Domů     Poutní místo Velehrad: Posvátný cíl věřících
Poutní místo Velehrad: Posvátný cíl věřících

Pro věřící v naší republice není mnoho míst, která by byla stejně významná jako poutní areál ve Velehradě. Lidé sem přicházejí už po staletí a Velehradu se v minulosti dostalo nejedno uznání i od papežů.

Přestože lidová tradice řadí vznik obce Velehrad až kamsi do období Velkomoravské říše na přelomu 9. a 10. století, spolehlivé historické záznamy o takovém stáří nemáme.

Osada Veligrad se připomíná až v dokumentech z rolku 1141. Co ale víme určitě je to, že ve 40. letech 13. století tu moravský markrabě Jindřich založil klášter, v němž se mísil ještě románský sloh s vlivy nastupující gotiky.

Kláštery to ovšem v dějinách nikdy neměly jednoduché. Ten velehradský nejprve vypálili husité, a když se ho na konci 16. století přece jen podařilo obnovit, za třicetileté války ho zničila sedmihradská vojska. Co se nepodařilo jim, dokončili valašští povstalci.

Když pak připočítáme i ničivý požár v roce 1681, byl klášter zralý na kompletní přestavbu.

Slavné i tragické úseky dějin

Během obnovy se změnila budova konventu a na přelomu 17. a 18. století i kostel, ale klášter už měl před sebou jen krátké trvání. Císař Josef II. totiž v roce 1784 v rámci svých reforem klášter zrušil.

Na sklonku 19. století se tu pak usadili jezuité, kteří se postarali o rozsáhlé opravy. Jenže dějiny se zase zhouply na špatnou stranu, a tak byl v roce 1950 nejen objekt uzavřen, ale jezuité byli policií odvlečeni.

Vrátit se mohli až po roce 1990, ve stejný rok, kdy Velehrad navštívil papež Jan Pavel II.

Jeden muž zvon nerozezní

Srdcem poutního místa a současně nejvýznamnějším poutním kostelem České republiky je bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje.

Bývala už součástí původního kláštera a vysvěcena byla v roce 1228, současnou podobu dostala ale až po přestavbě na přelomu 17. a 18. století.

I potom si ale zachovala svou románsko-gotickou podobu, i když byla zrušena vysoká renesanční věž a nahrazena dvěma věžemi v průčelí. Z baziliky se ozývá celkem šest zvonů ze tří zvonic.

Největší z nich v šedesátimetrové přední severní věži váží přes pět tun a k jeho rozhoupání je potřeba dvou mužů, kteří se pak musejí střídat s dalšími dvěma. Zvon ovšem zvoní pouze při slavnostech.

Historie se skrývá v podzemí

V podzemí baziliky se nacházejí základy původního cisterciáckého kláštera s expozicí, která je přístupná návštěvníkům na trase dlouhé 400 metrů.

Je tu lapidárium představující dochované fragmenty původní stavby, vstupní portál do refektáře nebo bohatě zdobené hlavice sloupů. Součástí prohlídky je také zdejší systém barokních krypt.

Jsou tu uchovávány i lidské ostatky shromážděné v kostnici, kde nejdeme také zvláštní kruh tvořený z lebek.

Poutníci nikdy nepřestali přicházet

Předpokládá se, že Velehrad byl cílem poutníků už od svého založení. Nejstarší písemná zmínka o nich se ale dochovala až z poloviny 17. století.

Tehdy se zde poutě konaly třikrát ročně, a poutníci nepřestali přicházet, ani když byl zdejší klášter oficiálně zrušen a klášterní kostel se stal kostelem farním. Slavnosti byly postupně doprovázeny veřejnými trhy.

Až v polovině 19. století se ale počty příchozích začaly podstatně zvyšovat. Záznamy z roku 1861 například uvádějí 30 tisíc poutníků.

Zástup dlouhý tři kilometry

To ale není nic proti tomu, co se na Velehradě odehrávalo o dva roky později. Rok 1863 byl totiž rokem tisícího výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Tehdy se poprvé pouť konala 5. července a počet poutníků toho roku dosáhl půl milionu.

Někteří z nich se vydávali na cestu už v průběhu června a bylo zaznamenáno například to, že proud poutníků od hradišťského děkanátu byl tři kilometry dlouhý, takže zatímco první již vstupovali do kostela, poslední ještě neopustili nádraží ve Starém Městě u Uherského Hradiště.

Také rok 1885 byl výroční – svatý Metoděj totiž zemřel roku 885. Během tohoto roku dorazilo na Velehrad 1,5 milionu lidí a přes 3000 kněží.

Každý rok zní velehradská hymna

Nejvíce lidí samozřejmě každoročně navštíví Národní pouť na Velehradě, oslavu Cyrila a Metoděje, jejihž svátek připadá na 5. července. Kroky poutníků směřují k bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje.

Pouť tradičně vrcholí mší svatou na nádvoří před bazilikou a vždy zní také píseň Bože, cos ráčil z roku 1893, které se přezdívá velehradská hymna.

Nezapomenutelná návštěva papeže

Velehrad samozřejmě nemohl uniknout pozornosti nejvyšších církevních kruhů.

Papež Pius XI. v roce 1927 udělil chrámu titul a výsady baziliky minor, Jan Pavel II. pak v roce 1985 věnoval zdejší bazilice Zlatou růži – posvěcenou dekoraci ve tvaru růžové ratolesti z pozlaceného stříbra a s drahokamy, kterou Svatý otec uděluje od roku 1096. Je to pocta, které se dostalo jen hrstce křesťanských chrámů světa.

Mnozí věřící dodnes vzpomínají na rok 1990, kdy byl Velehrad při tradiční pouti poctěn přítomností papeže Jana Pavla II. Tuto událost připomíná obrovský kříž vztyčený na nádvoří před bazilikou.

Foto: Martin Janoch
Související články
Romantický hrad Svojanov nedaleko Poličky patří k nejstarším hradům u nás a současně představuje nevídanou stylovou kombinaci gotiky a empíru. Přezdívá se mu občas také Vila českých královen. Malebná krajina kolem říčky Křetínky už ve 13. století přímo lákala k usazení. Využil toho královský purkrabí Svéslav z Bořitova a založil tu nad údolím hrad Svojanov, který dnes patří k našim nejstarším kam
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
enigmaplus.cz
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
Tmavá písčitá pláž Dumas se nachází ve státě Gujarat 21 km od města Surat v jižní části Indie. V minulosti na této pláži hinduisté spalovali těla mrtvých. Kremace dle jejich víry umožní duši snáze op
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
nejsemsama.cz
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
Když trávicí soustava nefunguje správně, má to vliv i na hmotnost. Pokud byste rádi pár kilo shodili, zahajte teď na jaře očistu těla. Máte problémy se zácpou, plynatostí, průjmy, nebo i depresemi? Příčinu hledejte ve střevech. Nejenže se v nich nachází drtivá většina naší imunity, ale zanesená střeva mají vliv i na váhu a náladu. Od čeho ruce pryč?
Doplatila jsem na svou naivitu
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na svou naivitu
Byla jsem po rozvodu, sama a nic mě netěšilo. Když přišla má kamarádka s nápadem na společné podnikání, znova mě to nakoplo. A to byla chyba. Radku jsem potkala v pro mne těžké době. Přestěhovala jsem se do nového města a změnila jsem práci. Chtěla jsem opustit starý život, ve kterém bylo hrozné manželství a domácí násilí. Nechala jsem
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
epochaplus.cz
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
Květy šeříku připomínají malé voňavé hvězdičky, které na jaře rozjasňují zahrady a parky. Tento půvabný keř však skrývá mnohem více, než jen krásu a vůni – jeho příběh sahá do dob osmanských sultánů, šeříková esence se využívá v parfémech a některé druhy mají také léčivé účinky. Inspiruje i umělce! Je krásný a jeho opojná vůně
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
historyplus.cz
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu. Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…   Stejně jako v případě Tróji i u egyptského
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
21stoleti.cz
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titan
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
nasehvezdy.cz
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
Patří mezi atraktivní ženy a o její pozornost by stála spousta mužů. A možná, že brzy dostanou příležitost! Herečka Jitka Čvančarová (47) totiž jasně naznačuje, že její manželství s tanečníkem Petrem
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz