Decentní a magicky tajemná Kroměříž je pro výjimečnou architekturu a kulturní i přírodní památky známá také jako Hanácké Atény.
Po celá staletí zde olomoučtí biskupové a arcibiskupové shromažďovali cenné sbírky, a zároveň se podíleli na celkové proměně města. Vychutnáte si zde zejména opojný klid, jelikož Kroměříž je místem, kde stres ani shon nemá šanci.
Kulturní dědictví
Největším lákadlem a dominantou města, která je zapsána na seznamu UNESCO, je arcibiskupský zámek, jehož historie sahá až do 13. století. Již od počátku sloužil jako rezidence olomouckých biskupů, zároveň byl sídlem manské organizace.
Pro bohatě zdobené interiéry zazářil v nespočtu filmů, z nichž jmenujme oscarového Amadea Miloše Formana nebo seriál Marie Terezie. Za uchvacující je považována i galerie, v níž se ukrývá cenný obraz Apollon a Marsyas.
Zámecká knihovna naproti tomu obsahuje 88 000 svazků, hudební archiv čítá 6000 barokních skladeb.
Podzámecká jízda
K zámku náleží také dvě zahrady, Květná a Podzámecká. Druhou jmenovanou si můžete projet díky vláčku, který vyjíždí za příznivého počasí každý den od zámeckých schodů. Na výběr máte ze dvou tras v délkách 40 a 20 minut.
Projedete se kolem nejatraktivnějších míst, dostupný audiozáznam vás naproti tomu vezme zpět do historie. Popíše vám totiž vznik jednotlivých staveb.
Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž
Jsou nejstaršími nejen u nás, ale také v celé Evropě. Dosahují hloubky 6,5 m a jsou součástí podzemí arcibiskupského zámku. Celkem zaujímají plochu 1030 m2. Vína zrají v
dubových sudech různé velikosti, přičemž ten největší v minulosti pojmul až 19 280 litrů. Zde vyrobená mešní vína jsou čistě přírodní, neobsahují žádné aromatické látky či barviva.
Zájemcům jsou k dispozici komentované prohlídky vždy od úterý do pátku ve 14:00, o víkendech po domluvě.
Židovská radnice v Kroměříži
Budova v barokním stylu byla postavena a věnována Židům jako poděkování za věrné služby v období po třicetileté válce.
O její zřízení se zasadil biskup Karel Lichtenštejn v letech 1687–1688. Návrh na její podobu vypracoval italský stavitel Giovanni Pietro Tencalla. Na pohled je dominantní zejména průčelí členěné pilastry a také přízemí zaklenuté valenou klenbou.