Domů     Historické Prachatice: Co dům, to skvost
Historické Prachatice: Co dům, to skvost

Prachatice západně od českých Budějovic mají sice jen přibližně 10 tisíc obyvatel, ale svou historií strčí do kapsy i mnohem větší města. Jejich unikátní historické centrum je navíc už od roku 1981 Městskou památkovou rezervací. A je v ní na co se dívat.

Šumavskými hvozdy vedly ve středověku obchodní trasy, které spojovaly Čechy s bavorskými městy. Později se pro ně ujalo souhrnné označení Zlatá stezka.

To neznamenalo, že se tudy převážely zlaté poklady, ale zlato v názvu mělo podtrhnout výnosnost každé takové výpravy. Dříve měla stezka jiné názvy. Říkalo se jí pasovská, česká nebo také solná podle nejčastěji převážené komodity. A nesla také označení prachatická.

Když sůl, tak z Prachatic

Prachatice byly až do konce 14. století menší trhovou osadou. Zlom nastal v roce 1381, kdy jim král Václav IV. přiznal právo skladování a prodeje soli, převážené po bavorské obchodní stezce.

Nikde jinde než v Prachaticích tak ostatní města sůl nakupovat nesměla.

Panovník navíc rozhodl, že veškeré zboží, dopravované mezi Čechy a Bavorskem, musí projít Prachaticemi, což do města přivábilo obrovský počet obchodníků z obou stran zemské hranice a z Prachatic to zanedlouho učinilo významné centrum, které začalo vzkvétat a budovat vše, co má správné město mít.

Především městské hradby, i když je ještě nějakou dobu nahrazovaly hliněné valy. V době husitských válek se to ukázalo jako zoufale nedostatečné. Kališníci v roce 1420 město nejen dobyli, ale také povraždili značnou část obyvatel.

Architektura je záznamem slavných dob

Těžké doby se přehnaly, nastalo 16. století a Prachatice si v něm vedly nadmíru dobře. Dobové záznamy dokládají, že každý týden procházelo Prachaticemi až 1300 soumarů s nákladem z Pasova či opačným směrem.

Město bohatlo, což se projevilo nejen ve vybudování mnohem silnějších hradeb, ale také v počtu nových staveb ve městě samotném.

Procházíme-li dnes Prachaticemi, v jejich historickém jádru budeme narážet takřka na každém kroku na doklady tohoto slavného období prachatických dějin.

Sluneční hodiny jdou stále přesně

Když se vydáme na procházku Prachaticemi, rychle si uvědomíme, že město nežije jenom ze slavné historie. Hned na okraji Malého náměstí, které už dávno nemá takovou podobu jako před několika staletími, najdeme památku, která je podstatně mladší.

Monumentální mramorová plastika sochaře Zdeňka Šimka pochází z roku 1970 a patří mezi největší sluneční hodiny ve střední Evropě.

Autor tehdy vypracoval čtrnáct různých návrhů, než byl s tím posledním dokonale spokojen, realizace svého projektu se ale bohužel nedožil. Jednotlivé kamenné bloky zaujímají půdorys 5 x 3 metrů a jsou vyrobeny ze zbuzanského mramoru a z vračanského vápence.

Ukazatel je vysoký 3,6 metru a je obklopen osmi mramorovými bloky různé velikosti, vybavenými pozlacenými ryskami pro určení času. Jdou přesně, za což město vděčí spolupráci sochaře a experta na sluneční hodiny, Pavla Příhody z Hvězdárny a planetária hl, m. Prahy, který provedl všechny potřebné výpočty a rozměření přímo na místě.

Projděte dvě brány najednou

Sluneční hodiny se mohou stát východiskem k prohlídce historického centra města. Vstoupíme do něj nedalekou Dolní branou, součástí bývalého městského opevnění.

Už v roce 1376 byly písemně doloženy dvě hlavní městské brány – Horní a Dolní, které měly kromě těžkých vrat i mříž a o jejichž nedobytnost se navíc staral i příkop s padacím mostem.

Dolní bráně se říká také Písecká, zavede nás na Kostelní náměstí a podíváme-li se pozorně, zjistíme, že jsou to vlastně brány dvě.

Starší je ta vnitřní, s valbovou střechou a pozůstatky nástěnných maleb z 15. a 16. století v průjezdu, masivní hranolová vnější brána se pak pyšní charakteristickým cimbuřím a nárožními vížkami.

Dolní brána je jediná, kterou uvidíme, protože její sestra, Horní brána, se nedochovala. Ještě částečně přežila devastaci za třicetileté války, ale zbytek podlehl v roce 1860 překotnému rozvoji města, který zahrnoval i boření městských hradeb.

Chrám patrona kupců a poutníků

Kostelní náměstí nepřišlo ke svému jménu náhodou. Jeho dominantou je gotický kostel sv. Jakuba Většího, jedna z nejstarších a také nejvzácnějších prachatických památek. Není divu, že je zasvěcen právě patronovi kupců, obchodníků a poutníků.

Přestože o chrámu se dočteme už v pramenech z roku 1359, hotový v té době ještě nebyl. Dostavět se ho podařilo až na počátku 16. století.

Zdálky ho poznáme podle dvojice věží, z nichž ta vyšší má šest pater a měří 53 metrů O rozměrech svatostánku svědčí i to, že jeho střecha s prejzovou krytinou má plochu 1500 čtverečních metrů.

Severní věž je sice menší, zato ale nese dva zvony včetně renesančního zvonu Svatý Jakub z roku 1521 o hmotnosti dvou tun.

Dvě radnice z různých dob

Kostelní náměstí je vlastně propojeno s největším prostorem centra – s Velkým náměstím.

Na první pohled zaujme centrální kašna z roku 1583. Přestože během staletí ji Prachatičtí různě upravovali, dnes můžeme vidět i kopii původní sochy Spravedlnosti, kterou na počátku 20. století na čas nahradila socha císaře Josefa II. Jednou z nejkrásnějších budov náměstí je v jihozápadním rohu Stará radnice ve stylu florentské renesance.

Patří ke skvostům české architektury a v loňském roce byla zařazena mezi národní kulturní památky. Dvoupatrová budova pochází ze slavných dob 16. století, a pokud se chceme o Prachaticích dozvědět víc, neměli bychom minout infocentrum v přízemí.

Starou radnici můžeme porovnat s Novou radnicí, protože je od sebe odděluje jen budova městského divadla. Nová radnice vznikla na počátku 20. století, aby se mohl zvýšit počet kanceláří pro městské úředníky.

Vídeňský architekt Antonín Schurda ji vytvořil tak, aby byla důstojnou sousedkou bohatě zdobené Staré radnice. Socha, kterou spatříme, když vzhlédneme k vrcholku štítu, znázorňuje Prachatici, patronku a ochránkyni města.

Návštěva u mistra Jana Husa

Na Velkém náměstí můžeme setrvat ještě dlouho, protože historicky cenných domů tu stojí mnoho. Pak se můžeme vydat třeba do malebné Poštovní ulice, kde nás po levé straně čeká Muzeum krajky.

Také tento dům má za sebou bohatou historii, pochází z konce 16. století a muzeum v něm sídlí od roku 1999. Specializuje se na představení tradiční paličkované krajky, a to jak české, tak evropské.

Nejstarším exponátem je brabantská krajka z přelomu 16. a 17. století. A protože krajky vždy patřily k samozřejmým součástem lidových oděvů, najdeme v muzeu i kolekci krojů z různých oblastí Čech, Moravy i Slovenska.

Na Poštovní ulici navazuje ulice Husova, kterou dojdeme až k Husovu domu s bohatou sgrafitovou výzdobou fasády. Zřejmě právě zde bydlel v době svých prachatických studií mistr Jan Hus.

Dům patří k nejhodnotnějším objektům městské památkové rezervace Prachatice a dnes v něm sídlí knihovna.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním centrem širokého okolí. Jeho
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Na 100 jarních kilometrů správné boty
panidomu.cz
Na 100 jarních kilometrů správné boty
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím,
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz