Domů     Historické Prachatice: Co dům, to skvost
Historické Prachatice: Co dům, to skvost

Prachatice západně od českých Budějovic mají sice jen přibližně 10 tisíc obyvatel, ale svou historií strčí do kapsy i mnohem větší města. Jejich unikátní historické centrum je navíc už od roku 1981 Městskou památkovou rezervací. A je v ní na co se dívat.

Šumavskými hvozdy vedly ve středověku obchodní trasy, které spojovaly Čechy s bavorskými městy. Později se pro ně ujalo souhrnné označení Zlatá stezka.

To neznamenalo, že se tudy převážely zlaté poklady, ale zlato v názvu mělo podtrhnout výnosnost každé takové výpravy. Dříve měla stezka jiné názvy. Říkalo se jí pasovská, česká nebo také solná podle nejčastěji převážené komodity. A nesla také označení prachatická.

Když sůl, tak z Prachatic

Prachatice byly až do konce 14. století menší trhovou osadou. Zlom nastal v roce 1381, kdy jim král Václav IV. přiznal právo skladování a prodeje soli, převážené po bavorské obchodní stezce.

Nikde jinde než v Prachaticích tak ostatní města sůl nakupovat nesměla.

Panovník navíc rozhodl, že veškeré zboží, dopravované mezi Čechy a Bavorskem, musí projít Prachaticemi, což do města přivábilo obrovský počet obchodníků z obou stran zemské hranice a z Prachatic to zanedlouho učinilo významné centrum, které začalo vzkvétat a budovat vše, co má správné město mít.

Především městské hradby, i když je ještě nějakou dobu nahrazovaly hliněné valy. V době husitských válek se to ukázalo jako zoufale nedostatečné. Kališníci v roce 1420 město nejen dobyli, ale také povraždili značnou část obyvatel.

Architektura je záznamem slavných dob

Těžké doby se přehnaly, nastalo 16. století a Prachatice si v něm vedly nadmíru dobře. Dobové záznamy dokládají, že každý týden procházelo Prachaticemi až 1300 soumarů s nákladem z Pasova či opačným směrem.

Město bohatlo, což se projevilo nejen ve vybudování mnohem silnějších hradeb, ale také v počtu nových staveb ve městě samotném.

Procházíme-li dnes Prachaticemi, v jejich historickém jádru budeme narážet takřka na každém kroku na doklady tohoto slavného období prachatických dějin.

Sluneční hodiny jdou stále přesně

Když se vydáme na procházku Prachaticemi, rychle si uvědomíme, že město nežije jenom ze slavné historie. Hned na okraji Malého náměstí, které už dávno nemá takovou podobu jako před několika staletími, najdeme památku, která je podstatně mladší.

Monumentální mramorová plastika sochaře Zdeňka Šimka pochází z roku 1970 a patří mezi největší sluneční hodiny ve střední Evropě.

Autor tehdy vypracoval čtrnáct různých návrhů, než byl s tím posledním dokonale spokojen, realizace svého projektu se ale bohužel nedožil. Jednotlivé kamenné bloky zaujímají půdorys 5 x 3 metrů a jsou vyrobeny ze zbuzanského mramoru a z vračanského vápence.

Ukazatel je vysoký 3,6 metru a je obklopen osmi mramorovými bloky různé velikosti, vybavenými pozlacenými ryskami pro určení času. Jdou přesně, za což město vděčí spolupráci sochaře a experta na sluneční hodiny, Pavla Příhody z Hvězdárny a planetária hl, m. Prahy, který provedl všechny potřebné výpočty a rozměření přímo na místě.

Projděte dvě brány najednou

Sluneční hodiny se mohou stát východiskem k prohlídce historického centra města. Vstoupíme do něj nedalekou Dolní branou, součástí bývalého městského opevnění.

Už v roce 1376 byly písemně doloženy dvě hlavní městské brány – Horní a Dolní, které měly kromě těžkých vrat i mříž a o jejichž nedobytnost se navíc staral i příkop s padacím mostem.

Dolní bráně se říká také Písecká, zavede nás na Kostelní náměstí a podíváme-li se pozorně, zjistíme, že jsou to vlastně brány dvě.

Starší je ta vnitřní, s valbovou střechou a pozůstatky nástěnných maleb z 15. a 16. století v průjezdu, masivní hranolová vnější brána se pak pyšní charakteristickým cimbuřím a nárožními vížkami.

Dolní brána je jediná, kterou uvidíme, protože její sestra, Horní brána, se nedochovala. Ještě částečně přežila devastaci za třicetileté války, ale zbytek podlehl v roce 1860 překotnému rozvoji města, který zahrnoval i boření městských hradeb.

Chrám patrona kupců a poutníků

Kostelní náměstí nepřišlo ke svému jménu náhodou. Jeho dominantou je gotický kostel sv. Jakuba Většího, jedna z nejstarších a také nejvzácnějších prachatických památek. Není divu, že je zasvěcen právě patronovi kupců, obchodníků a poutníků.

Přestože o chrámu se dočteme už v pramenech z roku 1359, hotový v té době ještě nebyl. Dostavět se ho podařilo až na počátku 16. století.

Zdálky ho poznáme podle dvojice věží, z nichž ta vyšší má šest pater a měří 53 metrů O rozměrech svatostánku svědčí i to, že jeho střecha s prejzovou krytinou má plochu 1500 čtverečních metrů.

Severní věž je sice menší, zato ale nese dva zvony včetně renesančního zvonu Svatý Jakub z roku 1521 o hmotnosti dvou tun.

Dvě radnice z různých dob

Kostelní náměstí je vlastně propojeno s největším prostorem centra – s Velkým náměstím.

Na první pohled zaujme centrální kašna z roku 1583. Přestože během staletí ji Prachatičtí různě upravovali, dnes můžeme vidět i kopii původní sochy Spravedlnosti, kterou na počátku 20. století na čas nahradila socha císaře Josefa II. Jednou z nejkrásnějších budov náměstí je v jihozápadním rohu Stará radnice ve stylu florentské renesance.

Patří ke skvostům české architektury a v loňském roce byla zařazena mezi národní kulturní památky. Dvoupatrová budova pochází ze slavných dob 16. století, a pokud se chceme o Prachaticích dozvědět víc, neměli bychom minout infocentrum v přízemí.

Starou radnici můžeme porovnat s Novou radnicí, protože je od sebe odděluje jen budova městského divadla. Nová radnice vznikla na počátku 20. století, aby se mohl zvýšit počet kanceláří pro městské úředníky.

Vídeňský architekt Antonín Schurda ji vytvořil tak, aby byla důstojnou sousedkou bohatě zdobené Staré radnice. Socha, kterou spatříme, když vzhlédneme k vrcholku štítu, znázorňuje Prachatici, patronku a ochránkyni města.

Návštěva u mistra Jana Husa

Na Velkém náměstí můžeme setrvat ještě dlouho, protože historicky cenných domů tu stojí mnoho. Pak se můžeme vydat třeba do malebné Poštovní ulice, kde nás po levé straně čeká Muzeum krajky.

Také tento dům má za sebou bohatou historii, pochází z konce 16. století a muzeum v něm sídlí od roku 1999. Specializuje se na představení tradiční paličkované krajky, a to jak české, tak evropské.

Nejstarším exponátem je brabantská krajka z přelomu 16. a 17. století. A protože krajky vždy patřily k samozřejmým součástem lidových oděvů, najdeme v muzeu i kolekci krojů z různých oblastí Čech, Moravy i Slovenska.

Na Poštovní ulici navazuje ulice Husova, kterou dojdeme až k Husovu domu s bohatou sgrafitovou výzdobou fasády. Zřejmě právě zde bydlel v době svých prachatických studií mistr Jan Hus.

Dům patří k nejhodnotnějším objektům městské památkové rezervace Prachatice a dnes v něm sídlí knihovna.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním centrem širokého okolí. Jeho
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Ztratila životní lásku i naději
skutecnepribehy.cz
Ztratila životní lásku i naději
Hana byla spořádaná žena a vzorná manželka. Celé městečko ji obdivovalo. Pak se však stalo něco, co ji vykolejilo a změnilo k horšímu. V našem městečku jsme se všichni znali. Prodávala jsem v místním lahůdkářství, a to víte, do lahůdkářství chodí každý. Hanu jsem znala, bydlela ve vilce u nádraží. Její manželství bylo přímo čítankové, občas jsem dávala Hanu a jejího muže za
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
enigmaplus.cz
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
Po pádu železné opony se u nás začaly rozvíjet různé oblasti bádání. Nechyběl ani zájem o věci nevysvětlitelné, nadpřirozené nebo alespoň nějakým způsobem tajemné. Hozené rukavice zkoumání fenoménu ne
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
nasehvezdy.cz
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
Herci Filipu Rajmontovi (47) už dochází trpělivost s tím, že existence jeho postavy v seriálu Ulice je závislá na herečce Lence Zahradnické (39), která je stále na mateřské. Pokusí se jí zbavit? Vy
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
historyplus.cz
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
V Moskvě usoudili, že po dobrém to s litevskými, lotyšskými a estonskými rolníky nepůjde. Proto Stalin sáhne po osvědčené zbrani. Masovými deportacemi chce odpor obyvatel Pobaltí zlomit. Sověti zorganizují operaci Příboj, během níž pošlou do vyhnanství na 100 000 nežádoucích osob! Litva, Lotyšsko a Estonsko vyhlásí v roce 1918 nezávislost. To ale neznamená, že by
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
21stoleti.cz
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď
Lehké cookies
nejsemsama.cz
Lehké cookies
Cookies jsou opravdu lahodné. Ty z našeho receptu jsou navíc lehké jako dech. Ingredience: ● 1 hrnek cukru ● 1 šálek tmavého třtinového cukru ● 1 malý hrnek pokrájeného změklého másla ● 2 vejce ● 1 lžička prášku do pečiva ● 1 vanilkový cukr ● 2 malé hrnky ovesných vloček ● 2 malé hrnky kukuřičných lupínků ● 2 malé hrnky celozrnné mouky ● 150 g čokolády (minimálně 70 %
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz