Domů     Romantický zámek Opočno: Historie plná válek i lesku a bohatství
Romantický zámek Opočno: Historie plná válek i lesku a bohatství
od 8.7.2020
1

Nádherný zámek v Opočně je opravdovou pokladnicí. Skrývá totiž originální vybavení včetně unikátních sbírek nedozírné ceny, které shromáždili jeho předchozí majitelé. Není divu, že se o tento poklad stále vedou soudní spory. Rozhodně se vyplatí si jej zajet prohlédnout.

Nachází se: v Opočně u Rychnova nad Kněžnou

GPS souřadnice: 50°15’52.24″N, 16°6’55.54″E

Web: zamekopocno.cz

V podhradí se řadí šiky vojáků, které jsou doslova ježaté kopími a meči zvednutými nad hlavami. Armáda slavného vojevůdce Jana Žižky se chystá k útoku.

Jejich cílem je sídlo zrádce husitských myšlenek Jana Městeckého z Opočna, který byl kališníkům nejdříve nakloněn, pak se ale přidal ke katolické šlechtě. I přes pověstnou sílu a výcvik husitů musí ale pokořený Žižka v roce 1421 odtáhnout.

Zastavily ho hradby tehdy gotické pevnosti v Opočně, kterou nakonec dobylo a pobořilo sirotčí bratrstvo o čtyři roky později. Vojáky tehdy poháněla touha po pomstě, nepřátelé totiž poslali nájemného vraha, aby Žižku odstranil.

Od válek k luxusu

Období husitských bouří bylo pro šlechtické sídlo v Opočně zřejmě tím nejdivočejším. Jeho historie ale sahá mnohem hlouběji.

O tom, že na Opočně stálo hradisko, se zmiňuje už Kosmova kronika, která je datuje do roku 1068. Později tu byl vybudován gotický hrad, který čelil třeba právě nájezdům husitů a stal se zřejmě i sídlem loupeživého rytíře, který odtud pořádal výpravy drancující okolí panství.

Už v polovině 16. století ale tehdejší majitelé začínají razantně měnit tvář svého sídla. Z gotické pevnosti se postupně stává velký renesanční zámek, jehož úkolem je hlavně udělat dojem a stát se symbolem bohatství jeho pánů.

Za rodu Trčků z Lípy

Do historie opočenského zámku se pak nejvýrazněji zapsaly dva šlechtické rody. Jeden z nich český a ten druhý italský. Pro rod Trčků z Lípy koupil Opočno na samém konci 15. století Mikuláš mladší Trčka z Lípy, který tehdy patřil k nejbohatším mužům v Čechách.

Jeho příbuzní tu pak zůstali pány více než sto let. Dokupovali půdu a pracovali na nákladné přestavbě svého sídla. Do jejich plánů ale vstoupilo stavovské povstání.

V období povstání Trčkové podporovali vzbouřence, a když byla revoluce potlačena, jen tak tak si pomocí úplatků a prosebných dopisů císaři zachránili život a majetek. Ne však na dlouho.

I přes své pokání totiž dál podporovali protihabsburské vzbouřence včetně Albrechta z Valdštejna. Ten byl ale v Chebu zabit spiklenci a při útoku zahynul i se synem zámeckého pána Adamem Erdmanem.

V rukou cizinců

Nedlouho po Adamově smrti zemřeli jeho dva synové, bratr i otec Jan Rudolf, čímž rod vymřel po meči. Jan Rudolf se sice ještě před smrtí snažil svůj majetek včetně Opočna přepsat na dcery a vnučku, nic to ale nebylo platné. Jeho statky i zámek byly zabaveny.

V roce 1636 se tak české panství přesouvá do rukou italského rodu Colloredo-Mansfeldů, kteří za něj zaplatili opravdu tučnou sumu 51 000 rýnských zlatých a se souhlasem panovníka jej převedli pod nedělitelný majetek, který měl být vždy připsán potomkům rodu.

Také noví vlastníci se podepsali na vzhledu svého panství. Postavili například míčovnu, která překlenula městský příkop, a hlavní budovu přestavěli v barokním stylu.

Zajímavou úpravou bylo zboření zdi obepínající nádvoří, aby se ze zámku otevřel výhled na Orlické hory.

Konec zámeckých pánů

Po třech stoletích na Opočně se Colloredo-Mansfeldové už dávno necítili jako cizinci. Dokládá to například skutečnost, že po německé okupaci Čech a Moravy v roce 1939 se majitelé zámku přihlásili k české národnosti.

Následkem toho byla ovšem na opočenský zámek uvalena nucená správa a v roce 1942 byl zkonfiskován. Po konci války byl pak majetek Colloredo-Mansfeldů zkonfiskován znovu.

Rod sice získal výjimku kvůli potvrzení o národní spolehlivosti, ta ale stačila jen na vrácení panství na Zbirohu. Zámek Opočno zůstal v rukou státu a dodnes se vedou spory o to, zda byl zabrán oprávněně.

Unikátní okno do minulosti

Na zámku tak zůstala drtivá většina původního vybavení a také cenných sbírek, díky kterým je možné nahlédnout celá staletí zpět do historie.

Unikátem opočenského zámku je bez pochyb rozsáhlá sbírka historických zbraní, která patří k nejvýznamnějším v celé České republice. V orientální zbrojnici narazíte na výrobky japonské, čínské, thajské, indické či íránské.

K asi nejcennějším exponátům místních zbrojnic však patří střelné zbraně vystavené v loveckém sále, k vidění tu jsou skvosty vytvořené řadou renomovaných puškařů. Nechybí ani pozdně gotická kopí, renesanční kuše či sbírka skutečných popravčích mečů.

Stranou pozornosti by ale neměly zůstat ani stovky historických obrazů. Mezi ty nejcennější tu pak určitě patří gotický portrét z doby kolem roku 1500 či nově zrekonstruovaný oboustranný obraz italského mistra Giuseppa Chiariho. Zámecká knihovna se pak pyšní 10 000 svazky.

Astrolog Giovanni Battista
Astrolog Giovanni Battista

Palmy u severních hranic

Ozdobou Opočna je i velký anglický park, který ukrývá skleník z 19. století a který patří k největším stavbám v areálu. Měří padesát metrů na délku a pozoruhodná je zejména jeho jihovýchodní stěna otevřená do parku.

Dřevěná konstrukce je vyplněná skleněnými lamelami připomínajícími šupiny a zajímavé je, že skleník byl již tenkrát vybaven dvojitými skly.

Právě zde se již před více než stoletím pěstovaly exotické palmy, citrusy a další vzácné rostliny. Nádhernou procházkou je pak prohlídka samotného areálu zámeckého parku.

Najdete tu vyhlídky na panoráma zámku, vodní hladiny rybníků i vzdálená podhůří Orlických hor a Krkonoš. Podívat se můžete i do lesní obory, která je známá zejména chovem daňků, muflonů a jelenů Dybowského.

Rodný domek Františka Vladislava Heka
Rodný domek Františka Vladislava Heka

Co nesmíte minout při návštěvě Opočna?

Návrší Chlum – Pokud vás zajímá historie, určitě se vypravte na kopec Chlum, který se nachází po pravé straně při silnici z Dobrušky směrem na Rychnov nad Kněžnou.

Kromě hezké procházky se totiž ocitnete v místech, jejichž historie sahá do opravdu hluboké minulosti.

Na kopci Chlum se nacházejí pozůstatky hradiště z doby bronzové a na svahu Chlumu směrem k Semechnicím bylo pohřebiště lidu lužické kultury, rovněž z doby bronzové.

Dobruška – Na návštěvu se vyplatí dojet i do Dobrušky, kde si můžete prohlédnout třeba renesanční radnici, kde jsou také vystaveny prvotiny světově proslulého malíře Františka Kupky, který v Dobrušce prožil své mládí.

Panoráma města utváří také renesanční kostel sv. Ducha a české dějiny připomíná i expozice v rodném domku Františka Vladislava Heka, kterého proslavil spisovatel Alois Jirásek. Vybral si jej totiž jako předlohu pro svého románového hrdinu F. L. Věka.

Foto: Wikipedia, Shutterstock, Archiv, Mapy.cz
reklama
Související články
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína  Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za nimi můžeme do sklepení, v němž j
Románský hrad Vildštejn v okrese Cheb býval kdysi obklopen uměle vytvořeným jezerem, příjezdovou cestu pak přehrazoval hluboký vodní příkop s padacím mostem. Po druhé světové válce byl objekt zcela zničen, ale na přelomu tisíciletí se hrad dostal do soukromých rukou a po rekonstrukci se opět otevřel veřejnosti. Slavnostního otevření se účastnila i zástupkyně rodu zakladatelů hradu baronka Marie
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
panidomu.cz
Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
nasehvezdy.cz
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
Během natáčení seriálu Zlatá labuť trávila Kristýna Ryška (38) většinu času ve vlaku. Jedna jízda z Rožnova pod Radhoštěm do pražských ateliérů jí zabrala čtyři hodiny – a takto jezdila i dvacetkrát
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
iluxus.cz
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
Už za 100 dní odstartují Olympijské hry 2024 v Paříži a atmosféra se už nyní elektrizuje přípravami a očekáváním. Hodinářská značka Omega, jako oficiální časoměřič her, přichází s novinkou: hodinkami
Kuře na citronech
nejsemsama.cz
Kuře na citronech
Suroviny: 1 kuře 3 citrony 1 svazek petrželky 2 snítky čerstvého tymiánu 2 snítky rozmarýnu 2 stroužky česneku 2 palice česneku 200 g másla cibule olivový olej sůl, pepř mletý Postup: Kuře omyjte a důkladně osušte. Nastrouhejte kůru z jednoho citronu, nasekejte petrželku, polovinu tymiánu a rozmarýnu, rozdrťte dva stroužky česneku a vše důkladně promíchejte
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
epochalnisvet.cz
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
skutecnepribehy.cz
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
21stoleti.cz
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdr
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
historyplus.cz
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
Dlouhá plavba je u konce, lodě zakotvily nedaleko Nového Edinburghu. Skotští kolonisté se těší na svoje krajany, kteří sem připluli už před rokem. Čeká je však obrovské zklamání. Místo vzkvétající osady plné pohody a smíchu je přivítají stovky hrobů…   Skotové by ze své země rádi udělali hospodářskou velmoc. Chtějí – stejně jako Anglie, Nizozemí
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
enigmaplus.cz
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
Příznivci konspiračních teorií jim říkají chemtrails – chemické stopy. Údajně jsou napuštěny chemikáliemi, viry či kovy a mohou mít nejrůznější účely. Pomalé trávení lidstva, šíření nemocí či steriliz
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
epochaplus.cz
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených