Malebná lokalita, v níž po staletí pobývaly významné šlechtické rody, nabízí nejen jejich hojně opečovávaný odkaz v podobě historických památek… Jihočeský kraj, to jsou především rybníky, nedotčená příroda a technické stavby, které oslní svou monumentálností a nadčasovostí.
Město s dlouhou historií
České Budějovice leží na soutoku řek Vltavy a Malše.
O jeho založení se v roce 1265 zasloužil král Přemysl Otakar II. České Budějovice jsou kromě poutavé minulosti ale známé pro atraktivní turistické vyžití, které neokusíte nikde jinde v republice – za všechny jmenujme výpravu po trase první koněspřežné železnice na evropském kontinentě nebo poznávání místního piva.
Pocta soudci Samsonovi
Jméno Přemysla Otakara II. rezonuje městem stále silně jako na samém počátku. Podle jeho návrhu totiž vzniklo jedno z největších čtvercových náměstí v Evropě s rozměry 133×133 metrů.
V jeho středu se navíc nachází barokní skvost, Samsonova kašna, o jejíž zhotovení se postaral kameník Zachariáš Horn a sochař Josef Dietrich. Socha biblické postavy byla umístěna na vrchol monumentu.
Jihočeský Stonegenge
Vesnice Holašovice se pyšní zápisem na seznam UNESCO. To ovšem není jediný unikát, který nabízí. Značné pozornosti se dostává také megalitickému kruhu sestávajícího z 25 obřích kamenů, známému pod přízviskem Jihočeský Stonehenge.
O jeho vytvoření se postaral místní stavbař Václav Jílek, přičemž vybízí k načerpání nové energie, meditaci a duševnímu odpočinku.
Okouzlující Český Krumlov
Jedinečné panorama, romantická zákoutí a půvabné štíty měšťanských domů tuto metropoli předcházejí. Není divu, že byla pro magickou atmosféru roku 1992 zapsána na seznam UNESCO. Kromě řady pamětihodností je Český Krumlov synonymem pro aktivní odpočinek.
Na své si tu totiž přijdou turisté a cyklisté, společně s vodáky, milovníky koní nebo golfu.
Zámek evropské úrovně
Navštívit Český Krumlov a opomenout jeho nepřehlédnutelnou dominantu v podobě zámku, by byl hřích. Jeho renomé a zachovalé interiéry jsou totiž známé po celé Evropě.
Jednotlivé prostory s podpisem ze 16.–19. století můžete obdivovat v rámci dvou prohlídkových tras. Skutečným hradním klenotem je však zámecké barokní divadlo, s dochovanou sbírkou kostýmů a rekvizit.
Synagoga v Českém Krumlově
Jedna z mála židovských staveb, která přečkala válečná běsnění bez větší úhony, je vnímána jako symbol stability a porozumění minulosti.
Do interiéru synagogy byla umístěna stálá expozice „Svět českokrumlovských Židů“, již tvoří zachovalé dokumenty a fotografie. Pozornost je věnována především rodině Spiro, jež provozovala úspěšnou firmu na výrobu papíru.
Kousek Anglie na jihu Čech
Atmosféru windsorské Anglie si můžete vychutnat při návštěvě majestátního zámku Hluboká. A to po celý rok. I v zimě má totiž lokalita své kouzlo.
Celkem nabízí 140 místností a 11 věží, v nichž se ukrývá elegantní nábytek, křišťálové lustry a četné obrazové sbírky. K dokonalosti nechybí ani zář stříbra a majestát porcelánu. Jedinečnou podívanou doplňuje rozsáhlý krajinářský park.
Poznání se zvířátky
Dobrodružnou výpravu za poznáním naší fauny nabízí Zoo Hluboká. Již od svého založení roku 1939 se zabývá chovem českých tradičních druhů, jimž zdatně sekundují protějšky z Evropy a mírného pásu Asie.
Nechybí však ani expozice představující Austrálii, Ameriku či Afriku. V rámci komentovaných prohlídek patří k oblíbeným nejen krmení, ale také samotné zvířecí dovádění.
Židovská synagoga ve Volyni
Působivá stavba, jež byla vybudována v období 1838–1840 v empírovém stylu. Na pohled zaujme především svým ojedinělým štítem s hebrejským nápisem a lvy držícími hodiny.
Historický Písek
Město, které v minulosti zářilo zlatem, vás uchvátí zejména pro nejstarší kamenný most, jehož historie se pojí se 13. stoletím. Za pozornost stojí i písecké barevné domy, navozující dojem, že jste se právě ocitli v nizozemském přístavu.
Za návštěvu stojí zejména Prácheňské muzeum, k místním originálům ovšem patří i hodiny na věži kostela Narození Panny Marie.
Židovský hřbitov v Písku
Je chráněn jako národní kulturní památka. K jeho úpravě došlo na počátku 90. let minulého století. Zatímco v minulosti zde stál hrobnický dům a vstupní hala, dnes hřbitov sestává jen z několika náhrobků. Odpočívá zde kupříkladu důvěrná přítelkyně Leoše Janáčka, Kamila Stösslová.
Ráj na zemi
Krásy české přírody a historie se protnuly v reálné vesnici z raného středověku pojmenované jako Zeměráj. Společně s místními obyvateli si mohou návštěvníci vyzkoušet vytočit nádobu na kopacím hrnčířském kruhu, podojit kozy anebo namlít mouku.
Okouzlující místo ale umožní i aktivitu zcela odlišnou a značně relaxační, totiž procházku na boso. A to po jediné stezce svého druhu, jež vede rozmanitým terénem přes louky, lese či pole. Její součástí je řada balančních prvků i úkolů.
Odkaz Přemyslovců
Nejvýznamnější raně gotický hrad v našich končinách „odpočívá“ nad vodní nádrží Orlík u soutoku Vltavy s Otavou. Pro jeho minulost a spojení s rodem Přemyslovců je znám také jako „král českých hradů“.
Od roku 1963 je hrad Zvíkov chráněn jako kulturní památka, o 15 let později byl zapsán na seznam národních kulturních památek.
Především pro pozoruhodné interiéry, z nichž nejznámější je pravděpodobně Korunní síň, v níž byly přechodně uloženy korunovační klenoty.
Malebná Třeboň
Zhruba 22 kilometrů východně od Českých Budějovic se nachází Třeboň, jejíž charakter významně ovlivňují nedaleké rybníky. Za nejhezčí pamětihodnost je zde považováno náměstí obklopené měšťanskými domy. Takové kouzlo na vás nedýchne nikde jinde na světě.
Výjimečným architektonickým počinem je i stará radnice s 31 metrů vysokou věží. Z jejího vrcholu totiž dohlédnete až k rybníku Rožmberk, nebo k hrázi dalšího vodního skvostu, Světa.
Velkolepý monument
Na jihozápadní straně města byl vybudován renesanční zámek Třeboň. Pro svou rozlohu patří k největším zámeckým komplexům u nás – o jeho rozsahu svědčí více než 100 obytných místností, které je možné si prohlédnout v rámci tří okruhů.
Jedná se zejména o alchymistickou dílnu pocházející z éry císaře Rudolfa II., dále knihovnu Petra Voka a Schwarzenberská apartmá.
Synagoga v Třeboni
Významnou židovskou památku naleznete v Krčínově ulici. Její vznik se pojí s druhou polovinou 19. století. O značný rozkvět synagogy se však postaral až předseda obce Ludvík Metzel, jenž se v roce 1925 setkal s prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem.
Bohoslužebným účelům sloužila do 2. světové války, po jejím skončení byla přestavěna do své aktuální podoby – obytného domu.
Děti budou nadšené
Zámecký park v Blatné s rozlohou 42 ha patří k nejpůvabnějším místům v regionu. Veřejnosti je celoročně přístupný. Zádní část parku byla uchována v původní podobě se sejpy, pozůstatky dávných rýžovišť zlata, porostlými letitými stromy.
Celý park je protkán potůčky, mostky a cestičkami s nádhernými alejemi. Oblíbenou atrakcí zámeckého parku je početné stádo daňků skvrnitých, kteří se zde volně pasou, stejně jako hejno pávů. Ozdobou parku je mnoho letitých dubů.
Vstříc vodním radovánkám
Pocit, že jste se právě ocitli u moře, ve vás vzbudí návštěva vodní nádrže Lipno. Leží v nadmořské výšce 726 m a jedná se o nejvyšší položený stupeň vltavské kaskády. Břehy Lipna měří po obvodu skoro 150 km, jsou proto skvělým místem pro aktivity všeho druhu.
Ať už zatoužíte po cyklistice, bruslení nebo osvěžujícím koupání, splnit si zde můžete jakékoli přání. Samozřejmostí je několik dětských hřišť, které unaví i malé nezbedy anebo půjčovna lodí či šlapadel.
Renesance nad hladinou
V poklidné vodní hladině se zrcadlí romantický zámek Červená Lhota, který se objevil například v legendární Zlatovlásce.
V rámci hlavní expozice, situované do prvního patra, spatříte netknutý a precizně zachovalý byt posledních majitelů, knížat z rodu Schönburg-Hartenstein. Na návrší doporučujeme zavítat do zámeckého parku, v němž stojí renesanční kaple Nejsvětější Trojice.
Technický unikát
Mimořádné vodní dílo bylo vybudováno ve svahu Trojmezné a Plechého na sklonku 18. století. O jedinečný design se postaral inženýr Josef Rosenauer.
Zatímco původním účelem bylo splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů, dnes se kolem Schwarzenberského plavebního kanálu vine naučná stezka.
Její počátek je u parkoviště na Jeleních Vrších, následně vede podél kanálu na Raškov nad Novou Pecí, až k potoku Pestřice nad Lipnem.
Mini hrad
Nedaleko Strakonic najdete u obce Kváskovice patrně nejmladší a možná i nejmenší hrad u nás. Romantický hrádek Švecburg, postavený roku 2007, má věž a palác a k nim přilehlé dvě místnosti velmi malých rozměrů.
Nechybí kamenný přístřešek s lavičkou, kaplička svatého Huberta a část hradeb s bránou. Je celoročně přístupný. Pro malé návštěvníky jsou volně k dispozici omalovánky a pastelky.