Domů     Romantický zámek Opočno: Historie plná válek i lesku a bohatství
Romantický zámek Opočno: Historie plná válek i lesku a bohatství
od 8.7.2020
1

Nádherný zámek v Opočně je opravdovou pokladnicí. Skrývá totiž originální vybavení včetně unikátních sbírek nedozírné ceny, které shromáždili jeho předchozí majitelé. Není divu, že se o tento poklad stále vedou soudní spory. Rozhodně se vyplatí si jej zajet prohlédnout.

Nachází se: v Opočně u Rychnova nad Kněžnou

GPS souřadnice: 50°15’52.24″N, 16°6’55.54″E

Web: zamekopocno.cz

V podhradí se řadí šiky vojáků, které jsou doslova ježaté kopími a meči zvednutými nad hlavami. Armáda slavného vojevůdce Jana Žižky se chystá k útoku.

Jejich cílem je sídlo zrádce husitských myšlenek Jana Městeckého z Opočna, který byl kališníkům nejdříve nakloněn, pak se ale přidal ke katolické šlechtě. I přes pověstnou sílu a výcvik husitů musí ale pokořený Žižka v roce 1421 odtáhnout.

Zastavily ho hradby tehdy gotické pevnosti v Opočně, kterou nakonec dobylo a pobořilo sirotčí bratrstvo o čtyři roky později. Vojáky tehdy poháněla touha po pomstě, nepřátelé totiž poslali nájemného vraha, aby Žižku odstranil.

Od válek k luxusu

Období husitských bouří bylo pro šlechtické sídlo v Opočně zřejmě tím nejdivočejším. Jeho historie ale sahá mnohem hlouběji.

O tom, že na Opočně stálo hradisko, se zmiňuje už Kosmova kronika, která je datuje do roku 1068. Později tu byl vybudován gotický hrad, který čelil třeba právě nájezdům husitů a stal se zřejmě i sídlem loupeživého rytíře, který odtud pořádal výpravy drancující okolí panství.

Už v polovině 16. století ale tehdejší majitelé začínají razantně měnit tvář svého sídla. Z gotické pevnosti se postupně stává velký renesanční zámek, jehož úkolem je hlavně udělat dojem a stát se symbolem bohatství jeho pánů.

Za rodu Trčků z Lípy

Do historie opočenského zámku se pak nejvýrazněji zapsaly dva šlechtické rody. Jeden z nich český a ten druhý italský. Pro rod Trčků z Lípy koupil Opočno na samém konci 15. století Mikuláš mladší Trčka z Lípy, který tehdy patřil k nejbohatším mužům v Čechách.

Jeho příbuzní tu pak zůstali pány více než sto let. Dokupovali půdu a pracovali na nákladné přestavbě svého sídla. Do jejich plánů ale vstoupilo stavovské povstání.

V období povstání Trčkové podporovali vzbouřence, a když byla revoluce potlačena, jen tak tak si pomocí úplatků a prosebných dopisů císaři zachránili život a majetek. Ne však na dlouho.

I přes své pokání totiž dál podporovali protihabsburské vzbouřence včetně Albrechta z Valdštejna. Ten byl ale v Chebu zabit spiklenci a při útoku zahynul i se synem zámeckého pána Adamem Erdmanem.

V rukou cizinců

Nedlouho po Adamově smrti zemřeli jeho dva synové, bratr i otec Jan Rudolf, čímž rod vymřel po meči. Jan Rudolf se sice ještě před smrtí snažil svůj majetek včetně Opočna přepsat na dcery a vnučku, nic to ale nebylo platné. Jeho statky i zámek byly zabaveny.

V roce 1636 se tak české panství přesouvá do rukou italského rodu Colloredo-Mansfeldů, kteří za něj zaplatili opravdu tučnou sumu 51 000 rýnských zlatých a se souhlasem panovníka jej převedli pod nedělitelný majetek, který měl být vždy připsán potomkům rodu.

Také noví vlastníci se podepsali na vzhledu svého panství. Postavili například míčovnu, která překlenula městský příkop, a hlavní budovu přestavěli v barokním stylu.

Zajímavou úpravou bylo zboření zdi obepínající nádvoří, aby se ze zámku otevřel výhled na Orlické hory.

Konec zámeckých pánů

Po třech stoletích na Opočně se Colloredo-Mansfeldové už dávno necítili jako cizinci. Dokládá to například skutečnost, že po německé okupaci Čech a Moravy v roce 1939 se majitelé zámku přihlásili k české národnosti.

Následkem toho byla ovšem na opočenský zámek uvalena nucená správa a v roce 1942 byl zkonfiskován. Po konci války byl pak majetek Colloredo-Mansfeldů zkonfiskován znovu.

Rod sice získal výjimku kvůli potvrzení o národní spolehlivosti, ta ale stačila jen na vrácení panství na Zbirohu. Zámek Opočno zůstal v rukou státu a dodnes se vedou spory o to, zda byl zabrán oprávněně.

Unikátní okno do minulosti

Na zámku tak zůstala drtivá většina původního vybavení a také cenných sbírek, díky kterým je možné nahlédnout celá staletí zpět do historie.

Unikátem opočenského zámku je bez pochyb rozsáhlá sbírka historických zbraní, která patří k nejvýznamnějším v celé České republice. V orientální zbrojnici narazíte na výrobky japonské, čínské, thajské, indické či íránské.

K asi nejcennějším exponátům místních zbrojnic však patří střelné zbraně vystavené v loveckém sále, k vidění tu jsou skvosty vytvořené řadou renomovaných puškařů. Nechybí ani pozdně gotická kopí, renesanční kuše či sbírka skutečných popravčích mečů.

Stranou pozornosti by ale neměly zůstat ani stovky historických obrazů. Mezi ty nejcennější tu pak určitě patří gotický portrét z doby kolem roku 1500 či nově zrekonstruovaný oboustranný obraz italského mistra Giuseppa Chiariho. Zámecká knihovna se pak pyšní 10 000 svazky.

Astrolog Giovanni Battista
Astrolog Giovanni Battista

Palmy u severních hranic

Ozdobou Opočna je i velký anglický park, který ukrývá skleník z 19. století a který patří k největším stavbám v areálu. Měří padesát metrů na délku a pozoruhodná je zejména jeho jihovýchodní stěna otevřená do parku.

Dřevěná konstrukce je vyplněná skleněnými lamelami připomínajícími šupiny a zajímavé je, že skleník byl již tenkrát vybaven dvojitými skly.

Právě zde se již před více než stoletím pěstovaly exotické palmy, citrusy a další vzácné rostliny. Nádhernou procházkou je pak prohlídka samotného areálu zámeckého parku.

Najdete tu vyhlídky na panoráma zámku, vodní hladiny rybníků i vzdálená podhůří Orlických hor a Krkonoš. Podívat se můžete i do lesní obory, která je známá zejména chovem daňků, muflonů a jelenů Dybowského.

Rodný domek Františka Vladislava Heka
Rodný domek Františka Vladislava Heka

Co nesmíte minout při návštěvě Opočna?

Návrší Chlum – Pokud vás zajímá historie, určitě se vypravte na kopec Chlum, který se nachází po pravé straně při silnici z Dobrušky směrem na Rychnov nad Kněžnou.

Kromě hezké procházky se totiž ocitnete v místech, jejichž historie sahá do opravdu hluboké minulosti.

Na kopci Chlum se nacházejí pozůstatky hradiště z doby bronzové a na svahu Chlumu směrem k Semechnicím bylo pohřebiště lidu lužické kultury, rovněž z doby bronzové.

Dobruška – Na návštěvu se vyplatí dojet i do Dobrušky, kde si můžete prohlédnout třeba renesanční radnici, kde jsou také vystaveny prvotiny světově proslulého malíře Františka Kupky, který v Dobrušce prožil své mládí.

Panoráma města utváří také renesanční kostel sv. Ducha a české dějiny připomíná i expozice v rodném domku Františka Vladislava Heka, kterého proslavil spisovatel Alois Jirásek. Vybral si jej totiž jako předlohu pro svého románového hrdinu F. L. Věka.

Foto: Wikipedia, Shutterstock, Archiv, Mapy.cz
reklama
Související články
Filmoví fanoušci jistě zbystří, protože romantický zámek Blatná severozápadně od Českých Budějovic určitě poznali mnohokrát při sledování svých oblíbených filmů. Stačí vzpomenout třeba Bílou paní nebo Šíleně smutnou princeznu. Při návštěvě rychle pochopíme, proč si kameramani nemohou Blatnou tak vynachválit. Místo na pahorku uprostřed blat, která dala původní tvrzi jméno, je totiž jedním z nejfo
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Barokní sloup Nejsvětější Trojice vysoký 35 metrů, nejvzácnější stavbu svého druhu u nás, najdeme na olomouckém Horním náměstí. Byl vysvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, měl být vyjádřením díků za ukončení morové epidemie a svým uspořádáním se odlišuje od podobných památek. V jeho spodní části monumentu s bohatou sochařskou výzdobou je umístěna kaple, v níž se v minulosti k
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
epochaplus.cz
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde