Domů     Historické Prachatice: Co dům, to skvost
Historické Prachatice: Co dům, to skvost

Prachatice západně od českých Budějovic mají sice jen přibližně 10 tisíc obyvatel, ale svou historií strčí do kapsy i mnohem větší města. Jejich unikátní historické centrum je navíc už od roku 1981 Městskou památkovou rezervací. A je v ní na co se dívat.

Šumavskými hvozdy vedly ve středověku obchodní trasy, které spojovaly Čechy s bavorskými městy. Později se pro ně ujalo souhrnné označení Zlatá stezka.

To neznamenalo, že se tudy převážely zlaté poklady, ale zlato v názvu mělo podtrhnout výnosnost každé takové výpravy. Dříve měla stezka jiné názvy. Říkalo se jí pasovská, česká nebo také solná podle nejčastěji převážené komodity. A nesla také označení prachatická.

Když sůl, tak z Prachatic

Prachatice byly až do konce 14. století menší trhovou osadou. Zlom nastal v roce 1381, kdy jim král Václav IV. přiznal právo skladování a prodeje soli, převážené po bavorské obchodní stezce.

Nikde jinde než v Prachaticích tak ostatní města sůl nakupovat nesměla.

Panovník navíc rozhodl, že veškeré zboží, dopravované mezi Čechy a Bavorskem, musí projít Prachaticemi, což do města přivábilo obrovský počet obchodníků z obou stran zemské hranice a z Prachatic to zanedlouho učinilo významné centrum, které začalo vzkvétat a budovat vše, co má správné město mít.

Především městské hradby, i když je ještě nějakou dobu nahrazovaly hliněné valy. V době husitských válek se to ukázalo jako zoufale nedostatečné. Kališníci v roce 1420 město nejen dobyli, ale také povraždili značnou část obyvatel.

Architektura je záznamem slavných dob

Těžké doby se přehnaly, nastalo 16. století a Prachatice si v něm vedly nadmíru dobře. Dobové záznamy dokládají, že každý týden procházelo Prachaticemi až 1300 soumarů s nákladem z Pasova či opačným směrem.

Město bohatlo, což se projevilo nejen ve vybudování mnohem silnějších hradeb, ale také v počtu nových staveb ve městě samotném.

Procházíme-li dnes Prachaticemi, v jejich historickém jádru budeme narážet takřka na každém kroku na doklady tohoto slavného období prachatických dějin.

Sluneční hodiny jdou stále přesně

Když se vydáme na procházku Prachaticemi, rychle si uvědomíme, že město nežije jenom ze slavné historie. Hned na okraji Malého náměstí, které už dávno nemá takovou podobu jako před několika staletími, najdeme památku, která je podstatně mladší.

Monumentální mramorová plastika sochaře Zdeňka Šimka pochází z roku 1970 a patří mezi největší sluneční hodiny ve střední Evropě.

Autor tehdy vypracoval čtrnáct různých návrhů, než byl s tím posledním dokonale spokojen, realizace svého projektu se ale bohužel nedožil. Jednotlivé kamenné bloky zaujímají půdorys 5 x 3 metrů a jsou vyrobeny ze zbuzanského mramoru a z vračanského vápence.

Ukazatel je vysoký 3,6 metru a je obklopen osmi mramorovými bloky různé velikosti, vybavenými pozlacenými ryskami pro určení času. Jdou přesně, za což město vděčí spolupráci sochaře a experta na sluneční hodiny, Pavla Příhody z Hvězdárny a planetária hl, m. Prahy, který provedl všechny potřebné výpočty a rozměření přímo na místě.

Projděte dvě brány najednou

Sluneční hodiny se mohou stát východiskem k prohlídce historického centra města. Vstoupíme do něj nedalekou Dolní branou, součástí bývalého městského opevnění.

Už v roce 1376 byly písemně doloženy dvě hlavní městské brány – Horní a Dolní, které měly kromě těžkých vrat i mříž a o jejichž nedobytnost se navíc staral i příkop s padacím mostem.

Dolní bráně se říká také Písecká, zavede nás na Kostelní náměstí a podíváme-li se pozorně, zjistíme, že jsou to vlastně brány dvě.

Starší je ta vnitřní, s valbovou střechou a pozůstatky nástěnných maleb z 15. a 16. století v průjezdu, masivní hranolová vnější brána se pak pyšní charakteristickým cimbuřím a nárožními vížkami.

Dolní brána je jediná, kterou uvidíme, protože její sestra, Horní brána, se nedochovala. Ještě částečně přežila devastaci za třicetileté války, ale zbytek podlehl v roce 1860 překotnému rozvoji města, který zahrnoval i boření městských hradeb.

Chrám patrona kupců a poutníků

Kostelní náměstí nepřišlo ke svému jménu náhodou. Jeho dominantou je gotický kostel sv. Jakuba Většího, jedna z nejstarších a také nejvzácnějších prachatických památek. Není divu, že je zasvěcen právě patronovi kupců, obchodníků a poutníků.

Přestože o chrámu se dočteme už v pramenech z roku 1359, hotový v té době ještě nebyl. Dostavět se ho podařilo až na počátku 16. století.

Zdálky ho poznáme podle dvojice věží, z nichž ta vyšší má šest pater a měří 53 metrů O rozměrech svatostánku svědčí i to, že jeho střecha s prejzovou krytinou má plochu 1500 čtverečních metrů.

Severní věž je sice menší, zato ale nese dva zvony včetně renesančního zvonu Svatý Jakub z roku 1521 o hmotnosti dvou tun.

Dvě radnice z různých dob

Kostelní náměstí je vlastně propojeno s největším prostorem centra – s Velkým náměstím.

Na první pohled zaujme centrální kašna z roku 1583. Přestože během staletí ji Prachatičtí různě upravovali, dnes můžeme vidět i kopii původní sochy Spravedlnosti, kterou na počátku 20. století na čas nahradila socha císaře Josefa II. Jednou z nejkrásnějších budov náměstí je v jihozápadním rohu Stará radnice ve stylu florentské renesance.

Patří ke skvostům české architektury a v loňském roce byla zařazena mezi národní kulturní památky. Dvoupatrová budova pochází ze slavných dob 16. století, a pokud se chceme o Prachaticích dozvědět víc, neměli bychom minout infocentrum v přízemí.

Starou radnici můžeme porovnat s Novou radnicí, protože je od sebe odděluje jen budova městského divadla. Nová radnice vznikla na počátku 20. století, aby se mohl zvýšit počet kanceláří pro městské úředníky.

Vídeňský architekt Antonín Schurda ji vytvořil tak, aby byla důstojnou sousedkou bohatě zdobené Staré radnice. Socha, kterou spatříme, když vzhlédneme k vrcholku štítu, znázorňuje Prachatici, patronku a ochránkyni města.

Návštěva u mistra Jana Husa

Na Velkém náměstí můžeme setrvat ještě dlouho, protože historicky cenných domů tu stojí mnoho. Pak se můžeme vydat třeba do malebné Poštovní ulice, kde nás po levé straně čeká Muzeum krajky.

Také tento dům má za sebou bohatou historii, pochází z konce 16. století a muzeum v něm sídlí od roku 1999. Specializuje se na představení tradiční paličkované krajky, a to jak české, tak evropské.

Nejstarším exponátem je brabantská krajka z přelomu 16. a 17. století. A protože krajky vždy patřily k samozřejmým součástem lidových oděvů, najdeme v muzeu i kolekci krojů z různých oblastí Čech, Moravy i Slovenska.

Na Poštovní ulici navazuje ulice Husova, kterou dojdeme až k Husovu domu s bohatou sgrafitovou výzdobou fasády. Zřejmě právě zde bydlel v době svých prachatických studií mistr Jan Hus.

Dům patří k nejhodnotnějším objektům městské památkové rezervace Prachatice a dnes v něm sídlí knihovna.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Obec Kuželov na severním svahu hřebene Bílých Karpat stojí v krásné krajině, ale vodními toky, a tedy ani vodními mlýny, okolí právě neoplývá. V roce 1842 se tak obec problémy s mletím obilí rozhodla vyřešit jednou provždy. Kuželovitá stavba větrného mlýna holandského typu v našich krajích není právě obvyklá, ale funkci mlýn rozhodně plnil. Jeho stavba si vyžádala 300 koňských fůr kamene. Mlýn s
Při cestách za památkami naší země často obdivujeme monumentální chrámy s odvážnými klenbami a úchvatnou vnitřní výzdobou. V Panenském Týnci monumentálnost nechybí, mnoho dalších prvků nám zde ale historie nezanechala. Přesto je gotický chrám Panny Marie výjimečný, a navíc stojí na hodně neobvyklém místě. Když se v roce 2014 pořádala anketa o nejmagičtější místo České republiky, měla jednoznačnéh
Pevnost Terezín byla založena na konci 18. století jako dílo hned tří panovníků. Marie Terezie vydala pokyn k jejímu vybudování, pro císaře Josefa II. to bylo životní dílo, ale v plné kráse ho spatřil až jeho nástupce a bratr Leopold II. Stoletá ochrana Pevnost patřila mezi tehdy nejmodernější opevněná místa Evropy. Aby také ne, na 400 hektarech plochy se dodnes snoubí mohutné hradby ve tvaru h
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
epochaplus.cz
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře
Inspirace pro románovou postavu: Komu omrzl nos v Karpatech?
enigmaplus.cz
Inspirace pro románovou postavu: Komu omrzl nos v Karpatech?
Humoristický román Jaroslava Haška (1883-1923) dobyl svět a představil v něm jednoho dobře známého českého vojína rakousko-uherské armády. Do více než padesáti jazyků byly přeloženy Osudy dobrého vojá
František Jungvirt navázal spolupráci s kadeřnictvím Red salon
iluxus.cz
František Jungvirt navázal spolupráci s kadeřnictvím Red salon
Sklářský výtvarník, designér a malíř skla František Jungvirt, jenž se od letošního roku, věnuje výhradně své vlastní značce františek jungvirt., navázal novou spolupráci. Pražské kadeřnictví Red salon
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz
V samém srdci Palazzo del Sol
Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na světě se nachází necelých pět kilometrů od Miami. Soukromý Fisher Island, jenž je majetkem rodiny Vanderbiltů, hrdě nese architektonický projekt Palazzo del Sol, zahrnující 43 luxusních apartmá. Projekt byl svěřen architektonickému studiu Kobi Karp a švýcarskému krajinářskému architektovi Enzu Eneovi. Nedávno dokončený desetipatrový boutique komplex se 43 bytovými jednotkami má
Dáte si kaki?
panidomu.cz
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem
Sokolnictví v Česku: Tradice, umění a moderní výzvy
21stoleti.cz
Sokolnictví v Česku: Tradice, umění a moderní výzvy
Sokolnictví, jedno z nejstarších loveckých umění, má v České republice hluboké historické kořeny a stále živou tradici. Není jen fascinující podívanou, ale také důležitým nástrojem ochrany přírody. Je
Krémové těstoviny s hříbky
tisicereceptu.cz
Krémové těstoviny s hříbky
Výtečné rychlé těstoviny se smetanovou omáčkou si zamilujete. Suroviny 1 balení vašich oblíbených těstovin hrst čerstvých nebo sušených hříbků 250 ml smetany ke šlehání 4 trojhránky taveného
Bernášková to rozjíždí s muži
nasehvezdy.cz
Bernášková to rozjíždí s muži
V poslední době je herečka Jana Bernášková (44) ze seriálu ZOO Nové začátky jako utržená ze řetězu! Rozchod s manželem, scenáristou Rudolfem Merknerem (52), jí zřejmě prospěl a znovu se jí vrátila
Něžné růžové pohlazení
nejsemsama.cz
Něžné růžové pohlazení
Není divu, že zakletá princezna tak dlouho spala. Omamná vůně růží jistě podpořila její klidný spánek a krásné sny. I my ale můžeme využít sílu růží pro svou krásu i duševní harmonii. Růžová voda i olej je takový malý zázrak pro pleť i vlasy, pomáhá také při problémech se spaním. Vzácný olej i voda Čistý růžový olej býval velmi ceněný
Růžový jaspis na krku mi splnil velké přání
skutecnepribehy.cz
Růžový jaspis na krku mi splnil velké přání
Na miminko jsme čekali s přítelem dlouho. Pak mi na jarmarku koupil krásný náhrdelník a ty růžové kamínky, které jsem nosila na krku, asi skutečně splnily můj sen. Ty růžové kamínky na šňůrce jsem si koupila na jednom masopustním jarmarku. V malém městečku na jihu Čech jsme se ocitli s přítelem náhodou. Jeli jsme kolem a řekli si, že se
Vyšebrodský cyklus: Nebezpečně okouzlil i Adolfa Hitlera
epochalnisvet.cz
Vyšebrodský cyklus: Nebezpečně okouzlil i Adolfa Hitlera
Žal, který otec cítí nad ztrátou syna, se nedá popsat. Petr I. z Rožmberka oplakává svého dědice Jindřicha, který padl po boku krále Jana Lucemburského v bitvě u Kresčaku. Pro spásu jeho duše se nejspíš rozhodne učinit bohulibý skutek, když pro rodový klášter ve Vyšším Brodě objedná skutečný skvost českého gotického malířství.   Vyšebrodský cyklus,
Sedmiletá válka: Odmítly evropské mocnosti shnilý kompromis?
historyplus.cz
Sedmiletá válka: Odmítly evropské mocnosti shnilý kompromis?
Větší ozbrojený konflikt Evropa dosud nezažila. Sedmiletá válka přinese zklamání Francii či Rakousku, a naopak Prusko definitivně katapultuje mezi velmoci. O život během ní přijdou statisíce vojáků a civilistů. A protože se bude bojovat i na dalších kontinentech, sedmileté válce se někdy právem říká „nultá světová“. Války o rakouské dědictví po dlouhých osmi letech definitivně
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz