Povídá se, že v útrobách Kunětické hory je obrovský podzemní labyrint s velkými pozlacenými sály a stěnami ozdobenými drahokamy. Těžko říci, co je na těchto pověstech pravdy. Faktem ale je, že čedičová skála, na které hrad stojí, málem způsobila jeho zánik.
Kde se nachází?: nedaleko Pardubic
GPS souřadnice: 50°4’48″N, 15°48’46″E
Web: www.hrad-kunetickahora.cz
Početná skupina mnichů pospíchá z opatovického kláštera a pohání zvířata zapřažená za několik povozů. K jejich domovu se totiž blíží husitské vojsko a je nad slunce jasnější, že se chystá klášter vyplenit a srovnat se zemí.
Cílem mnichů je pak hrad na Kunětické hoře. Když je tamní pán přijímá, žádají jej, aby ukryl jejich náklad. Pod plachtami povozů pak odhalí velké dřevěné sudy. „Co v nich může být?“ říká si šlechtic. Když mniši odejdou, zjistí, že sudy obsahují klášterní poklad.
Pověst o podvodu
Podle této legendy si opatovické bohatství hradní pán přivlastnil, a když si pro něj mniši přišli, vrátil jim obyčejné sudy s vínem. Od té doby se skála v Kunětické hoře jednou do roka otevírá.
V jejích útrobách je podzemní bludiště, které kromě bohatě zdobených chodeb tvoří rozlehlé sály s pozlacenými stropy a stěnami vykládanými drahým kamením. V labyrintu prý dodnes bloudí přízraky podvedených mnichů. Hledají poklad, o který byli připraveni.
Těžko říci, co je na pověstech o opatovickém pokladu pravdy. Co ale říkají o historii hradu dobové kroniky?
Bašta husitů
Pevnost tu zřejmě stála již koncem 14. století. Proslula pak pod správou radikálního husitského hejtmana Diviše Bořka z Miletínka. Byl to on, kdo ve skutečnosti vypálil opatovický klášter a přivlastnil si jeho pozemky.
Bořek se však později umírnil a přešel na stranu zemanů, kteří dál odmítali plundrovat vlastní zemi.
Po jeho smrti však kunětické panství upadalo a v roce 1491 je získal Vilém z Pernštejna, který hrad nechal přestavět do renesanční podoby a v okolní krajině vystavěl rozsáhlé rybníky. Ty však byly v dalších stoletích vysušeny a opět proměněny na ornou půdu.
Lámání kamene
Počátkem zkázy hradu se stala třicetiletá válka, v roce 1645 totiž poloprázdný hrad dobylo švédské vojsko pod vedením generála Linharta Torstensona. Vypleněné a vypálené sídlo bylo ponecháno osudu a rychle chátralo.
Nakonec se však objevil ještě mocnější nepřítel, než byly švédské kanóny. Čedičová skála, na které hrad stojí, se stala ložiskem kvalitního kamene a jeho těžba jen urychlila zánik pevnosti.
Do počátku minulého století Kunětická hora přišla o západní a jihozápadní části hradu, která se prostě zřítila do lomu. Až v roce 1920, kdy se hrad dostal do majetku Muzejního spolku, mohly začít záchranné práce, které v podstatě trvaly až do devadesátých let.
Zpět na výsluní hrad vrátil pohádkový seriál o Arabele. Usídlil se tu totiž uprchlý čaroděj Rumburak.
Co nesmíte minout při návštěvě Kunětické hory?
Zámek Pardubice – Renesanční zámek si v Pardubicích můžete prohlédnout přímo v historickém centru města. Dlouho byl sídlem rodu Pernštejnů a unikátní je tím, jak propojuje podobu hradu a zámeckého paláce.
Dnes tu sídlí Východočeské muzeum se stálou expozicí zbraní, pohlednic a rozsáhlou sbírkou českého skla.
Za prohlídku určitě stojí raně renesanční sály s unikátními nástěnnými malbami. Dodnes se dochovalo původní opevnění s dělovými rondely.