Domů     Pustevny: Stopa architekta Dušana Jurkoviče
Pustevny: Stopa architekta Dušana Jurkoviče

Dřevo, pestré barvy a lidové tradice. Tak bychom mohli ve zkratce charakterizovat dílo architekta Dušana Jurkoviče. Jeho stavby jsou dodnes perlami mnoha míst naší republiky v čele s Pustevnami nad Rožnovem pod Radhoštěm.

Našli bychom jen málo architektů, kteří ve své práci tak důsledně a přitom tvořivě respektovali lidové tradice.

Dušan Jurkovič, významný představitel secesní architektury, sice pocházel ze Slovenska, ale řadu svých nejobdivovanějších staveb za sebou zanechal na českém území. Předpoklady pro takové směřování své umělecké kariéry našel už ve své rodině.

Jeho dědeček spoluzakládal Matici slovenskou, tatínek patřil ke známým slovenským vlastencům a maminka byla velkou znalkyní lidového umění.

Zakázka pro nadějného mladíka

Dušan Jurkovič rodinnou tradici naplnil.

Už během praxe v Martině ho nadchla práce lidových tesařů a zanedlouho už se podílel na realizaci staveb pro národopisné výstavy ve Vsetíně a v Praze v roce 1895. Inspiroval se tenkrát lidovými dřevěnicemi ze slovenské obce Čičmany.

Jeho tvorba byla vysoce hodnocena laiky i odborníky a brzy přišla první velká zakázka. Soubor výletních ubytoven Pustevny na Radhošti obdivujeme dodnes.

Na návrhu zdejších secesních staveb začal Jurkovič pracovat už v roce 1897 na zakázku tehdejší Pohorské jednoty Radhošť a už za dva roky, 6. srpna 1899, mohly být otevřeny dvě roubené chaty, kterým se tenkrát říkalo útulny. Stály 82 433 rakouských korun.

Básník dřeva píše paměti

Důležitou osobou se tehdy stal také vsetínský stavitel Michal Urbánek, který jako první přišel s nápadem, že stavby na Radhošti budou mít lidový ráz.

„Pod jeho vedením a dozorem vypracován plán útulny Maměnky a ve stavbu její uvázal se, zajistiv si mé spolupůsobení,“ vzpomínal později ve svých pamětech tehdy teprve třicetiletý Dušan Jurkovič. Právě na Pustevnách si vysloužil svou přezdívku Básník dřeva.

Krása musí být vidět odevšad

Jídelna Libušín začala vznikat hned po útulně Maměnce, dostala jméno vyjadřující poctu české kněžně Libuši a Dušan Jurkovič nejprve musel vyřešit rébus, kam ji vlastně vměstnat. Přece jen prostor na vrcholku mezi již stojícími budovami nebyl neomezený.

Libušín nakonec dostal půdorys kříže, podobný jako u valašských dřevěných kostelů, a i z důvodu onoho nedostatku místa se dočkal propojení se stávajícím objektem, zvaným Pustevňa. Ta ovšem více získala, než ztratila, protože dostala reprezentativnější štít.

Už od počátku Jurkovič myslel na to, jak budou jeho stavby vypadat jako celek.

„Pro volný pohled na Maměnku nutno bylo uťati rohy pravého křídla, aby nezacláněly přicházejícímu z lesa od strany frenštátské,“ popisoval Jurkovič později trampoty s umístěním Libušína.

Už tehdy měl ale takovou reputaci, že se jen hrnuli spolupracovníci slavných jmen. Na výzdobě Libušína se podílel dokonce i malíř Mikoláš Aleš, který poskytl své kresby boha Radegasta, portáše a zbojníků jako předlohu pro výmalbu jídelny.

Génius nosí plány v hlavě

Z druhé světové války vyšly objekty na Pustevnách jako poražené. Nebyl čas ani prostředky na údržbu. Ještě krátce před svou smrtí v roce 1947 Dušan Jurkovič vynaložil hodně sil, aby obnovu svých staveb prosadil.

A když v roce 1950 přišlo znárodnění a přece jen nějaké opravy, Pustevny najednou nevypadaly jako za Jurkovičových časů. Už jen barevnost neodpovídala původní předloze. A tak až po roce 1989 byly objekty znovu otevřeny v důstojné podobě.

Libušín je ale dnes vlastně úplně nový, protože ho v roce 2014 zničil požár a na spáleništi vznikla metodou vědecké rekonstrukce úplně nová stavba, ovšem k nerozeznání podobná té Jurkovičově.

Novodobí řemeslníci použili nejen stejné barvy, ale i staré technické postupy a materiály jako jejich předchůdci před stoletím. „Je neuvěřitelné, co Jurkovič dokázal vymyslet a nosit v hlavě.

Ve věži mají vazby šedesát úrovní nad sebou a každá je jiná,“ kroutil hlavou Jakub Masák, majitel projekční kanceláře, která obnovu Libušína připravovala. Požár už dnes Libušínu nehrozí.

Stavba totiž disponuje nejmodernější hasicí technologií, využívající inertního plynu, který sníží obsah kyslíku v místnosti.

Barevná lázeňská pohádka

Omezovat práci Dušana Jurkoviče jen na Pustevny by samozřejmě bylo naprosto nedostačující. Krátce po dokončení Libušína a Maměnky si otevřel vlastní architektonickou kancelář v Brně a přicházely mu další a další zakázky.

Jednu z nesmazatelných stop po sobě zanechal v Luhačovicích. Tady navrhl unikátní soubor staveb ve svém typickém stylu lidové secese a v letech 1902 až 1904 vlastně vytvořil novou podobu světoznámých lázní. Snad nejznámější je zdejší Jurkovičův dům.

Nevznikl na zelené louce, ale přestavbou starších minerálních lázní z 18. století. Spojením dvou objektů, navýšením o patro a nezbytnou „jurkovičovskou“ fasádou ale architekt stvořil zcela nové dílo, které se hned začalo říkat Barevná pohádka.

Srdce města bít nezačalo

Luhačovice jsou ostatně Jurkovičových realizací plné. Je tu třeba Chaloupka, opět inspirativní přestavba staršího objektu, najdeme tu vilku Jestřabí, dnes proměněnou v komfortní lázeňský hotel, v roce 1909 vznikl Hudební pavilon pro lázeňský orchestr.

Jurkovič vytvořil budovu Vodoléčebného ústavu, postavil Sluneční lázně a stavitel Novák si u něj objednal svou vilu, řečenou Valaška. Mohli bychom dál korzovat Luhačovicemi a objevovat další a další Jurkovičovy nápady.

Bohužel už nedošlo třeba na ambiciózní Jurkovičův plán na představu městského centra, kterému by měl vévodit velkolepý lázeňský dům jako společenské srdce města a jehož součástí měly být i hrázděné, vzájemně propojené pavilony, zastřešující jednotlivé minerální prameny.

Kde všude si váží Jurkoviče

Zlínský kraj samozřejmě patřil k nejčastějším působištím Dušana Jurkoviče, ale i další regiony dodnes jeho stavby hýčkají.

Třeba Nové Město nad Metují díky Jurkovičovi obnovilo svůj renesanční zámek a vytvořilo neopakovatelnou zahradu s originálními dřevěnými stavbami.

Jurkovič se také postaral třeba o projekt budov visuté lanovky na Lomnický štít, vybudoval mnohé vily v Brně, v Praze nebo v Jičíně a jeho nezaměnitelný rukopis nese také turistická Jiráskova chata nedaleko Náchoda v Orlických horách.

Jurkovičovo dílo obdivují ale i v Polsku, kde během první světové války v Haliči vytvořil několik vojenských hřbitovů v lidovém stylu.

Stavba až po sto letech

Kdyby dnes Dušan Jurkovič dostal od osudu šanci znovu se vrátit na tento svět, možná by byl překvapen, že jedna jeho stavba stojí, přestože on sám ji nikdy nedokončil. Je to rozhledna na kopci Brdo nad Rožnovem pod Radhoštěm.

Architekt vypracoval její plány v roce 1896, ale k realizaci se dlouho nikdo neměl. A tak muselo uplynout celé století, než se město rozhodlo na dávné myšlenky navázat.

Rozhledna, vysoká 32 metrů, tak nad rožnovským skanzenem od roku 2012 opravdu stojí, je vyrobena tradičními technikami a barevností nezapře svou příbuznost s Pustevnami.

Foto: Shutterstock
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
panidomu.cz
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
S tím správným vybavením zvládnete doma nebo v kanceláři vytvořit praktický koutek, ve kterém můžete tvořit i pracovat. Stačí pár dobře vybraných pomocníků, ať už jde o praktické vybavení nebo detaily, které doladí atmosféru. Dobře vybavený prostor Různé kreativní tvoření je v dnešní době oblíbené – ať už je jen pro radost či jako zdroj výdělku. Ať už
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz