Domů     Výlet do Lisabonu
Výlet do Lisabonu

Když se řekne Lisabon, vybaví se člověku nejspíš uličky starého města, západ slunce, šumění moře, posezení u vína. Pokud jste tam ještě nebyli, je na čase to změnit.

Kdysi bylo hlavní město Portugalska centrem světové koloniální říše, odkud vyplouvali slavní mořeplavci na objevitelské plavby.

Dnes je město v kopci, kterým si to rachotí starodávné tramvaje, živou metropolí plnou překvapení, jejíž atmosféra si vás získá téměř okamžitě.

Stará krása v rytmu fado

Vydejte se do labyrintu uliček staré maurské čtvrti Alfama, nejstarší a nejkrásnější v Lisabonu.

Tady je historické srdce města s nezapomenutelnou atmosférou – domečky s balkony plnými květin, ze kterých vlaje barevné prádlo, zdi ozdobené typickými malovanými kachličkami azulejos, chodníky zkrášlené mozaikami a pomalu se táhnoucí melodie.

Tady se zrodil hudební styl fado – teskné písně plné bolesti a smutku, ve kterých ženy zpívaly o své lásce k mužům, kteří odjížděli na lodích na daleké cesty.

V Museu National de Arte Antiga najdete i fantastickou sbírku evropského malířství.
V Museu National de Arte Antiga najdete i fantastickou sbírku evropského malířství.

Co se skrývá na kopcích

Během objevování města se trochu možná zapotíte při šplhání do vršku, ale vaše úsilí bude odměněno.

Využít však můžete také výtahy (příkladem budiž Santa Justa), kolejové lanovky nebo světoznámou tramvaj č. 28 a uvidíte, že jízda v nich vám přichystá nezapomenutelné zážitky.

Díky ojedinělé poloze najdete v centru Lisabonu velké množství nádherných vyhlídkových teras, tzv. miradouros, z jejichž laviček se budete moci kochat panoramatickými výhledy na město pod vámi.

Jeden z těch nejlepších výhledů vás čeká z dominanty města, hradu svatého Jiří, který se vypíná na jednom z nejvyšších lisabonských kopců přímo nad uličkami staré maurské čtvrti.

Osídlení hradního pahorku sahá až do 7. století př. n. l., pevnost výrazně přestavěli Maurové a ve 13. století se hrad stal na několik staletí sídlem portugalských králů.

A kráčela tudy historie. Stačí, když si na okamžik představíte, jak tu byl uvítán Vasco da Gama, mořeplavec, který vyplul roku 1497 v čele nepočetné flotily, aby objevil Indii a otevřel Portugalsku dveře do celé Asie.

Nejlepší belémské koláčky pečou v historické pekárně, ale bývá tam fronta.
Nejlepší belémské koláčky pečou v historické pekárně, ale bývá tam fronta.

Město námořníků

Stopy námořní minulosti a portugalského věku objevů naleznete především západně od centra města ve čtvrti Belém.

Nad řekou Tejo se tyčí pevnostní věž Torre de Belém, jeden z nejfotografovanějších motivů celého Lisabonu, a nedaleko stojí také ohromný a působivý Památník objevitelů ve tvaru lodní přídě, po níž kráčí významné osobnosti mořeplavecké éry.

A určitě si nenechte ujít návštěvu blízkého starobylého belémského kláštera svatého Jeronýma z 16. století se skvostnou křížovou chodbou, který je vůbec nejvýznamnější sakrální památkou města, zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO.

Když se země třásla

Ne, že bychom chtěli příliš zabíhat do historie, ale tahle událost je pro město zásadní. 1. listopadu 1755 většinu bohaté portugalské metropole zničilo zemětřesení, po kterém následoval ohromný požár a vlna tsunami. Budovy padaly k zemi jako domečky z karet.

Poprvé v dějinách byl zřízen krizový tým, v jehož čele stanul Sebastião José de Carvalho e Melo (1699–1782), později známý jako markýz Pombal. Tehdejší ministerský předseda se ihned pustil do obnovy města.

Jeho zásluhou se můžeme vydat do čtvrti Baixa na Praça do Comércio. Moderní geometrické náměstí, postavené na troskách starého Lisabonu, propojuje osm ulic a devět ulic přetíná.

V jeho středu stojí jezdecká socha krále Josefa I., podle které se tomuto místu občas také říká Náměstí černého koně. Součástí náměstí je také jeden z nejzajímavějších vítězných oblouků světa, tedy Arco da Rua Augusta neboli Arco da Victória.

Tento monumentální oblouk tvoří přechod mezi náměstím a obchodní třídou Rua Augusta.

Slavné koláčky

Fabrica de Pastéis de Belém, ve které pochoutka spatřila světlo světa v roce 1837, je dnes jediným místem, kde se koláčky pečou podle původní receptury. Pouze tři lidé na světě znají originální recept a střeží ho jako oko v hlavě.

Pekárnu s elegantním do modro-bílé barvy laděným interiérem je možné navštívit a jedinečné pečivo ochutnat. Stojí se tu na ně ale pořádná fronta, protože nejlépe chutnají ty ještě teplé, čerstvě vytažené z trouby a posypané směsí cukru a skořice.

Originální a pečlivě střežený recept je sice jen jeden, není ale žádným tajemstvím, že koláčky se připravují z křehkého listového těsta, které se smotá do ruličky, nakrájí a roztáhne do formiček.

Košíčky se poté plní žloutkovým krémem z vajec, mléka, cukru a mouky, provoněným citronovou nebo pomerančovou kůrou. Když jsou upečené tak akorát, mají na povrchu tmavé flíčky.

Na ulicích vás překvapí různobarevné stánky, ve kterých se většinou prodává různé občerstvení.
Na ulicích vás překvapí různobarevné stánky, ve kterých se většinou prodává různé občerstvení.

Pozvánka do muzea

Pokud milujete umění, neměly by uniknout vaší pozornosti dvě přední lisabonská muzea. Ve světově proslulém Fundação Calouste Gulbenkian vás ohromí rozsáhlá expozice starobylého i současného umění a také zahrada plná soch a plastik.

Museu National de Arte Antiga zase vystavuje mimo jiné fantastickou sbírku evropského malířství.

Snad každý bude ohromen Námořním muzeem, ve kterém opatrují dokonce sochu archanděla Rafaela, která doprovázela mořeplavce Vasco da Gamu na jeho první zámořské výpravě.

Nejen vnitřek Palácia dos Marqueses de Fronteira vás ohromí, ale i zahrady plné výjevů, zákoutí a soch jsou opravdu romantické.
Nejen vnitřek Palácia dos Marqueses de Fronteira vás ohromí, ale i zahrady plné výjevů, zákoutí a soch jsou opravdu romantické.

Azulejos

Jsou všude. Na fasádách i v interiérech mnoha domů, v kostelech a klášterech, na nádražích starších i novějších, v hospodách.

Výraz azulejos (portugalsky se čte azuležus, španělsky asulechos) pochází z arabského al-zulayj, jedná se o čtvercovou jednostranně glazovanou keramickou kachličku s barevnou nebo modrobílou výzdobou.

Z dlaždiček se zdejší lidé naučili skládat nejen abstraktní vzory, ale i obrovské náboženské, alegorické či žánrové obrazy. Azulejos jsou pro Lisabon natolik typické, že tu mají i muzeum.

Skrytý poklad – Vila Fronteira

A ještě jedno místo by nemělo uniknout vaší pozornosti. Jmenuje se Palácio do Marqueses da Frontereira. Byla postavena v roce 1670 portugalským vojevůdcem D.Joao de Mascarenhas na předměstí Lisabonu. Dnes ji obklopily paneláky, takže ani mnozí místní nevědí.

Použijte prostě mapu a pamatujte si, že je to 10 minut od zoo. Velké prostory interiérů vil zdobí azulejos ze 17. století a znázorňují například stěžejní bitvy mezi Portugalci a Španěly.

Kachle najdete i v dalších romantických zákoutích paláce i na krásné romantické zahradě.

V úzkých uličkách se projeďte starou tramvají. Bude to někdy adrenalinový zážitek.
V úzkých uličkách se projeďte starou tramvají. Bude to někdy adrenalinový zážitek.

Náš tip

Vyplatí se vám Lisabonská karta, která stojí na tři dny 40 eur (na den 19, na dva dny 32 eur), a máte s ní zdarma vstup do památek na UNESCO i do všech hlavních a důležitých muzeí (www.lisboacard.org).

Samozřejmě slouží také jako jízdenka na městskou dopravu. To oceníte především při opakované jízdě legendární lisabonskou tramvají, která jezdí v křivolakých uličkách starého města a představuje jednu z dalších velkých atrakcí.

Foto: Shutterstock, rady na cestu.cz, quicktour.cz, timeout.pt

Foto:
Lokalita:
Související články
Solná komora (Salzkammergut) je jednou z nejmalebnějších oblastí Rakouska, která láká návštěvníky svou dechberoucí přírodou, historickými městečky a bohatou kulturní tradicí. Rozkládá se mezi alpskými vrcholy a průzračnými jezery, kterých je zde více než 70. Tato oblast je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO díky své jedinečné krajině a historickému významu. Nejznámějšími perlami Solné k
Jasná záře odrážejících se slunečních paprsků od mrazem stvořených vloček čerstvé sněhové pokrývky není jedinou věcí, která vás na jihu Rakouska oslní. Možná, že až doposud jste si neuvědomili, že krásná krajina Korutan je od českých hranic doslova za humny a nabízí nepřeberné množství zasněžených svahů, snoubené s vyhlášenou jižanskou pohostinností a korutanskou alpsko-jadranskou kuchyní…
Za opravdovým rájem na zemi vyráží stále více turistů do Indického oceánu. Stovky malých ostrůvků lákají svými bílými plážemi, průzračným mořem a tropickou vegetací, přitom ale nabízejí i dostatek soukromí a často také neopakovatelné kulinářské zážitky. Ráj pro bohaté na Maledivách Rozloha pevniny: 298 km2 Hlavní město: Male Zřízení: republika Stát oficiálně zvaný Maledivská republika je as
Pokud vás neustálé sjíždění zasněžených kopců unaví, můžete se vypravit na výlet. Malá Fatra nabízí celou řadu míst, kam by se správný turista měl podívat. Pro výletní nadšence Mezi ta nejvýznamnější bezesporu patří oblíbená expozice Muzea slovenské dědiny, která je největší národopisnou expozicí v přírodě v celém Slovensku. Nachází se ve městě Martin, takže pokud jste ubytováni ve středisku Wi
Nejmenší velehory světa – tak je přezdívána pohádková krajina plná vodopádů, vysokohorských ples, skalnatých štítů i tajuplných údolí. Nedotčená příroda Nízkých a Vysokých Tater, rozkládající se na severu Slovenska, láká každý rok více a více tuzemských i zahraničních turistů. Již po několik generací jsou slovenské Tatry oblíbenou zimní destinací především díky neodolatelným výhledům, ale i skvě
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Škodliviny v kosmetice, kterým se můžete vyhnout
panidomu.cz
Škodliviny v kosmetice, kterým se můžete vyhnout
Možná už jste měli po použití nového krému pleť jako v ohni. A když jste si přečetli jeho složení, nestačili jste se divit. Namísto heřmánku jste v něm našli plno neznámých názvů. Na zadní straně každého kosmetického výrobku najdete buď zkratku INCI, nebo slovo Ingredients čili Složky. Pod ním jsou vyjmenované látky, které obsahuje, z
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz