V době 15. století bylo na Slovácku hodně hradů, hrádků a tvrzí, vystavěných pro hlásnou a signalizační funkci. Zprávy o případných nájezdech loupeživých hord z Uher se předávaly planoucími ohni, a právě od nich zřejmě získal své jméno i hrad Světlov.
Původní majitelé z rodu Landštejnů opustili svůj starý hrad, protože jim nestálo za to ho opravovat po škodách, které napáchaly česko-uherské války v 70. letech 15. století, a nad soutokem Olšavy a Koménky u Bojkovic si postavili nový.
Starý Světlov se tak změnil v ruinu, zatímco Nový Světlov v pozdně gotickém slohu zářil novotou. Nebyl příliš velký, v dalších stoletích často střídal majitele a změnil podobu z gotické na renesanční.
Jindřiška si bere Jindřicha
Opevnění bylo však stále stejně kvalitní, protože i jinak v oboru obléhání zdatní Švédové za třicetileté války odtáhli s nepořízenou. Ty největší změny ale Nový Světlov ještě čekaly.
Postarala se o ně žena – Žofie Haugvicová z Biskupic, vzdělaná dáma, která zámek koupila v roce 1803 a brzy ho proměnila v centrum vzdělanosti.
Z jeho zdí zněla hudba Wolfganga Amadea Mozarta i Ludwiga van Beethovena a i taková kapacita jako malíř Josef Mánes neváhala zajíždět sem a vyučovat dceru zámecké paní Jindřišku.
Když se pak Jindřiška provdala za velkoprůmyslníka hraběte Jindřicha Larische-Mönnicha, společně zámek přestavěli ve stylu anglické tudorovské gotiky.
Jednopatrová půlkruhová budova s cimbuřím a vysokou věží okouzlila svou elegancí a začalo se jí přezdívat slovácké Miramare, protože připomínala stejnojmenné slavné sídlo arciknížete Maxmiliána I. Habsburského v italském Terstu.
Trochu jižní atmosféry dodaly i skleníky se subtropickou flórou, kde i v zimě dozrávaly tropické plody.
Divadla, koncerty i klidný spánek
Ve druhé polovině minulého století se zámek stal sídlem Muzea Bojkovska, které tu působilo až do roku 2008. Pak Nový Světlov prošel další rekonstrukcí, při níž byla například zastřešena zámecká nádvoří.
Znovuotevření se konalo v létě 2011 a od té doby přicházejí návštěvníci na zámek hlavně za hudebními a divadelními představeními.
Hlavní koncertní a divadelní sál má podlahové vytápění, klimatizaci a vynikající ozvučení i osvětlení a disponuje kapacitou minimálně 500 diváků. Kromě toho v zámku slouží veřejnosti i řada historických sálů a salonků pro společenské akce i obchodní prezentace.
Součástí nové podoby zámku je pak i ubytování. Hotelová část má k dispozici 72 lůžek, pokoje jsou vybaveny ručně vyřezávaným nábytkem i mramorem obloženými koupelnami.
Prohlídka zevnitř i zvenčí
Prohlídky zámku s průvodcem probíhají od dubna do října pouze o víkendech, o prázdninách ale denně kromě pondělí. V rámci prohlídkového okruhu je k vidění reprezentativní svatební pokoj, kaple, obřadní síň, taneční sál či vyhlídková věž.
Vynechat bychom neměli ani procházku udržovaným anglickým parkem o rozloze téměř dvaceti hektarů se subtropickou květenou a barokními sochami sv. Dominika, Panny Marie a sv. Vincence.
Co nesmíte minout: Naučná stezka Bojkovice – Světlov
Chcete-li nejen navštívit zámek Nový Světlov, ale navíc výlet spojit i s pěknou procházkou, je možné vydat se z Bojkovic k zámku po nedávno vybudované naučné stezce.
Je dlouhá 656 metrů a čeká na ní pět zastavení s lavičkami a informacemi o zdejší přírodě i o historii Bojkovic. Vychází z centra města z ulice Pod Světlovem a končí na parkovišti přímo pod zámkem.