koncert pod zámeckými okny.

Zakrátko se po smrti Františka Josefa I. stal rakouským císařem a současně i posledním českým králem a historie ho zná jako Karla I.

Ve znaku ohnivého šípu

Dnes v zámku sídlí Muzeum Novojičínska. Nejen obyvatelům zdejšího regionu je určena stálá expozice Ve znaku zavinuté střely.

Svým názvem připomíná městský znak, na němž je už od dob pánů z Kravař ruka svírající šíp omotaný kusem látky, který se ve středověku používal k zapalování střech obléhaných měst.

Znak pochází už z roku 1398. Expozice dokumentuje dlouhou historii města od jeho počátku.

Pozdrav z ráje klobouků

Neobvyklou atrakcí, v zámeckých prostorách běžně nevídanou, je zdejší Muzeum klobouků.

Po náročné rekonstrukci jihovýchodního křídla byla expozice s názvem Nechte na hlavě poprvé otevřena na konci roku 2000 a dnes v ní můžeme porovnávat na šest stovek pokrývek hlavy – klobouků, čepic a přileb od počátku 19. století do současnosti.

Kloboukům a zdejší kloboučnické tradici se ostatně věnuje i městské Návštěvnické centrum sídlící hned vedle zámku v historickém domě, v němž v roce 1790 zemřel slavný vojevůdce Gideon Laudon.

V prvním patře najdeme interaktivní expozici s digitální zkoušírnou, ateliérem i dětským koutkem. Z kloboučnických polotovarů si zde můžeme vyrobit vlastní suvenýr nebo si vybrat některý z klobouků a nechat si v něm pořídit profesionální snímek.

Svou fotografii v klobouku pak můžeme rozeslat svým přátelům jako originální pozdrav z výletu.

Expozice Generál Laudon

Do budovy Návštěvnického centra už jsme nahlédli díky tamní kloboučnické interaktivní výstavě. Ve stejné budově sídlí ale také historická expozice věnovaná osobnosti významného rakouského generála 18. století Ernsta Gideona von Laudona.

Zabírá celé třetí podlaží – několik místností věnovaných jednotlivým etapám vojevůdcova života. V každé zh nich jsou k dispozici dotykové obrazovky, pomocí nichž si můžeme samo vyhledat klíčové historické události.

K nejobdivovanějším částem expozice patří dioráma bitvy u Domašova s pěti stovkami cínových vojáčků, doplněné novým systémem ozvučení. Návštěvníky zaujme i interaktivní dělo, z něhož si mohou zkusit osobně vystřelit.

Foto: Shutterstock
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz