Domů     Romantický zámek Opočno: Historie plná válek i lesku a bohatství
Romantický zámek Opočno: Historie plná válek i lesku a bohatství
od 8.7.2020
1

Nádherný zámek v Opočně je opravdovou pokladnicí. Skrývá totiž originální vybavení včetně unikátních sbírek nedozírné ceny, které shromáždili jeho předchozí majitelé. Není divu, že se o tento poklad stále vedou soudní spory. Rozhodně se vyplatí si jej zajet prohlédnout.

Nachází se: v Opočně u Rychnova nad Kněžnou

GPS souřadnice: 50°15’52.24″N, 16°6’55.54″E

Web: zamekopocno.cz

V podhradí se řadí šiky vojáků, které jsou doslova ježaté kopími a meči zvednutými nad hlavami. Armáda slavného vojevůdce Jana Žižky se chystá k útoku.

Jejich cílem je sídlo zrádce husitských myšlenek Jana Městeckého z Opočna, který byl kališníkům nejdříve nakloněn, pak se ale přidal ke katolické šlechtě. I přes pověstnou sílu a výcvik husitů musí ale pokořený Žižka v roce 1421 odtáhnout.

Zastavily ho hradby tehdy gotické pevnosti v Opočně, kterou nakonec dobylo a pobořilo sirotčí bratrstvo o čtyři roky později. Vojáky tehdy poháněla touha po pomstě, nepřátelé totiž poslali nájemného vraha, aby Žižku odstranil.

Od válek k luxusu

Období husitských bouří bylo pro šlechtické sídlo v Opočně zřejmě tím nejdivočejším. Jeho historie ale sahá mnohem hlouběji.

O tom, že na Opočně stálo hradisko, se zmiňuje už Kosmova kronika, která je datuje do roku 1068. Později tu byl vybudován gotický hrad, který čelil třeba právě nájezdům husitů a stal se zřejmě i sídlem loupeživého rytíře, který odtud pořádal výpravy drancující okolí panství.

Už v polovině 16. století ale tehdejší majitelé začínají razantně měnit tvář svého sídla. Z gotické pevnosti se postupně stává velký renesanční zámek, jehož úkolem je hlavně udělat dojem a stát se symbolem bohatství jeho pánů.

Za rodu Trčků z Lípy

Do historie opočenského zámku se pak nejvýrazněji zapsaly dva šlechtické rody. Jeden z nich český a ten druhý italský. Pro rod Trčků z Lípy koupil Opočno na samém konci 15. století Mikuláš mladší Trčka z Lípy, který tehdy patřil k nejbohatším mužům v Čechách.

Jeho příbuzní tu pak zůstali pány více než sto let. Dokupovali půdu a pracovali na nákladné přestavbě svého sídla. Do jejich plánů ale vstoupilo stavovské povstání.

V období povstání Trčkové podporovali vzbouřence, a když byla revoluce potlačena, jen tak tak si pomocí úplatků a prosebných dopisů císaři zachránili život a majetek. Ne však na dlouho.

I přes své pokání totiž dál podporovali protihabsburské vzbouřence včetně Albrechta z Valdštejna. Ten byl ale v Chebu zabit spiklenci a při útoku zahynul i se synem zámeckého pána Adamem Erdmanem.

V rukou cizinců

Nedlouho po Adamově smrti zemřeli jeho dva synové, bratr i otec Jan Rudolf, čímž rod vymřel po meči. Jan Rudolf se sice ještě před smrtí snažil svůj majetek včetně Opočna přepsat na dcery a vnučku, nic to ale nebylo platné. Jeho statky i zámek byly zabaveny.

V roce 1636 se tak české panství přesouvá do rukou italského rodu Colloredo-Mansfeldů, kteří za něj zaplatili opravdu tučnou sumu 51 000 rýnských zlatých a se souhlasem panovníka jej převedli pod nedělitelný majetek, který měl být vždy připsán potomkům rodu.

Také noví vlastníci se podepsali na vzhledu svého panství. Postavili například míčovnu, která překlenula městský příkop, a hlavní budovu přestavěli v barokním stylu.

Zajímavou úpravou bylo zboření zdi obepínající nádvoří, aby se ze zámku otevřel výhled na Orlické hory.

Konec zámeckých pánů

Po třech stoletích na Opočně se Colloredo-Mansfeldové už dávno necítili jako cizinci. Dokládá to například skutečnost, že po německé okupaci Čech a Moravy v roce 1939 se majitelé zámku přihlásili k české národnosti.

Následkem toho byla ovšem na opočenský zámek uvalena nucená správa a v roce 1942 byl zkonfiskován. Po konci války byl pak majetek Colloredo-Mansfeldů zkonfiskován znovu.

Rod sice získal výjimku kvůli potvrzení o národní spolehlivosti, ta ale stačila jen na vrácení panství na Zbirohu. Zámek Opočno zůstal v rukou státu a dodnes se vedou spory o to, zda byl zabrán oprávněně.

Unikátní okno do minulosti

Na zámku tak zůstala drtivá většina původního vybavení a také cenných sbírek, díky kterým je možné nahlédnout celá staletí zpět do historie.

Unikátem opočenského zámku je bez pochyb rozsáhlá sbírka historických zbraní, která patří k nejvýznamnějším v celé České republice. V orientální zbrojnici narazíte na výrobky japonské, čínské, thajské, indické či íránské.

K asi nejcennějším exponátům místních zbrojnic však patří střelné zbraně vystavené v loveckém sále, k vidění tu jsou skvosty vytvořené řadou renomovaných puškařů. Nechybí ani pozdně gotická kopí, renesanční kuše či sbírka skutečných popravčích mečů.

Stranou pozornosti by ale neměly zůstat ani stovky historických obrazů. Mezi ty nejcennější tu pak určitě patří gotický portrét z doby kolem roku 1500 či nově zrekonstruovaný oboustranný obraz italského mistra Giuseppa Chiariho. Zámecká knihovna se pak pyšní 10 000 svazky.

Astrolog Giovanni Battista
Astrolog Giovanni Battista

Palmy u severních hranic

Ozdobou Opočna je i velký anglický park, který ukrývá skleník z 19. století a který patří k největším stavbám v areálu. Měří padesát metrů na délku a pozoruhodná je zejména jeho jihovýchodní stěna otevřená do parku.

Dřevěná konstrukce je vyplněná skleněnými lamelami připomínajícími šupiny a zajímavé je, že skleník byl již tenkrát vybaven dvojitými skly.

Právě zde se již před více než stoletím pěstovaly exotické palmy, citrusy a další vzácné rostliny. Nádhernou procházkou je pak prohlídka samotného areálu zámeckého parku.

Najdete tu vyhlídky na panoráma zámku, vodní hladiny rybníků i vzdálená podhůří Orlických hor a Krkonoš. Podívat se můžete i do lesní obory, která je známá zejména chovem daňků, muflonů a jelenů Dybowského.

Rodný domek Františka Vladislava Heka
Rodný domek Františka Vladislava Heka

Co nesmíte minout při návštěvě Opočna?

Návrší Chlum – Pokud vás zajímá historie, určitě se vypravte na kopec Chlum, který se nachází po pravé straně při silnici z Dobrušky směrem na Rychnov nad Kněžnou.

Kromě hezké procházky se totiž ocitnete v místech, jejichž historie sahá do opravdu hluboké minulosti.

Na kopci Chlum se nacházejí pozůstatky hradiště z doby bronzové a na svahu Chlumu směrem k Semechnicím bylo pohřebiště lidu lužické kultury, rovněž z doby bronzové.

Dobruška – Na návštěvu se vyplatí dojet i do Dobrušky, kde si můžete prohlédnout třeba renesanční radnici, kde jsou také vystaveny prvotiny světově proslulého malíře Františka Kupky, který v Dobrušce prožil své mládí.

Panoráma města utváří také renesanční kostel sv. Ducha a české dějiny připomíná i expozice v rodném domku Františka Vladislava Heka, kterého proslavil spisovatel Alois Jirásek. Vybral si jej totiž jako předlohu pro svého románového hrdinu F. L. Věka.

Foto: Wikipedia, Shutterstock, Archiv, Mapy.cz
reklama
Související články
Některé hrady jsou dnes už jen hromadami kamení, jiné ani v rozvalinách neztratily svou atmosféru a úctyhodnost. Přesně takový je Krašov, jehož kouzlo nevyprchalo ani téměř po tisíci letech od jeho založení. Málokterý český hrad se může pochlubit tak dlouhou historií jako Krašov, vypínající se na skalním ostrohu nad řekou Berounkou. Založil ho už někdy kolem roku 1232 rod Hroznatovců a měl nejen
Zámek ve Veltrusích bývá označován za jedno z vrcholných barokních děl na našem území. Možná si při prohlídce této úžasné stavby a okolního parku ani neuvědomíme, že celý areál vlastně stojí na ostrově. Na počátku 18. století začal nápadně vzrůstat vliv rodu Chotků, příslušníků staré české rytířské šlechty. Zvláště Václav Antonín Chotek, císařský komoří a postupně hejtman hned několika krajů, poz
25.5.2023
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Projedeme-li třebíčskou ulicí U Větrníku, už zdálky uvidíme důvod jejího pojmenování. Na mírném návrší se tu vypíná stavba, kterou bychom očekávali spíš v Holandsku, domovině větrných mlýnů. Ale tenhle větrný mlýn je místní a má dlouhou historii. Na počátku 19. století bychom v Třebíči našli mnoho řemeslníků, ale docela velkou část z nich tvořili koželuhové. Poptávka po jejich produktech stále ro
Památkově chráněných objektů od gotiky po baroko bychom v Kutné Hoře našli na tři stovky. Jeden si zaslouží ale přece jen ještě o něco větší pozornost. Chrám svaté Barbory patří k nejcennějším architektonickým dílům v Čechách a snad každý Čech ho už podle siluety okamžitě pozná. Kutná Hora byla od svého počátku spojena s těžbou stříbra. Byla dokonce tak významná, že ve středověku zajišťovala celo
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Praskliny potřebují opravu
panidomu.cz
Praskliny potřebují opravu
Je tu jaro a s ním nejen toulky přírodou, ale také spousta práce na chatách a chalupách. Mezi nejčastější problémy, které po zimě objevíme, patří praskliny ve zdi. Ale není to jen otázka venkovských stavení, i v bytě se nějaká ta prasklina vždycky najde a zejména před malováním je potřeba ji vyspravit. Možností, jak to udělat, je
Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné: Šlo o rituální vraždu?
epochalnisvet.cz
Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné: Šlo o rituální vraždu?
Případ, který je přes 120 let starý, ale stále se řeší. Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné. Byla obětí starobylého židovského rituálu? Nebo mohlo jít o prostou vraždu z vášně, či zášti? A proč se po tolika
Adéla Gondíková ví, jak na chlapy, předsudky háže stranou!
nasehvezdy.cz
Adéla Gondíková ví, jak na chlapy, předsudky háže stranou!
Vedle herečky a moderátorky Adély Gondíkové (49) známý proutník Jiří Langmajer (56) zkrotl jako beránek. Adéla má jasnou vizi, jak manželovi dávat pocit nepostradatelnosti, on se zase patřičně stará o
Utopená minulost: Tři nejslavnější památky pod vodou
epochaplus.cz
Utopená minulost: Tři nejslavnější památky pod vodou
Navléknout se do neoprenu, nasadit brýle a do úst vložit dýchací přístroj. Následně překonat téměř 40metrovou hloubku a najít správný tunel. Po pár minutách odvážlivci doplavou ke svému cíli s pomalov
VARHANNÍ SOBOTA NA ZÁMKU.
epochanacestach.cz
VARHANNÍ SOBOTA NA ZÁMKU.
Během prohlídky okruhu Reprezentační prostory na zámku Hrubý Rohozec můžete vyslechnout hudební ukázku na původní zámecké varhany a také něco z jejich historie. http://zamek-hrubyrohozec.cz/cs
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Herečce Stankové se jen tak někdo nelíbí
nasehvezdy.cz
Herečce Stankové se jen tak někdo nelíbí
V minulosti vystřídala náruče několika slavných mužů, v posledních letech se ale herečce Alžbětě Stankové (44) v lásce nedaří. Od rozchodu s otcem její dcery Alžběty (10) uplynulo už devět let a to
Kostnice – složiště kosterních pozůstatků
enigmaplus.cz
Kostnice – složiště kosterních pozůstatků
Pod pojmem „kostnice“ se obvykle rozumí prostor, kam byly ukládány lidské kosterní ostatky. Kostnice většinou vznikaly v obdobích, kdy docházelo k hromadným úmrtím lidí, například při morových epidemi
Vnučce jsem unáhlenou svatbu překazila
skutecnepribehy.cz
Vnučce jsem unáhlenou svatbu překazila
Ivanka byla moc zamilovaná a hrnula se do svatby. Moje intuice mi ale říkala, že s tím klukem není něco v pořádku. Ta svatba by byla unáhlená! Lukáš byl moc pěkný, chytrý, zabezpečený a o pět let starší než naše dvacetiletá Ivanka. Že ji miluje, jí sdělil hned na prvním rande. Bombardoval ji telefonáty i zprávami s takovou intenzitou, že mu nakonec
Připravte se, vychází planeta Temnalóna
21stoleti.cz
Připravte se, vychází planeta Temnalóna
Na počátku byla tma. A pak vzniklo světlo. Tak začíná jeden z nejznámějších příběhů. Rozdíl mezi světem bdění a spánku, slunným dnem a ponurou nocí, místy s přirozenou tmou a oblastmi, které se dávno
Alcron Restaurant nově nabízí Business Lunch
iluxus.cz
Alcron Restaurant nově nabízí Business Lunch
Alcron Restaurant je novou hvězdou pražské kulinární scény. Oficiálně otevřen byl v březnu letošního roku a nachází se v prostorách legendárního Alcronu, který byl znovuotevřen jako exkluzivní hotel A