Domů     Zámek Buchlovice: Přepychové sídlo, kde se tvořily dějiny
Zámek Buchlovice: Přepychové sídlo, kde se tvořily dějiny

Jeden z nejrozsáhlejších a také nejhonosnějších moravských zámků měl být kdysi jen vylepšením bydlení šlechtického rodu, nakonec se ale proměnil v jedno z nejdůležitějších míst evropské politiky.

Do jeho historie můžeme nahlédnout i dnes a přesvědčit se, že neztratil nic ze své krásy a důstojnosti.

Jaký si může manželka přát nejkrásnější romantický dárek od milujícího muže? Pokud je opravdu mocný a bohatý, pak asi neexistuje nic, co by jí nedopřál.

Majitel zdejšího panství Jan Dětřich z Petřvaldu se oženil s Anežkou Eleonorou z Colonna-Felsu, která byla italského původu a stále si prý nemohla zvyknout na chladné prostředí hradu Buchlova, kde spolu bydleli.

A tak galantní manžel opodál založil zámek, který měl být mnohem pohodlnější a slunnější. A aby italské srdíčko své vyvolené potěšil ještě víc, zvolil architektonickou podobu, připomínající luxusní římské vily.

Ať už je tato romantická historie pravdivá, nebo sám Dětřich zatoužil po komfortnějším a reprezentativnějším příbytku, buchlovický zámek dostavěný v roce 1707 se opravdu povedl.

Jen Anežce Eleonoře osud nedopřál se do něj přestěhovat, protože zemřela předčasně ve věku 44 let ještě předtím, než byla dokončena první část zámku.

Na Moravě se jedná o Evropě

Při studování historie slavných hradů a zámků býváme mnohdy překvapeni, kolik významných rodů se v rolích jejich majitelů za staletí stačilo vystřídat. Buchlovice měly to štěstí, že tento seznam je docela krátký.

Po sto letech sice rod Petřvaldů vystřídali Berchtoldové, ale ti už tu zůstali až do roku 1945. Pravda, na počátku 19. století zařídili v části zámku vojenskou nemocnici, nad čímž by se asi Jan Dětřich v hrobě obracel, ale určitě by byl naopak potěšen proměnou, kterou zámek zažil na počátku století dvacátého.

Tehdy ho totiž tehdejší majitel Leopold II. Berchtold proměnil v jedno z nejvýznamnějších míst evropské politiky.

Nejen že zámku vrátil původní účel a vybavil ho patřičně honosným nábytkem, který nechal převézt z Buchlova i nakoupit, ale jako vysoce postavený diplomat sem především zval významné politiky, kteří tu pak při svých jednáních rozhodovali o budoucnosti Evropy.

Ostatně o Leopoldově významu svědčí i to, že byl později jmenován ministrem zahraničí.

Dva zámky proti sobě

Zámek sám má nepříliš obvyklou podobu. Skládá se totiž ze dvou samostatných protilehlých budov.

Hlavní obytnou budovou býval takzvaný Dolní zámek, přepychová reprezentační budova sloužící k ubytování hraběcí rodiny, doplněná salou terrenou s bohatou štukovou výzdobou a mozaikovými ornamenty na stěnách.

Dolnímu zámku vévodí dvoupatrový sál s freskami s námětem mytologie, ročních období a přírodních živlů.

Zhruba po třiceti letech majitelé přistavěli i Horní zámek, kterému se říká Flora a který měl být původně pouze hospodářským traktem se stájemi a později i hostinskými pokoji. Mezi oběma budovami leží rozlehlé nádvoří s kamennou kašnou uprostřed.

Celkově tvoří buchlovický zámek jeden z nejkrásnějších historických komplexů u nás a je pokládán jeden z nejvýznamnějších a nejkvalitnějších příkladů barokní architektury.

Tady se přepisovaly dějiny

Prohlídka zámku zahrnuje sedmnáct pokojů, jak soukromých, tak reprezentativních. K těm patří třeba Stříbrný salon s částí rodové galerie.

Sbírka portrétů na zámku je skutečně impozantní a zahrnuje nejen podobizny Petřvaldů a Berchtoldů, ale i obrazy, které dostaly věnem jejich manželky od svých vlastních rodin.

Kromě portrétů tu ovšem najdeme i rozsáhlou kolekci s tématy pastorálních scén, loveckých výjevů a květinových zátiší.

Navštívíme hudební sál, kuřácký salonek nebo hraběcí pracovnu, v níž se v roce 1908 uskutečnila slavná schůzka ministrů zahraničí, na níž se jednalo o budoucím uspořádání Evropy.

Projdeme také jídelnu s boční kaplí, odkud se vchází do soukromé části s ložnicemi majitelů.

Příroda ještě lepší než pravá

Ze zámku se schází po mohutném kamenném schodišti do zahrady, která si rozhodně zaslouží samostatnou prohlídku.

Upravená francouzská zahrada plynule přechází v anglický park s množstvím vzácných listnatých i jehličnatých dřevin, jenž je řazen mezi nejpozoruhodnější památky svého druhu na našem území.

Zajímavě působí i díky tomu, že vzhledem k terénu si její založení vyžádalo uspořádání do teras. Zahrada vznikala průběžně spolu se zámkem, zpočátku podle barokních představ, později se majitelé zhlédli v módě takzvaného sentimentálního cítění.

Uměle vytvořená příroda včetně nezbytné sochařské výzdoby měla působit na emoce a vyvolávat různé prožitky. Z uměleckých děl, kdysi zdobících mnoho míst zahrady, se do dnešních dnů dochoval obelisk s erbem rodu Petřvaldů.

Ve zvelebování parku pak pokračovali i Berchtoldové v čele s lékařem a botanikem Bedřichem Berchtoldem, který se podílel i na založení Národního muzea a ze svých cest po světě neustále přivážel semena a sazenice exotických vzácných dřevin.

Fuchsie, tulipány a česnek

Dnes má park rozlohu 19 hektarů a jeho návštěvu bychom si možná měli naplánovat na dobu, kdy se v něm koná každoroční letní výstava zdejší sbírky fuchsií, čítající na 1200 exemplářů.

Zámecká kolekce patří k nejproslulejším v rámci střední Evropy a fuchsie, které návštěvníky zaujmou, si zde také mohou pořídit do svých domácích zahrad. A zdejší zahradnictví se při pořádání akcí pro veřejnost opravdu činí.

V období Velikonoc se tradičně představují tulipány, v létě zase tradičně probíhá festival česneku.

Na konci parku pak čeká odpočinkový pavilon a nedaleko něj určitě potěší nejen děti i možnost nahlédnout do zdejší minizoologické zahrady, spojené se záchrannou stanicí handicapovaných živočichů.

Foto: Shutterstock, PX FUEL, UNSPLASH

Foto:
Související články
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz