Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě.
Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkádami a fasády pokrývá sgrafitová výzdoba. Prohlídka zahrnuje dvě samostatné trasy.
První nás zavede do staršího období, tedy do první poloviny 19. století, a představuje reprezentační i soukromé pokoje hraběte Antonína I. z Valdštejna-Vartenberka – jeho pracovnu či čítárnu, ložnici pro hosty, ale třeba i pokojík jeho komorné.
V rámci této trasy navštívíme také unikátní zámecké divadlo, vybudované na sklonku 18. století, jehož jedinečné a dodnes dochované kulisy přijel vytvořit slavný dvorní vídeňský malíř Josef Platzer.
Divadlo si zařídil Antonínův otec, hrabě Jiří Josef, který v jednotlivých představeních, především v lehkých konverzačních komediích, prý také s gustem sám vystupoval. Druhá trasa sleduje pozdější vývoj zámku, kdy v něm žili členové rodu Thurn-Taxisů.
Navštívíme třeba dámský orientální pokoj, ložnici i pracovnu knížete nebo pokoj komorníka a dozvíme se i leccos o zdejším pobytu císaře Františka Josefa I., který sem v roce 1889 zavítal spolu s arcivévodou Františkem Ferdinandem d´Este.
Prohlídka vrcholí návštěvou domácí kaple sv. Moniky a sv. Michaela z 18. století.
Foto: Creative Commons, Shutterstock