Domů     Pevnost Helfštýn: Co všechno lze zažít za nejdelšími českými hradbami?
Pevnost Helfštýn: Co všechno lze zažít za nejdelšími českými hradbami?

Pyšný a majestátní hrad, který nebyl nikdy dobyt, dnes připomínají jen trosky jeho někdejší velikosti. Jeho historie je stejně zajímavá jako současnost.

Šlechtické večírky na nádvoří, stejně jako desítky děl a mušket vojáků totiž na Helfštýně nahradily kovářské výhně a perlíky.

Kde se nachází?: u Lipníka nad Bečvou na Přerovsku

GPS souřadnice: 49°31’5,24″N, 17°37’42,87″E

Web: www.helfstyn.cz

Majestátní trosky Helštýna, které se vypínají nad údolím Moravské Brány, uhranuly badatele na konci 18. století natolik, že začaly spřádat příběhy o jeho tisícileté historii.

Faktem ovšem je, že první malé opevnění na tomto kopci vyrostlo takříkajíc načerno, a to ve 13. století. Postavil si jej rytíř Friduš z Linavy, aniž by ho nějak trápilo, že půda patří k cizímu panství.

Navíc pak opevnění u významné obchodní stezky používal k loupeživým výpadům do okolí.

Nakonec proti renegátovi zasáhl král Václav II., hrad zabavil, aby pak skončil v rukou pánů z Kravař, kteří začali pracovat na tom, aby se z tvrze stal nedobytný středověký hrad.

Husitská bašta

Za Lacka z Kravař, který podporoval učení Jana Husa, se Helfštýn stal důležitou hradní pevností nejen díky poloze ale také pro důkladné opevnění. Před vypuknutím husitských válek proto patřil k hlavním baštám rebelantů.

Zajímavé však je, že se o něj vlastně vůbec nebojovalo, jako by se armády bály na něj zaútočit. Kravařští totiž museli před králem Zikmundem kapitulovat a odevzdat mu hrad bez boje, ani pak ale na něj husité nezaútočili.

Co se v tomto období s opevněním dělo není úplně jasné, nicméně po válečných letech skončil v rukou Pernštejnů. Ti se rozhodli ještě zdokonalit jeho opevnění, přidat rozsáhlé předhradí a také nový systém bran a věží.

Pevnost se tak rozrostla do podoby, o jejíž rozlehlosti napovídají stopy, které se dochovaly dodnes. Třeba zdejší hradby jsou považovány za nejdelší u nás.

Čas bujarých večírků

Bohužel se velké přestavby na Helfštýně, stejně jako další nákladné projekty, podepsaly na pernštejnské pokladnici. Dluhy narůstaly a Jan z Perštejna musel hrad prodat potomkovi slovenské šlechty Půtovi z Ludanic. Jeho rod si ale sídla dlouho neužil.

Už v roce 1571 se stala jedinou dědičkou majetku tehdy pouze pětiletá Kateřina z Ludanic. Jako mladou a bohatou dědičku si ji v roce 1580 vzal za manželku proslulý Petr Vok z Rožmberka, bylo jí tehdy patnáct let.

Nakrátko se pak dřívější strohá pevnost stala svědkem opulentních večírků novomanželů, musely být opravdu odvážné, protože zkazky o nich přetrvaly celá staletí. I bohatý Petr Vok ale musel nakonec Helfštýn prodat a pevnost pak několikrát změnila majitele.

Raději jej zbourejte

Za třicetileté války se panství ujali brzy nenávidění Ditrichštejnové, proti nimž dokonce vypuklo povstání kvůli jejich chamtivosti a proto i vykořisťování poddaných a prosazování katolické víry.

Hrad se pak v roce 1626 marně pokoušel dobýt dánský generál Mansfeld. Ukázalo se, že původní gotická pevnost dokáže armádám dobře vzdorovat i po několika staletích.

Dokonce tak dobře, že zemská vláda rozhodla, že má být Helfštýn zbořen, aby náhodou nepadl do ruky Turkům. To sice Ditrichštejnové odmítli, nicméně stejně museli část budov zlikvidovat.

Helfštýn tak od roku 1656 začal ztrácet nejen podobu panského sídla, ale také svou důležitost. Hrad pustl dále a jeho zkázu urychlili ve druhé polovině 18. století i sami Ditrichštejnové, když k demolici vnitřního hradu použili vlastní dělostřelectvo.

Ironií je, že nedobytnou pevnost nakonec ničili i pomocí děl její vlastní obránci.

Co nesmíte minout při návštěvě Helfštýna?

Festival Hefaiston – Poprvé se v novodobé historii hradu Helfštýn rozezněly kovadliny uměleckých kovářů v srpnu roku 1982.

Tehdy se tu sešlo 18 mistrů kovářů, aniž by tušili, že svým setkáním položí základy úžasné tradici.

V současnosti se Hefaistonu každoročně účastní stovky kovářů z celého světa. Vždy poslední srpnový víkend se tak hrad Helfštýn promění v obrovskou galerii kovářských skvostů, které soutěží o nejvyšší ocenění.

Zámek Lipník nad Bečvou – Zámeček v Lipníku nad Bečvou si nechali na začátku 17. století vybudovat páni z Vrbna.

Za jeho podobou pak stál zřejmě některý z vlašských architektů, který klenby ozdobil ornamentální štukovou výzdobou.

Sídlo pak bylo v 19. století znovu přebudováno tentokrát v novoklasicistním stylu. Dnes tu sídlí městský úřad a návštěvníci si mohou odpočinout v krásném zámeckém parku.

Foto: Wikipedia, Shutterstock, Archiv
Související články
Olomouc se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, ale o jedné zvláštnosti návštěvníci města příliš nevědí. Stojí zde totiž neobvyklý počet kašen. Zdejší soubor barokních kašen byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky. Dnes bychom ve městě napočítali kašen na pět desítek, i když některé si přece jen zaslouží větší pozornost než ostatní. Ty barokní jsou považovány za evropský unikát také pr
Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy. Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami. Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o
Jan Blažej Santini je tvůrcem, který po sobě zanechává skutečně hluboký odkaz. Lze říci, že kde se objeví jeho stavba, jde rázem ruku v ruce s mocnou energií. Které jeho další objekty jsou plné tajemství? Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kde: Kladruby Navštívit benediktinský klášter v Kladrubech ležících asi sedm kilometrů od západočeského Stříbra je skutečně silný zážitek. A to doslova. Zdejší k
Mlýnská kolonáda – první karlovarská kolonáda byla na sklonku 18. století ještě dřevěná, ale brzy se ukázalo, že díky možnosti pobývat u pramenů i v nepříznivém počasí se návštěvníci jen hrnou a Nový pramen, nad nímž tehdejší kolonáda stála, byl najednou mnohem vyhledávanější než ostatní. Takže bylo jasné, že kolonáda je praktická věc. V letech 1871 až 1881 tak Karlovy Vary dostaly zcela novou,
Známá báseň Jana Nerudy Romance o Karlu IV. nám určitě utkvěla v paměti ještě ze školních let. Otec vlasti v ní popíjí se svým přítelem Buškem z Velhartic. Právě ten bývá v historických pramenech uváděn jako první majitel hradu na přelomu 13. a 14. století. Stavitelé vtiskli Velharticím trojdílnou podobu. Vlastní hradní jádro zahrnuje gotický Rajský dům a renesanční křídlo, jako druhá část je tu
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadné Spiknutí střelného prachu: Chtěla krále odstranit sama hlava církve?
enigmaplus.cz
Záhadné Spiknutí střelného prachu: Chtěla krále odstranit sama hlava církve?
„Vzpomeň si, vzpomeň, na pátý listopad.“ Slavná věta z filmu V jako Vendeta odkazuje na záhadami opředený prachový atentát na anglického krále z roku 1605, kdy se Westminsterský palác v Londýně ocitl
Katedrálu zachránil potápěč
epochalnisvet.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé 170 metrů s klenbou, tyčící se do výše 24 metrů, se objevují trhliny.   K vyboulenému zdivu se přidávají uvolněné a padající kameny a celá budova se naklání…„Základy v měkké zemi nejsou vybudovány dostatečně pevně,“
Rozpoutal Caracalla masakr kvůli žertu?
historyplus.cz
Rozpoutal Caracalla masakr kvůli žertu?
Tváře Publia Pertinaka jsou jako z mramoru. Oblíbený konzul je mrtev. Před pár okamžiky byl z rozkazu císaře Caracally popraven. Důvod? Víc než malicherný! Pertinax si dovolil zavtipkovat na panovníkův účet. To se krutě nevyplácí. Přesvědčil se o tom nejen prostořeký konzul, ale i mnozí další…   Obyvatelé Říma si mohou s úlevou vydechnout. V roce 214 n. l.
Cesta na Mars výzvou pro lidské srdce
21stoleti.cz
Cesta na Mars výzvou pro lidské srdce
Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, kt
Four Seasons Hotel Prague oslavuje světový den laskavosti
iluxus.cz
Four Seasons Hotel Prague oslavuje světový den laskavosti
Four Seasons Hotel Prague se zapojuje do celosvětové iniciativy Four Seasons podporující laskavost a dobré skutky v rámci Světového dne laskavosti, letos nesoucí název Food at the Heart. Šéfcukrář hot
Svatomartinské hody – Česká  republika
nejsemsama.cz
Svatomartinské hody – Česká republika
Svatomartinské hody patří u nás každoročně k velmi oblíbeným oslavám. Pečená husa s dobrým vínem je kombinace, které je těžké odolat. Kam letos vyrazit, abyste si užili nezapomenutelný výlet? Český Krumlov Svatomartinská vína se v Českém Krumlově začínají podávat už od 8. listopadu. V pondělí 11. listopadu pak na náměstí Svornosti dojde v čase 11.11
Souostroví smutku, hrůz a utrpení. Gulagy byly horší než smrt
epochaplus.cz
Souostroví smutku, hrůz a utrpení. Gulagy byly horší než smrt
Osvětim, Mauthausen, Buchenwald, Treblinka. Tato jména, která jsou symboly utrpení, zná každý. Ale existují i jiné pojmy, které možná tak známé nejsou. Vorkuta, Kolyma, Solovecké ostrovy – i zde existovala inferna, která se od nacistických koncentračních táborů příliš nelišila. Glavnoje upravlenije lagerej, zkráceně tedy Gulag – název pro správní orgán, dohlížející na systém sovětských koncentračních
Byl Dykové Dyk nevěrný s fanynkou?
nasehvezdy.cz
Byl Dykové Dyk nevěrný s fanynkou?
O problémech v manželství herečky Tatiany Dykové (46), známé ze seriálu Případy mimořádné Marty, a Vojtěcha Dyka (39) se mluví už nějakou dobu. A teď možná zpěvák prozradil, proč tomu tak je. Na so
Výborné limetkové krevetky
tisicereceptu.cz
Výborné limetkové krevetky
Exotické krevety s limetovou omáčkou, tím rozhodně nikoho neurazíte. Ingredience 250 g loupaných nebo neloupaných krevet 2 čerstvé limety 250 ml zakysané smetany čerstvě mletá s
Ženy stonají jinak
panidomu.cz
Ženy stonají jinak
Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit. Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli
Tu ženskou jsem musela usměrnit
skutecnepribehy.cz
Tu ženskou jsem musela usměrnit
Moje přesvědčení, že dokážu vyjít s každým, dostalo vážnou trhlinu. S tou holkou jsem si nesedla. Musela jsem jí ukázat, kde jsou hranice. Každý mě zná jako hodnou holku, která každému pomůže. Ráda se na každého usmívám a klidně pozdravím první, jen když je pohoda. Vztahy byly vždycky pro mě mnohem důležitější než výplata. Zakládala jsem si na
Pařížské apartmá Oscara Ono Juniora
rezidenceonline.cz
Pařížské apartmá Oscara Ono Juniora
Úspěšný francouzský interiérový designér vystudoval dějiny umění a archeologie na slavné École du Louvre v Paříži a na jeho realizacích je to více než patrné. Interiéry navržené Oscarem Ono jsou stylově dokonale čisté, vyvážené, nepostrádající onen pověstný pařížský šarm. O tom, ve kterém sám bydlí, to platí snad dvojnásob. Přitom na konci malého vnitřního dvorku, jakých je
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz