Domů     Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš

Východomoravská metropole Zlín je bezesporu jedním z nejzelenějších krajských měst v celé zemi. Návštěvníkům se naskytne jedinečné panorama baťovských domků z neomítnutých červených cihel protkané zelení. Přímo ze středu města pak netypicky vyčnívá rozsáhlý bývalý tovární areál.

Zlín je díky velikánovi českého průmyslu a obchodu Tomáši Baťovi (1876–1932) městem, které zažilo snad nejprudší a nejefektivnější vývoj v českých dějinách. Není proto divu, že stopy tohoto velkého Čecha najdete ve Zlíně takřka na každém kroku.

Většina veřejných objektů postavených za Bati byla vybudována podle stejného klíče. Základem je železobetonový skelet s modulovým rozpětím 6,15 x 6,15 metru, sklo a ocel.

Pojízdná kancelář
Pojízdná kancelář

Amerika na Moravě

Baťa se nechal inspirovat v Americe, kde se měří vzdálenost ve stopách – přepočtem do naší metrické soustavy pak vzniklo originálních 6,15 metru.

Právě díky stavebnímu rozmachu v první polovině 20. století je Zlín označován za „živou učebnicí funkcionalistické architektury“.

A které stavby schované v údolí na pomezí Chřibů, Vizovické vrchoviny a Hostýnských vrchů v sobě baťovského ducha rozhodně nezapřou?

Obchodní dům
Obchodní dům

Kromě radnice a řady továrních budov, kde nyní najdete obchody, služby, kavárny, restaurace a další, jde také o krajskou nemocnici, kaskádovitě posazené internáty na Gahurově prospektu, budovy Univerzity Tomáše Bati, Velké kino, vily ředitelů firmy Baťa, Filmové ateliéry na Kudlově, Tomášov (nyní hotel a klinika reprodukční medicíny), zrekonstruovaný obchodní dům přímo v srdci Zlína, případně sousedící hotel Moskva (někdejší Společenský dům) a budovu Tržnice.

21. budova
21. budova

Mrakodrap s pojízdnou kanceláří

Nejznámější dominantu města, správní budovu č. 21 – mrakodrap (ve své době byla 2. nejvyšší budovou v Evropě), si vzal pod palec už Tomášův bratr Jan Antonín Baťa, jenž navedl ty nejlepší architekty tím správným směrem.

Součástí budovy, kde dnes sídlí krajský úřad, je i proslulá pojízdná ředitelská kancelář obuvnického kolosu, která měla sloužit pro rychlejší komunikaci s vedoucími jednotlivých podlaží.

Smutným paradoxem je, že díky válce a emigraci se kanceláří již žádný z Baťů nesvezl.

Baťovské domky
Baťovské domky

Dobrou zprávou pro turisty je, že za výjezd na vrchol mrakodrapu nemusí platit žádné vstupné, jen je potřeba se objednat. Ti, koho zajímají baťovské domky, mají na výběr.

K vidění jsou ve městě nejstarší čtvrtdomky s mansardovou střechou a čtvrtdomky omítnuté, ty jsou nejvzácnější. Mnohem hojněji jsou ve městě zastoupené typizované rodinné domky z červených neomítnutých cihel s rovnou střechou.

Nutno říct, že ve 30. letech minulého století šlo o značný luxus. Koupelnu s vanou, splachovací záchod a obývací pokoj se schodištěm do horního patra s přilehlou zahrádkou obklopenou zelení měl tehdy málokdo!

Tomáš Baťa
Tomáš Baťa

Odpočinek ve Zlíně

Tady možná doplnit ještě nějakou větu. Nejen místní, ale i návštěvníci ocení moderní úpravu parku Komenského a Gahurova prospektu, který najdete v blízkosti nejrušnější silnice.

Vtip architektonického zpracování je v tom, že když si na pečlivě upravený trávník naproti zlínskému obchodnímu domu lehnete a chcete si číst, žádné automobily neuslyšíte!

Ve zmíněném parku si kromě poležení na trávě můžete koupit i občerstvení v přilehlých podnicích na ulici Školní.

Milovníci umění jistě ocení i originální konstruktivistické dílo sochaře Rudolfa Valenty, který na náměstí Práce vztyčil dílo s názvem Velký Fibonacci. Znalci matematiky už jistě bystří.

Jde o 22 metrů dlouhou lomenou linku v prostoru, která odkazuje na slavného renesančního matematika a jeho nekonečnou posloupnost čísel. Ta představuje čísla v řadě, kdy každé číslo je součtem dvou předchozích. Dílo je hezky vidět i z mrakodrapu.

Modernizace se dočkala i obytná sídla. Třeba sídliště na Jižních Svazích je koncipováno jako příjemné místo k životu vsazené do relaxačního prostředí Centrálního parku.

Sportovci jistě ocení i poměrně nové přilehlé hřiště na discgolf a v létě koupaliště, odkud je výhled na Zlín.

Památník Tomáše Bati
Památník Tomáše Bati

Kongresové centrum Zlín, Vzdělávací komplex UTB

Na skok do přírody

Až budete mít Baťovo impérium prošlé a zakončené návštěvou vily T. Bati poblíž břehu řeky Dřevnice, zkuste si naplánovat i výlet mimo město. Inspirujte se třeba naším tipem na pěší výlet za malenovickým pramenem Svatá voda.

Oblíbené výletní, ale také poutní místo v lesích nad Malenovicemi ukrývá zázračný pramen, který má prý léčivé účinky. Tato zlínská čtvrť nabízí jako bonus návštěvu malenovického hradu.

Od Svaté vody vedou i další vycházkové trasy po okolí, například po stezce zdraví Tlustá hora. Stezka nabízí řadu možností pro aktivní trávení volného času – běh, posilování, dětské hry a cykloturistiku.

Součástí je i atypický lesní altán a lanová visutá lávka.

Trasa k ní vede po významné poutní Cyrilometodějské stezce.

Vila Tomáše Bati
Vila Tomáše Bati

Kolektivní dům

Hned vedle vily Jana Antonína Bati stoupá do výšky jeden ze dvou „kolektivních domů“ na území bývalého Československa. Levicová myšlenka kolektivního bydlení ale záhy narazila na své limity.

Obyvatelé domu nebyli „dostatečně kolektivističtí“ a třeba skromné vybavení kuchyňských koutů pro ně rozhodně nebylo komfortní. V prostorách bývalé restaurace můžete navštívit kulturní institut Alternativa, kde se konají kulturní, vzdělávací i společenské akce.

Foto: Město Zlín

Foto:
Štítky:
Související články
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz