Bývá označován za klenot moravské renesanční architektury i jeden z nejpohádkovějších zámků u nás. Díky tomu, že se telčské panské sídlo dochovalo v původní podobě, můžeme i dnes obdivovat jeho honosné sály a komnaty.
Kde se nachází?: v Telči nedaleko Jihlavy
GPS souřadnice: 49°11’7,4″N, 15°27’4,8″E
Web: www.zamek-telc.eu
Psal se rok 1551, když mladý telčský pán Zachariáš z Hradce dostal důležitý úkol.
Spolu s dalšími českými velmoži se zúčastnil šlechtické výpravy do Itálie, aby uvítali zvoleného českého krále Maxmiliána II. Do Itálie se tehdy vypravilo přes padesát šlechticů a rytířů s doprovodem.
A dobové záznamy zmiňují právě Zachariáše jako jednoho z nejvýznamnějších členů doprovodu a chválí jeho náročnou zbroj i družinu. Právě v Janově pak čeští páni poznali, co nového se ve světě právě děje.
Obdivovali renesanční stavby, kulturu i nejnovější objevy, které pak chtěli zavést i doma v Čechách. Nejinak tomu bylo i u Zachariáše, který se po návratu do Telče rozhodl přebudovat za pomoci italských architektů starý hrad na renesanční zámek.
Mohl si to dovolit také díky výnosům ze stříbrných dolů, které vyženil prvním sňatkem s Kateřinou z Valdštejna.
Nové sídlo
Dohlížením na stavební úpravy sídla byl nejdříve pověřen Leopold Esterreicher ze Slavonic, který nechal v paláci prolomit nová okna, zazdil arkády a nechal také vyzdobit omítky.
Místnosti v prvním patře získaly nové klenby a celé druhé patro pak zabrala velká hodovní síň.
To ale bylo jen první kolo změn, v roce 1553 přijel do Telče italský stavitelský mistr Antonín Vlach, aby převzal dohled nad stavbou. Ten přistavěl k sídlu další dva paláce a také hospodářské budovy.
Už v roce 1561 tak mohl Zachariáš obdivovat renesanční komnaty v novém severním paláci a dá se předpokládat, že nejvíce na něj zapůsobil Zlatý sál, zvaný také Taneční.
Jeho bohatě zdobené kazetové stropy však mohou návštěvníci obdivovat i dnes. Díky tomu, že později žádný ze zámeckých pánů nechtěl dílo italských mistrů přestavět, dochoval se zámek v jedinečné původní podobě.
Exotické trofeje
Neméně krásné a lákavé jsou však i další zámecké sály, například Rytířský či Africký sál, kde jsou vystaveny nejrůznější lovecké trofeje. Ty ulovil strýc posledního majitele zámku Podstatského-Lichtenštejna na svých výpravách do Afriky.
Vnitřní vybavení interiérů však pochází z nejrůznějších staletí a také z nejrůznějších míst Evropy, která se chlubila dokonalostí svého řemesla. Prohlédnout si tu proto můžete skvosty z Vídně, Míšně nebo francouzského Sevres.
Jedním z pozoruhodných exponátů je také rozměrná olejomalba zachycující ve svérázném podání pražskou defenestraci roku 1618. Za procházku pak určitě stojí také překrásná zámecká zahrada s empírovým skleníkem.
Co nesmíte minout při návštěvě Telče?
Náměstí Zachariáše z Hradce – Překrásné náměstí Zachariáše z Hradce v centru Telče je lemováno řadou gotických a renesančních měšťanských domů s podloubími a bohatě zdobenými štíty.
Není divu, že tak jedinečná památka byla zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Obdiv tu zaslouží i renesanční radnice vybudovaná pod vedením italského mistra architekta.
Podzemí v Telči – Podzemní chodby a středověká sklepení byla v Telči vybudována hned ve dvou úrovních pod náměstím Zachariáše z Hradce a částečně také pod zámeckou zahradou.
Sklepení a propojovací chodby sloužily jako klasické skladovací prostory a částečně také jako kryty před nepřáteli. Nyní si můžete prohlédnout zpřístupněnou část chodeb, dlouhou 150 metrů.