Domů     Romantický zámek Opočno: Historie plná válek i lesku a bohatství
Romantický zámek Opočno: Historie plná válek i lesku a bohatství
od 8.7.2020
1

Nádherný zámek v Opočně je opravdovou pokladnicí. Skrývá totiž originální vybavení včetně unikátních sbírek nedozírné ceny, které shromáždili jeho předchozí majitelé. Není divu, že se o tento poklad stále vedou soudní spory. Rozhodně se vyplatí si jej zajet prohlédnout.

Nachází se: v Opočně u Rychnova nad Kněžnou

GPS souřadnice: 50°15’52.24″N, 16°6’55.54″E

Web: zamekopocno.cz

V podhradí se řadí šiky vojáků, které jsou doslova ježaté kopími a meči zvednutými nad hlavami. Armáda slavného vojevůdce Jana Žižky se chystá k útoku.

Jejich cílem je sídlo zrádce husitských myšlenek Jana Městeckého z Opočna, který byl kališníkům nejdříve nakloněn, pak se ale přidal ke katolické šlechtě. I přes pověstnou sílu a výcvik husitů musí ale pokořený Žižka v roce 1421 odtáhnout.

Zastavily ho hradby tehdy gotické pevnosti v Opočně, kterou nakonec dobylo a pobořilo sirotčí bratrstvo o čtyři roky později. Vojáky tehdy poháněla touha po pomstě, nepřátelé totiž poslali nájemného vraha, aby Žižku odstranil.

Od válek k luxusu

Období husitských bouří bylo pro šlechtické sídlo v Opočně zřejmě tím nejdivočejším. Jeho historie ale sahá mnohem hlouběji.

O tom, že na Opočně stálo hradisko, se zmiňuje už Kosmova kronika, která je datuje do roku 1068. Později tu byl vybudován gotický hrad, který čelil třeba právě nájezdům husitů a stal se zřejmě i sídlem loupeživého rytíře, který odtud pořádal výpravy drancující okolí panství.

Už v polovině 16. století ale tehdejší majitelé začínají razantně měnit tvář svého sídla. Z gotické pevnosti se postupně stává velký renesanční zámek, jehož úkolem je hlavně udělat dojem a stát se symbolem bohatství jeho pánů.

Za rodu Trčků z Lípy

Do historie opočenského zámku se pak nejvýrazněji zapsaly dva šlechtické rody. Jeden z nich český a ten druhý italský. Pro rod Trčků z Lípy koupil Opočno na samém konci 15. století Mikuláš mladší Trčka z Lípy, který tehdy patřil k nejbohatším mužům v Čechách.

Jeho příbuzní tu pak zůstali pány více než sto let. Dokupovali půdu a pracovali na nákladné přestavbě svého sídla. Do jejich plánů ale vstoupilo stavovské povstání.

V období povstání Trčkové podporovali vzbouřence, a když byla revoluce potlačena, jen tak tak si pomocí úplatků a prosebných dopisů císaři zachránili život a majetek. Ne však na dlouho.

I přes své pokání totiž dál podporovali protihabsburské vzbouřence včetně Albrechta z Valdštejna. Ten byl ale v Chebu zabit spiklenci a při útoku zahynul i se synem zámeckého pána Adamem Erdmanem.

V rukou cizinců

Nedlouho po Adamově smrti zemřeli jeho dva synové, bratr i otec Jan Rudolf, čímž rod vymřel po meči. Jan Rudolf se sice ještě před smrtí snažil svůj majetek včetně Opočna přepsat na dcery a vnučku, nic to ale nebylo platné. Jeho statky i zámek byly zabaveny.

V roce 1636 se tak české panství přesouvá do rukou italského rodu Colloredo-Mansfeldů, kteří za něj zaplatili opravdu tučnou sumu 51 000 rýnských zlatých a se souhlasem panovníka jej převedli pod nedělitelný majetek, který měl být vždy připsán potomkům rodu.

Také noví vlastníci se podepsali na vzhledu svého panství. Postavili například míčovnu, která překlenula městský příkop, a hlavní budovu přestavěli v barokním stylu.

Zajímavou úpravou bylo zboření zdi obepínající nádvoří, aby se ze zámku otevřel výhled na Orlické hory.

Konec zámeckých pánů

Po třech stoletích na Opočně se Colloredo-Mansfeldové už dávno necítili jako cizinci. Dokládá to například skutečnost, že po německé okupaci Čech a Moravy v roce 1939 se majitelé zámku přihlásili k české národnosti.

Následkem toho byla ovšem na opočenský zámek uvalena nucená správa a v roce 1942 byl zkonfiskován. Po konci války byl pak majetek Colloredo-Mansfeldů zkonfiskován znovu.

Rod sice získal výjimku kvůli potvrzení o národní spolehlivosti, ta ale stačila jen na vrácení panství na Zbirohu. Zámek Opočno zůstal v rukou státu a dodnes se vedou spory o to, zda byl zabrán oprávněně.

Unikátní okno do minulosti

Na zámku tak zůstala drtivá většina původního vybavení a také cenných sbírek, díky kterým je možné nahlédnout celá staletí zpět do historie.

Unikátem opočenského zámku je bez pochyb rozsáhlá sbírka historických zbraní, která patří k nejvýznamnějším v celé České republice. V orientální zbrojnici narazíte na výrobky japonské, čínské, thajské, indické či íránské.

K asi nejcennějším exponátům místních zbrojnic však patří střelné zbraně vystavené v loveckém sále, k vidění tu jsou skvosty vytvořené řadou renomovaných puškařů. Nechybí ani pozdně gotická kopí, renesanční kuše či sbírka skutečných popravčích mečů.

Stranou pozornosti by ale neměly zůstat ani stovky historických obrazů. Mezi ty nejcennější tu pak určitě patří gotický portrét z doby kolem roku 1500 či nově zrekonstruovaný oboustranný obraz italského mistra Giuseppa Chiariho. Zámecká knihovna se pak pyšní 10 000 svazky.

Astrolog Giovanni Battista
Astrolog Giovanni Battista

Palmy u severních hranic

Ozdobou Opočna je i velký anglický park, který ukrývá skleník z 19. století a který patří k největším stavbám v areálu. Měří padesát metrů na délku a pozoruhodná je zejména jeho jihovýchodní stěna otevřená do parku.

Dřevěná konstrukce je vyplněná skleněnými lamelami připomínajícími šupiny a zajímavé je, že skleník byl již tenkrát vybaven dvojitými skly.

Právě zde se již před více než stoletím pěstovaly exotické palmy, citrusy a další vzácné rostliny. Nádhernou procházkou je pak prohlídka samotného areálu zámeckého parku.

Najdete tu vyhlídky na panoráma zámku, vodní hladiny rybníků i vzdálená podhůří Orlických hor a Krkonoš. Podívat se můžete i do lesní obory, která je známá zejména chovem daňků, muflonů a jelenů Dybowského.

Rodný domek Františka Vladislava Heka
Rodný domek Františka Vladislava Heka

Co nesmíte minout při návštěvě Opočna?

Návrší Chlum – Pokud vás zajímá historie, určitě se vypravte na kopec Chlum, který se nachází po pravé straně při silnici z Dobrušky směrem na Rychnov nad Kněžnou.

Kromě hezké procházky se totiž ocitnete v místech, jejichž historie sahá do opravdu hluboké minulosti.

Na kopci Chlum se nacházejí pozůstatky hradiště z doby bronzové a na svahu Chlumu směrem k Semechnicím bylo pohřebiště lidu lužické kultury, rovněž z doby bronzové.

Dobruška – Na návštěvu se vyplatí dojet i do Dobrušky, kde si můžete prohlédnout třeba renesanční radnici, kde jsou také vystaveny prvotiny světově proslulého malíře Františka Kupky, který v Dobrušce prožil své mládí.

Panoráma města utváří také renesanční kostel sv. Ducha a české dějiny připomíná i expozice v rodném domku Františka Vladislava Heka, kterého proslavil spisovatel Alois Jirásek. Vybral si jej totiž jako předlohu pro svého románového hrdinu F. L. Věka.

Foto: Wikipedia, Shutterstock, Archiv, Mapy.cz
reklama
Související články
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo