Nevíte, kam vyrazit za barevnými scenériemi a romantickými stezkami? Šumava nikdy nezklame! Tady si nejvíce užijete přírody plné barev, šustivého listí a již nesmělých slunečních paprsků.
Šumavský národní park se svým romantickým půvabem a velkým množstvím přírodních krás patří k nejnavštěvovanějším místům naší země. Nejzajímavější na Šumavě jsou zejména rašeliniště, kterým se říká slatě.
Nejoblíbenější je Chalupská slať poblíž vesničky Borová Lada, která se táhne údolím Vydřího potoka až k bývalé osadě Šindlov. Další z navštěvovaných je Jezerní slať, rašeliniště najdete nedaleko křižovatky na Horskou Kvildu.
Je to nejstudenější místo České republiky s roční průměrnou teplotou 1 stupeň. Další Tříjezerní slať je sice nejmenší, ale o to malebnější díky třem malým jezírkům, podle kterých dostala své jméno.
Jihozápadně od obce Modrava, na jižním svahu Modravské hory, najdete také zajímavou Cikánskou slať.
Za Vydrýskem
Tato stezka patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější šumavské trasy. Byla vybudována na cestě, po které se kdysi sváželo dříví ze šumavských kalamit. Naučná stezka vede podél řeky Vydry kaňonem mezi Antýglem a Čeňkovou pilou.
Stezka je nenáročná, zhruba uprostřed narazíte na Turnerovu chatu ze 30. let 20. století. Při procházce stezkou můžete obdivovat řečiště plné zajímavých útvarů, tzv. obřích hrnců neboli prohlubní v balvanech, způsobených vodou.
Za zvážení stojí také procházka k prameni Vltavy. Cesta to je překrásná, pohodlná a je vedena také jako cyklotrasa. V místech pramene najdete studánku, která byla postavena uměle jako symbol naší nejdelší řeky. Kolem pramene Vltavy procházela kdysi trasa legendárního krále Šumavy.
Kašperské Hory
Hrad Kašperk obklopuje podzimní rána mlha, ze které vystupuje nejvýše postavený královský hrad jako přízrak a svítí do dáli. Podzim v okolí Kašperských Hor útočí na zrakovými vjemy. Barvy mění Šumavu k nepoznání.
Stačí se jenom odhodlat a nenechat se znejistit mlhou, která se válí v údolích tiché a zádumčivé krajiny. Pokud toužíte po krásném rozhledu do kraje, Ostrý je k tomu skvělým vrcholem. Je přirozenou hranicí mezi Šumavou a Královským hvozdem.
Pokud se z něho vydáte na jeho druhý vrchol, nazývaný Malý Ostrý, narazíte mezi těmito dvěma vrcholy na starý Český a Bavorský hraniční kámen z roku 1766. V těchto místech bývala kdysi hranice. V 15.století stával na tomto vrcholku dokonce strážní hrad.
Pokud chcete zkusit další vyhlídky, které budou přístupnější, pak nejznámější je ta Klostermannova u Srní nebo se můžete pokochat podzimní krajinou z rozhledny Na Sedle u Albrechtic.