Domů     Výlet do Lisabonu
Výlet do Lisabonu

Když se řekne Lisabon, vybaví se člověku nejspíš uličky starého města, západ slunce, šumění moře, posezení u vína. Pokud jste tam ještě nebyli, je na čase to změnit.

Kdysi bylo hlavní město Portugalska centrem světové koloniální říše, odkud vyplouvali slavní mořeplavci na objevitelské plavby.

Dnes je město v kopci, kterým si to rachotí starodávné tramvaje, živou metropolí plnou překvapení, jejíž atmosféra si vás získá téměř okamžitě.

Stará krása v rytmu fado

Vydejte se do labyrintu uliček staré maurské čtvrti Alfama, nejstarší a nejkrásnější v Lisabonu.

Tady je historické srdce města s nezapomenutelnou atmosférou – domečky s balkony plnými květin, ze kterých vlaje barevné prádlo, zdi ozdobené typickými malovanými kachličkami azulejos, chodníky zkrášlené mozaikami a pomalu se táhnoucí melodie.

Tady se zrodil hudební styl fado – teskné písně plné bolesti a smutku, ve kterých ženy zpívaly o své lásce k mužům, kteří odjížděli na lodích na daleké cesty.

V Museu National de Arte Antiga najdete i fantastickou sbírku evropského malířství.
V Museu National de Arte Antiga najdete i fantastickou sbírku evropského malířství.

Co se skrývá na kopcích

Během objevování města se trochu možná zapotíte při šplhání do vršku, ale vaše úsilí bude odměněno.

Využít však můžete také výtahy (příkladem budiž Santa Justa), kolejové lanovky nebo světoznámou tramvaj č. 28 a uvidíte, že jízda v nich vám přichystá nezapomenutelné zážitky.

Díky ojedinělé poloze najdete v centru Lisabonu velké množství nádherných vyhlídkových teras, tzv. miradouros, z jejichž laviček se budete moci kochat panoramatickými výhledy na město pod vámi.

Jeden z těch nejlepších výhledů vás čeká z dominanty města, hradu svatého Jiří, který se vypíná na jednom z nejvyšších lisabonských kopců přímo nad uličkami staré maurské čtvrti.

Osídlení hradního pahorku sahá až do 7. století př. n. l., pevnost výrazně přestavěli Maurové a ve 13. století se hrad stal na několik staletí sídlem portugalských králů.

A kráčela tudy historie. Stačí, když si na okamžik představíte, jak tu byl uvítán Vasco da Gama, mořeplavec, který vyplul roku 1497 v čele nepočetné flotily, aby objevil Indii a otevřel Portugalsku dveře do celé Asie.

Nejlepší belémské koláčky pečou v historické pekárně, ale bývá tam fronta.
Nejlepší belémské koláčky pečou v historické pekárně, ale bývá tam fronta.

Město námořníků

Stopy námořní minulosti a portugalského věku objevů naleznete především západně od centra města ve čtvrti Belém.

Nad řekou Tejo se tyčí pevnostní věž Torre de Belém, jeden z nejfotografovanějších motivů celého Lisabonu, a nedaleko stojí také ohromný a působivý Památník objevitelů ve tvaru lodní přídě, po níž kráčí významné osobnosti mořeplavecké éry.

A určitě si nenechte ujít návštěvu blízkého starobylého belémského kláštera svatého Jeronýma z 16. století se skvostnou křížovou chodbou, který je vůbec nejvýznamnější sakrální památkou města, zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO.

Když se země třásla

Ne, že bychom chtěli příliš zabíhat do historie, ale tahle událost je pro město zásadní. 1. listopadu 1755 většinu bohaté portugalské metropole zničilo zemětřesení, po kterém následoval ohromný požár a vlna tsunami. Budovy padaly k zemi jako domečky z karet.

Poprvé v dějinách byl zřízen krizový tým, v jehož čele stanul Sebastião José de Carvalho e Melo (1699–1782), později známý jako markýz Pombal. Tehdejší ministerský předseda se ihned pustil do obnovy města.

Jeho zásluhou se můžeme vydat do čtvrti Baixa na Praça do Comércio. Moderní geometrické náměstí, postavené na troskách starého Lisabonu, propojuje osm ulic a devět ulic přetíná.

V jeho středu stojí jezdecká socha krále Josefa I., podle které se tomuto místu občas také říká Náměstí černého koně. Součástí náměstí je také jeden z nejzajímavějších vítězných oblouků světa, tedy Arco da Rua Augusta neboli Arco da Victória.

Tento monumentální oblouk tvoří přechod mezi náměstím a obchodní třídou Rua Augusta.

Slavné koláčky

Fabrica de Pastéis de Belém, ve které pochoutka spatřila světlo světa v roce 1837, je dnes jediným místem, kde se koláčky pečou podle původní receptury. Pouze tři lidé na světě znají originální recept a střeží ho jako oko v hlavě.

Pekárnu s elegantním do modro-bílé barvy laděným interiérem je možné navštívit a jedinečné pečivo ochutnat. Stojí se tu na ně ale pořádná fronta, protože nejlépe chutnají ty ještě teplé, čerstvě vytažené z trouby a posypané směsí cukru a skořice.

Originální a pečlivě střežený recept je sice jen jeden, není ale žádným tajemstvím, že koláčky se připravují z křehkého listového těsta, které se smotá do ruličky, nakrájí a roztáhne do formiček.

Košíčky se poté plní žloutkovým krémem z vajec, mléka, cukru a mouky, provoněným citronovou nebo pomerančovou kůrou. Když jsou upečené tak akorát, mají na povrchu tmavé flíčky.

Na ulicích vás překvapí různobarevné stánky, ve kterých se většinou prodává různé občerstvení.
Na ulicích vás překvapí různobarevné stánky, ve kterých se většinou prodává různé občerstvení.

Pozvánka do muzea

Pokud milujete umění, neměly by uniknout vaší pozornosti dvě přední lisabonská muzea. Ve světově proslulém Fundação Calouste Gulbenkian vás ohromí rozsáhlá expozice starobylého i současného umění a také zahrada plná soch a plastik.

Museu National de Arte Antiga zase vystavuje mimo jiné fantastickou sbírku evropského malířství.

Snad každý bude ohromen Námořním muzeem, ve kterém opatrují dokonce sochu archanděla Rafaela, která doprovázela mořeplavce Vasco da Gamu na jeho první zámořské výpravě.

Nejen vnitřek Palácia dos Marqueses de Fronteira vás ohromí, ale i zahrady plné výjevů, zákoutí a soch jsou opravdu romantické.
Nejen vnitřek Palácia dos Marqueses de Fronteira vás ohromí, ale i zahrady plné výjevů, zákoutí a soch jsou opravdu romantické.

Azulejos

Jsou všude. Na fasádách i v interiérech mnoha domů, v kostelech a klášterech, na nádražích starších i novějších, v hospodách.

Výraz azulejos (portugalsky se čte azuležus, španělsky asulechos) pochází z arabského al-zulayj, jedná se o čtvercovou jednostranně glazovanou keramickou kachličku s barevnou nebo modrobílou výzdobou.

Z dlaždiček se zdejší lidé naučili skládat nejen abstraktní vzory, ale i obrovské náboženské, alegorické či žánrové obrazy. Azulejos jsou pro Lisabon natolik typické, že tu mají i muzeum.

Skrytý poklad – Vila Fronteira

A ještě jedno místo by nemělo uniknout vaší pozornosti. Jmenuje se Palácio do Marqueses da Frontereira. Byla postavena v roce 1670 portugalským vojevůdcem D.Joao de Mascarenhas na předměstí Lisabonu. Dnes ji obklopily paneláky, takže ani mnozí místní nevědí.

Použijte prostě mapu a pamatujte si, že je to 10 minut od zoo. Velké prostory interiérů vil zdobí azulejos ze 17. století a znázorňují například stěžejní bitvy mezi Portugalci a Španěly.

Kachle najdete i v dalších romantických zákoutích paláce i na krásné romantické zahradě.

V úzkých uličkách se projeďte starou tramvají. Bude to někdy adrenalinový zážitek.
V úzkých uličkách se projeďte starou tramvají. Bude to někdy adrenalinový zážitek.

Náš tip

Vyplatí se vám Lisabonská karta, která stojí na tři dny 40 eur (na den 19, na dva dny 32 eur), a máte s ní zdarma vstup do památek na UNESCO i do všech hlavních a důležitých muzeí (www.lisboacard.org).

Samozřejmě slouží také jako jízdenka na městskou dopravu. To oceníte především při opakované jízdě legendární lisabonskou tramvají, která jezdí v křivolakých uličkách starého města a představuje jednu z dalších velkých atrakcí.

Foto: Shutterstock, rady na cestu.cz, quicktour.cz, timeout.pt

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Ztracen v Indickém oceánu je Mauritius jen zdánlivě. Milovníci exotické turistiky ho znají jako jeden ze ztracených rájů. Britové mu udělili nezávislost v roce 1968 a od té doby jde o nejbohatší a nejkrásnější stát Afriky. Pojďte se s námi zasnít a vydat se na cestu na exotické ostrovy. Altánek pro příjemné stylové posezení v Pampl
Metropole Bavorska není jen o dobrém pivu a fotbalu, je to i město památek, zajímavých zákoutí a muzeí. Zajeďte si jej prohlédnout. Kdo jej zná, tak jej ani nepřekvapí, že se opakovaně umísťuje v první desítce měst, kde se nejlépe žije, a to nejen milovníkům dobrého jídla a piva. Velkou devizou města je i jeho umístění, protože Mnichované to „mají všude blízko“. Do Alp za lyžováním půl hodiny aut
Někdy je dobré se zasnít nad krásnými obrázky z oázy a přírodních rezervací. Vždyť tady se natáčela slavná Angelika. Tak račte vstoupit do ráje... Seychelská republika se rozkládá na 115 malých ostrovech. Největším z nich je Mahé s hlavním městem Victorií. Město s úžasnou atmosférou a trhem Sir Selwyn clare. Ale i katedrálou Cathedral of the Immaculate, hinduistickým chrámem Aru Mihu Navasakthi
Ve většině z nich se psala historie národů, staly se kolébkou kultur a vědění. Do dnes lákají miliony návštěvníků, kteří bloumají jejich ulicemi s touhou zažít onu pověstnou a tolik specifickou atmosféru, jíž se každá metropole vyznačuje. Nejsou typickou metropolí, která by lákala na nejkrásnější uličky, na vyhlášená divadla s atraktivními představeními, na nákupy či nezaměnitelnou architekturu.
Delfy kdysi fungovaly jako náboženské a politické centrum starověkého Řecka. Jako jakési hlavní město sjednocovaly stovky nezávislých městských států, které tvořily řecký svět. Byly místem, kde nalezli společnou řeč i tací, již mezi sebou vedli dlouhé a komplikované spory. Do Delf, ležících ve Fókidě asi 150 kilometrů severozápadně od Athén, oblasti ve středním Řecku, se sjížděli z nejrůznějších
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Asijská kuřecí polévka
tisicereceptu.cz
Asijská kuřecí polévka
Asijská jednoduchá polévka vás rozhodně zahřeje a potěšující navíc je, že ingredience máte vlastně téměř vždy doma. Ingredience rostlinný olej 750 ml kuřecího vývaru 3 mrkve 1 menší pórek 10
Smaragdová deska: Poklad egyptských mágů
enigmaplus.cz
Smaragdová deska: Poklad egyptských mágů
Magický dokument trvale ovlivnil dějiny evropské kultury. Je v něm prý zachyceno všechno vědění kosmu. Originál je ale ztracený. Pro středověké alchymisty je originál Smaragdové desky něco jako sva
Chtěli mi zabít syna
skutecnepribehy.cz
Chtěli mi zabít syna
Kuba jen sedí a kouká před sebe. Bývalý sportovec, a nyní se trápí na vozíčku. Stačilo jen pár minut. Kubík byl vždy veselé dítě. Jedináček, který byl i trochu vymodlený. Vždy jsem se snažila, aby byl slušně vychovaný. Aby byl úspěšný ve škole, životě, aby pomáhal druhým. Špatně jsem mu vysvětlovala, že když se jiné děti
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
epochalnisvet.cz
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
Nejrůznější alternativní metody určené k osobnímu rozvoji obvykle vychází z východních hinduistických či buddhistických tradic. Ovšem i v jiných koutech světa najdeme postupy, které mají do našeho života přitáhnout pozitivitu a štěstí. Havajská metoda s trochu zvláštním názvem Ho´oponopono je jednou z nich. Skutečně má až zázračné výsledky?   Na terase typického havajského domku sedí muž v bílé košili. Má zavřené
Jaký živel vám vládne?
nejsemsama.cz
Jaký živel vám vládne?
Už v dávných dobách se astrologové začali domnívat, že za povahu člověka mohou nejen hvězdy, ale také živel, který byl jejich příchodu na svět nakloněn. Víte, o jaký typ živlu šlo ve vašem případě? Je to tak prastará záležitost jako lidstvo samo. Přírodní živly se dělí do čtyř skupin: oheň, voda, země a vzduch. Odhalte, jaký element je ten váš, a zjistíte,
Stará láska mezi Jeřábkem a Vejvodovou nerezaví?
nasehvezdy.cz
Stará láska mezi Jeřábkem a Vejvodovou nerezaví?
Proslýchá se, že manželství herců Tomáše Jeřábka (49) ze seriálu Jedna rodina a Halky Třešňákové (52) moc neklape. Tentokrát však možná ne proto, že herec umí být někdy nesnesitelný mamánek, který
Něco extra: zmrzlina z avokáda
panidomu.cz
Něco extra: zmrzlina z avokáda
Se zmrzlinami se hodně experimentuje, ale právě tato z avokáda není chuťově výstřelkem, ale naopak překvapivě lahodným dezertem. Avokádo má hned dva předpoklady stát se praktickou ingrediencí pro výrobu domácí zmrzliny. Především obsahuje vysoké množství tuku, navíc přirozeně krémové konzistence. K tomu si přičtěte jemnou, lehce trávovou chuť dužiny, která se dá dobře skloubit s
Otevřený minimalismus Diablo House
rezidenceonline.cz
Otevřený minimalismus Diablo House
Kancelář Terry & Terry Architecture představila zdařilý projekt v podobě přístavby obytného křídla ke stávajícímu jednopodlažnímu domu. Nový dvoupatrový objem, napojený na původní objekt pod ostrým úhlem, začleňuje obytný prostor do okolí a těží z dalekých výhledů na přilehlé kopce a údolí. Jádro domu, jež zaujímá celkovou plochu 613 čtverečních metrů, je v aktuálním uspořádání
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
iluxus.cz
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
Novinka roku se právě otevřela. Station Anděl na pražském Smíchově láká svou autentickou newyorskou atmosférou, kde chutě neznají mezí evropského kontinentu. Americké receptury, které odpovídají návšt
Využívali krutí Avaři Slovany jako živé štíty?
historyplus.cz
Využívali krutí Avaři Slovany jako živé štíty?
Dlouhé vlasy spletené do dvou copů létají kolem mužských hlav. Zdobené spony se lesknou v záři slunce. Banda urostlých mužů na koních se vřítí do osady na jihu dnešní Moravy. „Schovejte ženy!“ vykřikne někdo. Avaři si ale stejně vezmou, co chtějí.   Bojovné avarské jezdce pronásledují turkičtí povstalci. Podle současného švýcarského historika Christopha Baumera Avaři pocházejí
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
epochaplus.cz
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak
Mobilní telefony nevyvolávají rakovinu mozku
21stoleti.cz
Mobilní telefony nevyvolávají rakovinu mozku
Lidé žijící ve městě či blízko civilizované oblasti jsou pod vlivem mnoha druhů záření, ať už se jedná o rádiové vlny, ultrafialové záření ze Slunce, infračervené záření či vysokofrekvenční záření. Po