Romantický zámek Opočno: Historie plná válek i lesku a bohatství
Romantický zámek Opočno: Historie plná válek i lesku a bohatství

Nádherný zámek v Opočně je opravdovou pokladnicí. Skrývá totiž originální vybavení včetně unikátních sbírek nedozírné ceny, které shromáždili jeho předchozí majitelé. Není divu, že se o tento poklad stále vedou soudní spory.

Rozhodně se vyplatí si jej zajet prohlédnout.

Nachází se: v Opočně u Rychnova nad Kněžnou GPS souřadnice: 50°15’52.24″N, 16°6’55.54″E Web: zamekopocno.cz

V podhradí se řadí šiky vojáků, které jsou doslova ježaté kopími a meči zvednutými nad hlavami. Armáda slavného vojevůdce Jana Žižky se chystá k útoku. Jejich cílem je sídlo zrádce husitských myšlenek Jana Městeckého z Opočna, který byl kališníkům nejdříve nakloněn, pak se ale přidal ke katolické šlechtě.

I přes pověstnou sílu a výcvik husitů musí ale pokořený Žižka v roce 1421 odtáhnout. Zastavily ho hradby tehdy gotické pevnosti v Opočně, kterou nakonec dobylo a pobořilo sirotčí bratrstvo o čtyři roky později.

Vojáky tehdy poháněla touha po pomstě, nepřátelé totiž poslali nájemného vraha, aby Žižku odstranil.

Od válek k luxusu

Období husitských bouří bylo pro šlechtické sídlo v Opočně zřejmě tím nejdivočejším. Jeho historie ale sahá mnohem hlouběji. O tom, že na Opočně stálo hradisko, se zmiňuje už Kosmova kronika, která je datuje do roku 1068.

Později tu byl vybudován gotický hrad, který čelil třeba právě nájezdům husitů a stal se zřejmě i sídlem loupeživého rytíře, který odtud pořádal výpravy drancující okolí panství. Už v polovině 16. století ale tehdejší majitelé začínají razantně měnit tvář svého sídla.

Z gotické pevnosti se postupně stává velký renesanční zámek, jehož úkolem je hlavně udělat dojem a stát se symbolem bohatství jeho pánů.

Za rodu Trčků z Lípy

Do historie opočenského zámku se pak nejvýrazněji zapsaly dva šlechtické rody. Jeden z nich český a ten druhý italský. Pro rod Trčků z Lípy koupil Opočno na samém konci 15. století Mikuláš mladší Trčka z Lípy, který tehdy patřil k nejbohatším mužům v Čechách.

Jeho příbuzní tu pak zůstali pány více než sto let. Dokupovali půdu a pracovali na nákladné přestavbě svého sídla. Do jejich plánů ale vstoupilo stavovské povstání. V období povstání Trčkové podporovali vzbouřence, a když byla revoluce potlačena, jen tak tak si pomocí úplatků a prosebných dopisů císaři zachránili život a majetek.

Ne však na dlouho. I přes své pokání totiž dál podporovali protihabsburské vzbouřence včetně Albrechta z Valdštejna. Ten byl ale v Chebu zabit spiklenci a při útoku zahynul i se synem zámeckého pána Adamem Erdmanem.

V rukou cizinců

Nedlouho po Adamově smrti zemřeli jeho dva synové, bratr i otec Jan Rudolf, čímž rod vymřel po meči. Jan Rudolf se sice ještě před smrtí snažil svůj majetek včetně Opočna přepsat na dcery a vnučku, nic to ale nebylo platné.

Jeho statky i zámek byly zabaveny. V roce 1636 se tak české panství přesouvá do rukou italského rodu Colloredo-Mansfeldů, kteří za něj zaplatili opravdu tučnou sumu 51 000 rýnských zlatých a se souhlasem panovníka jej převedli pod nedělitelný majetek, který měl být vždy připsán potomkům rodu.

Také noví vlastníci se podepsali na vzhledu svého panství. Postavili například míčovnu, která překlenula městský příkop, a hlavní budovu přestavěli v barokním stylu. Zajímavou úpravou bylo zboření zdi obepínající nádvoří, aby se ze zámku otevřel výhled na Orlické hory.

Konec zámeckých pánů

Po třech stoletích na Opočně se Colloredo-Mansfeldové už dávno necítili jako cizinci. Dokládá to například skutečnost, že po německé okupaci Čech a Moravy v roce 1939 se majitelé zámku přihlásili k české národnosti.

Následkem toho byla ovšem na opočenský zámek uvalena nucená správa a v roce 1942 byl zkonfiskován. Po konci války byl pak majetek Colloredo-Mansfeldů zkonfiskován znovu. Rod sice získal výjimku kvůli potvrzení o národní spolehlivosti, ta ale stačila jen na vrácení panství na Zbirohu.

Zámek Opočno zůstal v rukou státu a dodnes se vedou spory o to, zda byl zabrán oprávněně.

Unikátní okno do minulosti

Na zámku tak zůstala drtivá většina původního vybavení a také cenných sbírek, díky kterým je možné nahlédnout celá staletí zpět do historie. Unikátem opočenského zámku je bez pochyb rozsáhlá sbírka historických zbraní, která patří k nejvýznamnějším v celé České republice.

V orientální zbrojnici narazíte na výrobky japonské, čínské, thajské, indické či íránské.

K asi nejcennějším exponátům místních zbrojnic však patří střelné zbraně vystavené v loveckém sále, k vidění tu jsou skvosty vytvořené řadou renomovaných puškařů. Nechybí ani pozdně gotická kopí, renesanční kuše či sbírka skutečných popravčích mečů.

Stranou pozornosti by ale neměly zůstat ani stovky historických obrazů. Mezi ty nejcennější tu pak určitě patří gotický portrét z doby kolem roku 1500 či nově zrekonstruovaný oboustranný obraz italského mistra Giuseppa Chiariho.

Zámecká knihovna se pak pyšní 10 000 svazky.

Astrolog Giovanni Battista

Palmy u severních hranic

Ozdobou Opočna je i velký anglický park, který ukrývá skleník z 19. století a který patří k největším stavbám v areálu. Měří padesát metrů na délku a pozoruhodná je zejména jeho jihovýchodní stěna otevřená do parku.

Dřevěná konstrukce je vyplněná skleněnými lamelami připomínajícími šupiny a zajímavé je, že skleník byl již tenkrát vybaven dvojitými skly.

Právě zde se již před více než stoletím pěstovaly exotické palmy, citrusy a další vzácné rostliny. Nádhernou procházkou je pak prohlídka samotného areálu zámeckého parku. Najdete tu vyhlídky na panoráma zámku, vodní hladiny rybníků i vzdálená podhůří Orlických hor a Krkonoš.

Podívat se můžete i do lesní obory, která je známá zejména chovem daňků, muflonů a jelenů Dybowského.

Rodný domek Františka Vladislava Heka

Co nesmíte minout při návštěvě Opočna?

Návrší Chlum – Pokud vás zajímá historie, určitě se vypravte na kopec Chlum, který se nachází po pravé straně při silnici z Dobrušky směrem na Rychnov nad Kněžnou. Kromě hezké procházky se totiž ocitnete v místech, jejichž historie sahá do opravdu hluboké minulosti. Na kopci Chlum se nacházejí pozůstatky hradiště z doby bronzové a na svahu Chlumu směrem k Semechnicím bylo pohřebiště lidu lužické kultury, rovněž z doby bronzové. Dobruška – Na návštěvu se vyplatí dojet i do Dobrušky, kde si můžete prohlédnout třeba renesanční radnici, kde jsou také vystaveny prvotiny světově proslulého malíře Františka Kupky, který v Dobrušce prožil své mládí. Panoráma města utváří také renesanční kostel sv. Ducha a české dějiny připomíná i expozice v rodném domku Františka Vladislava Heka, kterého proslavil spisovatel Alois Jirásek. Vybral si jej totiž jako předlohu pro svého románového hrdinu F. L. Věka.
reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

VALTICKÝ DOTEK HISTORIE: ZVLÁDNETE I NA KOLE

VALTICKÝ DOTEK HISTORIE: ZVLÁDNETE I NA KOLE

Středověk v Dětenicích

Středověk v Dětenicích

Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha

Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha

Ledové srdce Terčina údolí

Ledové srdce Terčina údolí

Hrad Radyně: Za dominantou Plzeňského kraje

Hrad Radyně: Za dominantou Plzeňského kraje

Františkovy Lázně: Skvělá základna pro výlety do západních Čech

Františkovy Lázně: Skvělá základna pro výlety do západních Čech

Nenechte si ujít další zajímavé články

Věda odstartovala boj proti Spermagedonu
21stoleti.cz

Věda odstartovala boj proti...

Coby potomci Adama a Evy jsme byli...
IBM zvyšuje potenciál výzkumu v národním superpočítačovém centru IT4Innovations
epochalnisvet.cz

IBM zvyšuje potenciál výzkumu v...

Společnost IBM ve spolupráci se svým obchodním partnerem,...
Má kromě svého muže ještě sexy milence?
nasehvezdy.cz

Má kromě svého muže ještě...

MICHAELA TOMEŠOVÁ (31)...
Vše, co potřebujete vědět o rychlém nabíjení smartphonů
iluxus.cz

Vše, co potřebujete vědět o...

Stává se vám, že se vám neustále vybíjí...
Dá nakonec přednost kariéře před rodinou?
nasehvezdy.cz

Dá nakonec přednost kariéře...

Eva Burešová (28)...
Zachránila nás porucha auta
skutecnepribehy.cz

Zachránila nás porucha auta

Věříte na strážné anděly? Já...
Ryba s hráškovým pyré
tisicereceptu.cz

Ryba s hráškovým pyré

Oblíbené jídlo všech Britů budete mít...
Boj s mykózou: Ať jsou nohy krásné
panidomu.cz

Boj s mykózou: Ať jsou nohy...

To si přeje každý, ale právě v létě, v...
První zvukovou nahrávku vynálezce vyryl do obyčejného papíru
epochaplus.cz

První zvukovou nahrávku...

Mechanické, magnetické či optické...
Alchymisté hledali elixír života… Objevili prášek nesoucí smrt!
enigmaplus.cz

Alchymisté hledali elixír...

Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Fibrilace síní – nová epidemie Evropy!
epochaplus.cz

Fibrilace síní – nová...

V Evropě postihuje v současnosti fibrilace...